Masło cupuacu – właściwości i kosmetyczne zastosowanie skarbu dalekiej Amazonii

W dobie zainteresowania naturalną pielęgnacją, kosmetolodzy sięgają po coraz to nowe, odżywcze składniki, pozwalające nam dbać o swoje ciało bez narażania się na wpływ niebezpiecznej chemii. Prowadzą w tym celu szeroko zakrojone poszukiwania, przyglądając się roślinom, których tłuszcze i ekstrakty można wykorzystać do stworzenia skutecznie działających preparatów. Jednym z ich ostatnich cennych odkryć jest amazońskie masło cupuacu. Od jakiegoś czasu można natrafić na nie w wielu kosmetykach drogeryjnych. Czy jednak wiecie, jakie są jego właściwości?

Masło cupuacu to naturalny tłuszcz pozyskiwany z nasion owoców cupuacu, które porastają drzewa z rodziny kakaowców, dziko rosnące w tropikalnych lasach Amazonii. Przypominają one rodzaj dużych orzechów, osiągających wagę nawet do 2 kilogramów, o wyjątkowo słodkim miąższu. Zawierają bogactwo flawonoidów, dzięki którym skutecznie przeciwdziałają procesom starzenia i pomagają odprowadzać toksyny z organizmu. A jaką moc pielęgnacyjną zawdzięczamy ich obecności w kosmetykach? Sprawdźcie!

masło cupuacu

www.unsplash.com

Masło cupuacu – właściwości i kosmetyczne zastosowanie skarbu dalekiej Amazonii

 

Masło cupuacu – właściwości

masło cupuacu

unsplash.com; Giorgio Trovato

Masło z amazońskich orzechów wykazuje przede wszystkim intensywne działanie nawilżające, co czyni je doskonałym naturalnym emolientem. I to do tego stopnia, że można stosować je samodzielnie bez jakichkolwiek innych dodatków do nawadniania skóry twarzy, dłoni i całego ciała oraz regenerowania przesuszonych włosów. Ponadto masło cupuacu ma właściwości przeciwzapalne i kojące oraz przyspiesza gojenie się ran, dzięki czemu sprawdza się również w pielęgnacji skóry podrażnionej, uszkodzonej i atopowej. Nie zawiera alergenów, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowane przez dzieci i alergików.

Potrafi także odbijać szkodliwe promienie UV, dlatego może okazać się pomocne w ochronie skóry i włosów w czasie nadmiernej ekspozycji na słońce, choć naukowcy przestrzegają, że nie jest to wystarczający filtr, by mógł być stosowany solo podczas długich kąpieli słonecznych. Co więcej, tłuszcz cupuacu charakteryzuje się wysoką zawartością witamin A oraz C, dzięki czemu utrudnia przenikanie toksyn do skóry i przedłuża jej młody wygląd. Uszczelnia również naczynia krwionośne, zmniejsza przebarwienia i stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Wszystkie te własności czynią amazońskie masło naturalnym kosmetykiem idealnym do nawilżania, zmiękczania, natłuszczania, wygładzania i ochrony skóry oraz kosmyków. 

 

Jak stosować masło cupuacu?

masło

unsplash.com

Amazońskie masło jest dziś powszechnie dostępne w nierafinowanej postaci w sklepach, które oferują składniki do samodzielnej produkcji kosmetyków. Ma beżową barwę i lekko orzechowy zapach, ale jego konsystencja jest twarda i zwarta. Na szczęście masło cupuacu można łatwo rozpuścić – wystarczy poddać je działaniu temperatury 25-37 stopni Celsjusza. W tym celu możesz przytrzymać kostkę w zagłębieniu dłoni przez kilka minut albo rozpuścić je w niezbyt gorącej kąpieli wodnej. Jego aplikacja na skórę udaje się najlepiej w połączeniu z naturalnymi olejkami (na przykład kokosowym, makadamia lub ze słodkich migdałów) w proporcji 95 – 99%, a także z masłem shea. W fuzji z cukrem i oliwą z oliwek cupuacu stworzy zaś pełnowartościowy, odżywczy peeling.

Masło można swobodnie nakładać na dłonie i ciało zarówno w dzień, jak i na noc, gdyż stosunkowo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego czy lepkiego filmu. W przypadku włosów zaleca się jego aplikację na same końcówki – najlepiej przed pójściem spać. Rano należy dokładnie spłukać masło z włosów.

 

Najlepsze kosmetyki z masłem cupuacu

Kosmetyki z masłem cupuacu znajdziecie teraz w wielu popularnych drogeriach, na przykład w sieci Douglas. Polecamy Wam kilka z tych sprawdzonych:

 

Be Organic, Krem do rąk Korzeń maca i masło cupuacu – 13,60 zł

masło cupuacu

Yoskine, Krem do ciała dla ciężarnych kobiet, zapobiegający rozstępom, Okasan Mama – 55,19 zł

krem

Leonor Greyl, Modelujący balsam do włosów z matowym wykończeniem – 183, 20 zł

balsam

Milani, Maseczka do ust z olejkiem różanym – 62,32 zł

masło cupuacu

Sol Janeiro, Żel do kąpieli Coco Cabana – 75,99 zł

kosmetyki

Baija, Balsam do ciała o ekskluzywnej formule, 129 zł

masło cupuacu

Wypróbujecie któryś z nich? Nie zapomnijcie zostawić komentarza!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...