Maskne to nowy rodzaj trądziku spowodowany noszeniem maseczki. Jak się przed nim uchronić?

Od wielu dni przebywasz głównie w domu, pozwalając twarzy odpoczywać od makijażu, a mimo to Twoja cera wcale nie wygląda lepiej? Przeciwnie – wokół linii szczęki pojawiły się nieestetyczne krostki i zaskórniki? To mogą być symptomy „maskne” czyli nowego rodzaju trądziku, wywołanego noszeniem maseczki ochronnej. Sprawdź, jak go rozpoznać i co zrobić, by zapobiegać kolejnym wykwitom!

Trądzik to jedna z najpopularniejszych i najbardziej uciążliwych dolegliwości skórnych, z jakimi możemy się zmagać niezależnie od wieku. Co gorsza jest schorzeniem, które może mieć bardzo różne podłoże, dlatego walka z nim nastręcza tak wielu trudności. Towarzyszy zaburzeniom hormonalnym, alergiom, naturalnym zmianom związanym z dojrzewaniem, nieodpowiedniej higienie, a także zanieczyszczeniom nanoszonym na skórę w sposób mechaniczny. Ta ostatnia grupa zależności jest właśnie podstawową (choć nie jedyną) przyczyną powstawania maskne i wiąże się bezpośrednio z noszeniem maseczki ochronnej w dobie koronawirusa. Sprawdź, w jaki sposób ten przykry syndrom ery Wielkiej Kwarantanny łączy się z osłanianiem twarzy!

maskne

kolaż własny redakcji, źródło: www.pixabay.com (allergy-5039043_640 i acne-1606765_640)

Maskne to nowy rodzaj trądziku spowodowany noszeniem maseczki. Jak się przed nim uchronić?

Określenie „maskne” zostało urobione od dwóch angielskich słów: 'mask’ (czyli maseczka) i 'acne’ (trądzik). Stworzyli je dermatolodzy, by opisać typ trądziku, którego pojawienie się obserwowali od kilku miesięcy. Początkowo lekarze zastanawiali się wprawdzie, czy istnieje analogia pomiędzy obostrzeniami związanymi ze społeczną izolacją a nowymi zmianami skórnymi. Szybko okazało się jednak, że problem narasta i dotyka coraz większej liczby osób, dzięki czemu szybko połączyli fakty.

 

Jak rozpoznać maskne?

maskne

www.pixabay.com

Trądzik wywołany noszeniem maseczki objawia się występowaniem dwóch rodzajów niedoskonałości – zaskórników (zwanych też wągrami) i pryszczy, zlokalizowanych w miejscu, gdzie naszą twarz zwykle zakrywa osłona. Można je więc zaobserwować w obrębie brody, policzków, nad ustami i na całej linii żuchwy. Powody do niepokoju mają zwłaszcza osoby, których wcześniej problem trądziku nie dotyczył i które zwykle nie mają trudności z utrzymaniem cery w dobrym stanie. Oczywiście właścicielki kapryśnej cery są narażone na ten rodzaj wyprysków w takim samym stopniu, dlatego powinny zważać na możliwość wystąpienia problemu jeszcze bardziej niż zwykle i przykładać się do pielęgnacji zapobiegającej powstawaniu tych szpecących i często bolesnych skaz. 

 

Dlaczego noszenie maseczki powoduje trądzik?

www.unsplash.com

Noszenie maseczki przyczynia się do powstawania trądziku z kilku powodów

  1. Pierwszym z nich jest używanie maseczek ze sztucznych materiałów pod którymi nasza skóra nie oddycha i które mogą emitować w jej kierunku szkodliwe substancje. By uniknąć negatywnej skórnej reakcji, stawiaj więc na maseczki z naturalnych przewiewnych tkanin, takich jak bawełna, flanela lub jedwab.
  2. Druga okoliczność sprzyjająca powstawaniu charakterystycznego trądziku to noszenie niepranej maseczki kilka razy z rzędu. Pamiętaj, że na materiale przez który oddychasz po obu stronach osadzają się bakterie. Nie mówiąc już o docierających z zewnątrz spalinach, kurzu i resztkach martwego naskórka, który unosi się we wnętrzach i to nie tylko tych mieszkalnych. Maseczki wielorazowe należy regularnie prać, w minimum 60 stopniach. Jednorazowe – jak sama nazwa wskazuje – trzeba zaś wyrzucić po użyciu.
  3. Kolejnym problemem są mikrouszkodzenia skóry, do jakich może prowadzić długotrwałe noszenie maseczki, a także sam proces jej ściągania i nakładania. Drobne ranki i zadrapania to otwarte drzwi dla bakterii i najłatwiejsza droga do rozwinięcia się stanu zapalnego. Uważaj na nie!
  4. Na pewno zauważyłyście już, że podczas długiego noszenia maseczki można poczuć się jak w saunie. Wysoka temperatura i wilgoć pod materiałem działa na skórę mniej więcej tak jak pobyt w zamkniętym lotnisku czy samolocie. W miarę możliwości staraj się więc oddychać w maseczce przez nos i jak najczęściej zmieniać ją na czystą. 

 

Jak uniknąć maskne w okresie noszenia maseczki?

maskne

www.unsplash.com

Jak uniknąć powstawania maskne? Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Regularnie myj i dezynfekuj twarz. Nie dotykaj jej brudnymi rękoma, a najlepiej w ogóle staraj się dotykać jej jak najmniej.
  • Po umyciu i dezynfekcji twarzy, zawsze ją nawilżaj. Pamiętaj jednak, by po nałożeniu kremu czy serum odczekać z założeniem maseczki do wchłonięcia kosmetyku. W przeciwnym razie zaskórniki pojawią się jak na zawołanie.
  • Nie aplikuj pod maskę makijażu. W końcu i tak Twoja twarz pozostanie osłonięta. Jeśli już jednak zamierzasz ją odsłonić i nie wyobrażasz sobie wystąpienia bez jakichkolwiek kolorowych kosmetyków, użyj lekkiego kremu BB lub CC. Możesz też przykryć same niedoskonałości za pomocą leczniczego korektora.
  • Regularnie pierz maseczkę i często wymieniaj tę, którą aktualnie nosisz na twarzy. Przedkładaj naturalne materiały maseczek nad ładne, modne wzory.
  • W przypadku powstania podrażnień czy drobnych ran na twarzy, natychmiast je dezynfekuj. Użyj wody utlenionej lub spirytusu salicylowego i maści cynkowej. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (157 głosów, średnia: 4,32 z 5)
loading... zapisuję głos...