Masz dzieci? Zadbaj o powietrze, którym oddychają
Dzieci dla prawidłowego rozwoju potrzebują nie tylko starannie zbilansowanej diety, lecz także zdrowego powietrza. Podpowiadamy, w jaki sposób o nie zadbać, aby maluchy miały zapewniony komfort i bezpieczeństwo oraz abyś ty mógł czuć się spokojny o ich przyszłość.
Powietrze wolne od zanieczyszczeń
O ile zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura powietrza stanowią przyczynę dyskomfortu, to zanieczyszczenie powietrza często pozostaje niezauważone. Nie oznacza to jednak, że ludzie – a przede wszystkim dzieci – nie potrzebują ochrony przed smogiem i innymi toksynami obecnymi w powietrzu. Najmłodsi na kontakcie z nimi cierpią najbardziej, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, a dodatkowo pobierają więcej powietrza w przeliczeniu na masę ciała niż dorośli i często wdychają je przez usta zamiast przez nos, co umożliwiłoby choć częściowe oczyszczenie.
Najlepszy oczyszczacz do pokoju dziecięcego to urządzenie wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Niemal każdy oczyszczacz powietrza na ranking-oczyszczaczy.pl spełnia ten warunek. Oczyszczacze powietrza z technologią HEPA oprócz pyłów zawieszonych (głównego składnika smogu) zatrzymuje m.in. zarodniki pleśni, kurz, pyłki roślinne i sierść, tak więc wykorzystujące ją urządzenie przyniesie ulgę małemu alergikowi. Oprócz rodzaju filtrów istotne znaczenie ma wydajność oczyszczania wyrażana przez przepływ powietrza albo wskaźnik CADR. Powinna ona być trzykrotnie większa od kubatury pomieszczenia, w którym ustawiony zostanie oczyszczacz. Chodzi tutaj o wydajność uzyskiwaną na najwyższych obrotach, ponieważ większość oczyszczaczy ma kilkustopniową regulację prędkości filtracji z myślą o pracy przy różnym stopniu zanieczyszczenia powietrza. Nie musisz sterować nimi samodzielnie, gdyż wystarczy zaopatrzyć się z urządzenie z trybem automatycznym, w którym oczyszczacz kontroluje jakość powietrza i wybiera odpowiednie obroty. Oprócz niego przydatna będzie funkcja blokady rodzicielskiej, aby maluch sam nie zmieniał ustawień i nie wyłączał sprzętu.
Oczyszczacz powietrza LIFAair la503 na ranking-oczyszczaczy.pl charakteryzuje się dużą wydajnością oczyszczania powietrza – oczyści aż 56 metrów kwadratowych pomieszczenie. Zalecana jest dla osób, które przebywają w pokoju pełnym dymu papierosowego, ponieważ dzięki zwiększonej ilości węgla, jest w stanie zmniejszyć szkodliwość dla biernego palacza.
Optymalny poziom nawilżenia
Niektóre oczyszczacze zostały wyposażone w funkcję nawilżania, pozwalając rozwiązać trzeci problem związany z jakością powietrza, ale wbrew pozorom zakup takiego sprzętu nie musi być korzystniejszy niż kupno dwóch oddzielnych urządzeń. Wilgotność powietrza możesz skontrolować przy pomocy higrometru, jednak jeśli domownicy skarżą się na drapanie w gardle i suchy kaszel, a ich oczy często są zaczerwienione i łzawią, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpowiada za to właśnie przesuszone powietrza. Także i w tym przypadku szczególnie zagrożone są dzieci. Niska wilgotność powietrza prowadzi do wysychania śluzówek, przez co przestają one prawidłowo spełniać swoje funkcje i jesteśmy bardziej narażeni na choroby zakaźne, a te najszybciej atakują dzieci.
W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy: ewaporacyjne, parowe i ultradźwiękowe. Chociaż najbardziej popularne są teraz te ostatnie, to ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ultradźwięki przekształcają bowiem w mikroskopijną mgiełkę wszystko to, co zawarte w jest w wodzie i drobinki te trafiają potem wraz z tlenem do organizmu dziecka. Bezpiecznym wyborem nie jest też nawilżacz parowy, który generuje gorącą parę wodną, a niekiedy sam się nagrzewa, co oznacza ryzyko poparzenia. Najlepsze rozwiązanie to nawilżacz ewaporacyjny, który wykorzystuje naturalną technologię odparowywania wody i nie stwarza żadnego zagrożenia dla domowników, zwłaszcza tych najmłodszych.
Prawidłowa temperatura powietrza
Jako rodzic zapewne bardzo troszczysz się o to, aby twojemu dziecku nie było za zimno, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Czasem jednak zapominamy o tym, że równie niepożądana jest zbyt wysoka temperatura powietrza. Najlepszą formę ochrony przed uciążliwymi dla maluchów letnimi upałami stanowi klimatyzator, a wbrew pozorom dobrą klimatyzację można wykorzystać niemal wszędzie. Tam, gdzie montaż tradycyjnych systemów jest niemożliwy, idealnie sprawdzi się bowiem klimatyzator przenośny.
Tego typu urządzenie wystarczy ustawić blisko okna i wyprowadzić podłączoną do niego rurę na zewnątrz, w czym pomaga specjalna uszczelka okienna. Nie jest tutaj potrzebne wiercenie dziur w ścianach czy wykonywanie innych skomplikowanych czynności, na które mieszkańcy bloków i kamienic muszą najpierw uzyskać stosowne zezwolenia. Dobrze dobrany klimatyzator przenośny skutecznie obniża temperaturę nawet w dużym pomieszczeniu. Należy jednak uważać na to, aby zamiast niego nie zakupić klimatyzera, ponieważ sprzedawcy takiego sprzętu często celowo posługują się nazwą klimatyzator przenośny, aby przyciągnąć klientów. Klimatyzer (czyli klimator) nie ma rury odprowadzającej gorące powietrze na zewnątrz, a jako czynnik chłodniczy wykorzystuje zimną wodę, czasem w postaci lodu. Jego efektywność jest znacznie niższa niż w przypadku klimatyzatora przenośnego, czasem wręcz nieodczuwalna.