Masz dość swoich brązowych oczu?

Jak informuje francuski magazyn L’Express, klinika Eyecos w Barcelonie proponuje technikę laserową, która modyfikuje kolor oczu, zmieniając go z brązowego na niebieski.

Brazowe oczy

Dr Pedro Grimaldos, dyrektor kliniki w wywiadzie dla Europapress mówi: – Wystarczy pięć sesji, aby laser Neweyes wyeliminował zewnętrzną warstwę melaniny i w naturalny sposób rozjaśnił tęczówkę. Brązowy kolor oczu wynika z dużego stężenia pigmentów na powierzchni tęczówki, laser niszcząc te pigmenty, pozwala osiągnąć niebieskawe zabarwienie. Proces jest nieodwracalny.

Wydatek związany z laserową korektą koloru oczu sięga ok. 2 tys euro. Jednak oprócz stosunkowo wysokich kosztów zabiegu hamulcem dla ewentualnych kandydatów jest również zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie ze sobą ta technika.

W trakcie corocznej konferencji Societe Francaise d’Opthalmologie, eksperci ostrzegali przed tymi praktykami. Lekarze oceniają, że laser działający na pigmenty oka może spowodować ciężkie choroby, takie jak zaćma, zapalenie gałki ocznej, a także problemy z widzeniem.

Poza tym, jak podkreślają naukowcy, funkcja pigmentu oka jest nie tylko i wyłącznie czysto estetyczna, gdyż chroni też siatkówkę przed światłem i promieniami UV. Kiedy odbarwiamy więc tęczówkę, siatkówka może ucierpieć z powodu nadmiernej ekspozycji na światło. Nie przez przypadek mieszkańcy Afryki mają oczy brązowe, a Szwedzi niebieskie.

Prof. Beatrice Cochener ocenia także, że rezultaty takiego zabiegu są niezbyt zachwycające: oczy są pozbawione blasku.

Źródło: http://www.sciencenews.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (73 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  27 września 2013 08:46

  Lubię swój kolor oczu i nigdy bym go nie zmieniła.

  Odpowiedz
 2. FashionObsession  27 września 2013 09:49

  Tak, technika idzie do przodu, ale trzeba być naprawdę zdesperowanym, żeby poddać się podobnemu zabiegowi. Zdecydowanie bezpieczniejsze są kolorowe soczewki:)

  Odpowiedz
 3. Lindale  27 września 2013 09:56

  Od zawsze chciałam mieć niebieskie oczy, niestety trafiły mi się piwne.

  Odpowiedz
 4. bbo  27 września 2013 19:16

  Nieraz marzą mi się wielkie niebieskie oczy zamiast moich brązowych. Ale nigdy ich nie zmienię, to przecież ja, a oczy – oby służyły mi jak najdłużej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany