Matcha – najzdrowsza zielona herbata

Matcha to najzdrowsza zielona herbata na świecie. Jej niezwykłe właściwości znane są od tysiącleci, jednak napój dopiero od niedawna zdobywa ogromną popularność. Podobno ma tyle przeciwutleniaczy, co 10 filiżanek zwykłej, zielonej herbaty! Co jeszcze ją wyróżnia?

matcha - przygotowanie herbaty

pixabay.com

Przeczytaj także: Zielona herbata – czyli jak łatwo i zdrowo schudnąć

Zielona herbata a matcha

Zielona herbata zawiera wysoką ilość antyoksydantów oraz właściwości obniżające cholesterol. Pomaga zwalczyć nieświeży oddech i przeciwdziała próchnicy. Udowodniono również, że pomaga w odchudzaniu. Zawarte w zielonej herbacie katechiny powodują wzrost metabolizmu. Zauważono też, że codzienne picie zielonej herbaty pozwala spalić ok. 100 kal. Napar z liści zmniejsza również poziom apetytu. Zaleca się picie 1 filiżanki pół godziny przed posiłkiem.

Matcha to specjalny rodzaj japońskiej zielonej herbaty. Uprawiana była już 1000 lat temu przez buddyjskich mnichów. Różni się od zwykłej herbaty tym, że jej listki rosną w cieniu, przez co mają większą zawartość chlorofilu. Zbierana jest ręcznie. Potem listki są parowane, suszone i mielone na drobny proszek.

Matcha to skarbnica antyoksydantów, czyli substancji zapobiegających rozwojowi nowotworów, chorób układu krążenia, cukrzycy.  Zawiera o wiele więcej przeciwutleniaczy niż jagody Goji, ciemna czekolada czy szpinak.

Jak przekonują badacze  – 1 filiżanka naparu ma równowartość odżywczą 10 porcji zwykłej zielonej herbaty. Matcha jest też od popularnego napoju znacznie bogatsza w antyoksydanty – o 137 razy. Prawdopodobnie dlatego, że pijąc ją, nie pochłaniamy jedynie wywaru z liści, a całą zawartość startą na pył.

Super-herbata mocna jak kawa

Matcha zawiera nie tylko ogromną ilość antyoksydantów, ale jest też bogata w witaminy i składniki mineralne. Zawiera m.in. błonnik, kofeinę, beta-karoten, potas, sód, cynk, wapń czy żelazo. Napar jest źródłem witamin A, B, C i E. Napój ma działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, detoksykacyjne, relaksujące, regulujące nasz organizm. Matcha dodaje energii i wzmacnia organizm.

Jedna filiżanka naparu dostarcza taką samą ilość kofeiny, co 1 porcja kawy. Matcha jednak w przeciwieństwie do małej czarnej, dodaje energii stopniowo i pozwala uniknąć nagłego spadku siły. Jeśli jednak przedłuży się jej czas parzenia do 5-8 minut, zyskuje ona właściwości odprężające, uspokajające. Trzeba ją jednak stosować z umiarem, jak każdą inną herbatę. Wg naukowców spożycie powyżej 5 filiżanek może prowadzić do rozdrażnienia, bezsenności i palpitacji serca.

Podobnie jak zwykła zielona herbata, matcha jest dobrym sposobem na odchudzanie. Zawiera związek EGCG, który wpływa na poprawę metabolizmu. Podobno wykonywanie aktywności fizycznej po jej wypiciu pomaga spalić kalorie 4 razy szybciej.

Rytuał parzenia matchy

matcha - rytuał parzenia

pixabay.com

Ceremonia przygotowywania oraz picia herbaty w Japonii jest bardzo ważnym aspektem tamtejszej tradycji. To czas, kiedy króluje gościnność, szacunek i wyciszenie. Ceremonia herbaciana w kraju kwitnącej wiśni jest nieodłącznym elementem japońskiego kolorytu od 1000 lat. Mówi się, że dzięki piciu zielonego naparu Japończycy cieszą się dłużej młodym wyglądem niż inne narodowości.

Jak należy przygotować napój? Płaską łyżeczkę matchy należy wsypać do miseczki i zalać 150-200 ml wody o temperaturze 70-80 st. C (nigdy wrzątkiem!). Następnie mieszać miotełką szybkimi ruchami, aż do momentu rozpuszczenia się proszku oraz ukazania się na powierzchni pianki.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (254 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...