Masz długie włosy? Sprawdź, jak o nie dbać
Dodają kobiecości i odejmują lat, pod warunkiem, że są zdrowe i zadbane. Długie włosy to powód do dumy ich właścicielki. Podpowiadamy, jak prawidłowo o nie dbać, by nie trzeba było chować ich w kunsztowne upięcia włosów.
Włosy długie – jaki szampon wybrać
Szampon dobiera się przede wszystkim do rodzaju włosów, a ściślej mówiąc – do rodzaju skóry na głowie. W przypadku długich włosów ten drobiazg ma znaczenie. Nawet jeśli włosy są na całej długości suche, ale przetłuszczają się u podstawy, trzeba sięgnąć po szampon do włosów tłustych.
Jeśli nie ma problemów ze zbyt tłustymi albo zbyt suchymi włosami, najlepiej sięgnąć po lekki szampon ziołowy pielęgnujący włosy i podkreślający ich kolor. Dla blondynek najlepszym wyborem będzie szampon rumiankowy.
Włosy długie – jaka odżywka
Długie włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Aby cieszyć się ich blaskiem i zdrowym wyglądem, warto zainwestować w dobrej jakości odżywki i maski. Zasada jest prosta: im bardziej suche i łamliwe włosy, tym większej porcji odżywienia potrzebują. W przypadku skrajnie suchych włosów można sięgnąć po nawilżające odżywki bez spłukiwania.
Wiele odżywek stworzono specjalnie po to, by podkreślały urodę włosów. Przy bujnych lokach dobrym wyborem będzie odżywka do włosów kręconych. Włosy farbowane także doczekały się specjalnych kosmetyków. Odżywki do włosów farbowanych podkreślają kolor i dbają o blask włosów. To dzięki nim kolor nie spiera się po kilku myciach, a włosy nie są matowe.
Włosy długie – jak często chodzić do fryzjera
Tak często, jak potrzebujemy. Tu ciężko o jednoznaczną odpowiedź, bo do fryzjera chodzimy nie tylko po to, by radykalnie zmieniać fryzurę. Raz na kwartał wypada podciąć końcówki, ale już przy farbowaniu włosów wypada pojawić się w zakładzie fryzjerskim raz na sześć tygodni i zafarbować odrosty. Jeśli włosy nie są równej długości, przy każdej wizycie trzeba poddać się zabiegowi poprawiania fryzury.
Jeśli włosy z założenia są równe i niefarbowane można zrezygnować całkowicie z wizyt w salonie fryzjerskim. Warunek jest jeden – musimy mieć kogoś zaufanego, kto równo podetnie końcówki.
Włosy długie – jak myć i suszyć
Przed myciem długich włosów trzeba je starannie rozczesać. Dzięki temu prostemu trickowi będą się mniej plątały podczas mycia i łatwiej dadzą się rozczesać, gdy będzie po wszystkim. Mokre włosy najlepiej jest zawinąć w ręcznik i poczekać, aż nasiąknie on wodą. Mocne pocieranie ręcznikiem włosów może skutkować ich zwiększoną łamliwością. W czasie mycia włosów warto zafundować sobie dwuminutowy masaż głowy. Dzięki temu cebulki będą lepiej ukrwione, a włosy odżywione.
Ideałem jest sytuacja, w której włosy schną same. Jednak w sezonie zimowym w przypadku włosów długich oznacza to wielogodzinne suszenie, na które nie zawsze mamy czas. W takim przypadku można sięgnąć po suszarkę, ale należy ją ustawić na średnie grzanie. W końcowej fazie suszenia można je całkowicie wyłączyć.
Włosy długie – dieta
Na wygląd włosów wpływa nie tylko to, jakich kosmetyków używamy i jak często je myjemy. Ważne jest też to, co jemy. Niedobory witamin i minerałów najszybciej odbijają się właśnie na kondycji włosów oraz skóry i paznokci. Dlatego, jeśli zależy nam na zdrowym wyglądzie włosów, warto przyjrzeć się bliżej temu, co mamy na talerzu. Powinny się w nim znaleźć produkty bogate w witaminy A, C i E oraz cynk. Warto postawić na ryby oraz owoce i warzywa. Kondycji włosów nie sprzyja alkohol i nikotyna.