Maski antysmogowe: czy rzeczywiście działają i jak wybrać odpowiednią?
Smog atakuje nas z coraz większą zjadliwością. Coraz bardziej popularne stają się maski antysmogowe – rozwiązanie powszechnie stosowane w krajach azjatyckich. Czy warto mieć taką maskę? I czym się kierować podczas jej zakupu?
Smog staje się plagą dzisiejszych czasów. Szczególnie narzekają na niego mieszkańcy Śląska, ale normy przekroczone są w całej Polsce. Od miesięcy toczy się gorąca dyskusja o metodach walki z zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem jednak wszyscy musimy radzić sobie sami. Do najpewniejszych metod należy zainwestowanie w oczyszczacz powietrza lub przynajmniej rośliny oczyszczające powietrze. A gdy wychodzimy na dwór i smog nie daje nam żyć? Pozostają maski antysmogowe – coś, co dotychczas kojarzyliśmy jedynie z ulicami Pekinu czy Tokio. Czy takie maski naprawdę działają? Czym się kierować podczas zakupu?
Maska antysmogowa ma za zadanie filtrować powietrze i chronić nas przed zanieczyszczeniami takimi jak pyły i związki chemiczne, np. rakotwórczy benzo(a)piren. Czy jednak wszystkie dobrze spełniają swoją rolę? Niestety nie. Jak wynika z raportu UOKiK, czyli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie wszystkie maski antysmogowe rzeczywiście nadają się do użycia. Jakie warunki powinna więc spełniać odpowiednia maska antysmogowa?
Maski antysmogowe – jak wybrać odpowiednią i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
1. Odpowiedni rozmiar maski przeciwsmogowej
Wydaje się to banalne, ale jest bardzo ważne. Aby maska odpowiednio filtrowała powietrze, musi być szczelna, a zatem odpowiednio dobrana do kształtu twarzy osoby, która będzie ją nosić. Maska w rozmiarze L, przeznaczona dla mężczyzn, nie będzie odpowiednia dla większości kobiet.
Przed kupieniem maski najlepiej ją przymierzyć. Rozmiary są ważne, ale trzeba także sprawdzić, czy np. taśmy i gumki przeznaczone do mocowania maski na głowie nie są zbyt długie lub zbyt krótkie. Zbyt krótkie będą powodowały nieprzyjemny ucisk, a zbyt długie mogą sprawić, że maska będzie się zsuwać albo odstawać – a więc nie będzie szczelna.
Odpowiednia maska antysmogowa ochroni Cię także przed pyłami budowlanymi. Powinna zakrywać brodę, usta i nos oraz mieć zawór wdechowy i/lub wydechowy.
2. Maski antysmogowe – te skróty powinnaś znać
Mogą się znajdować na samej masce lub na opakowaniu. Oto skróty, na które powinniśmy zwrócić uwagę:
- CE – znaczy, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że spełnia ona wymagania techniczno-prawne. Nie warto kupować maski bez takiego oznaczenia – nie mamy wtedy gwarancji, że producent weźmie odpowiedzialność za jej działanie.
- NR – oznacza to, że maska jest jednorazowa. Takie maski zostały stworzone do użycia podczas jednej zmiany roboczej i nie nadają się do noszenia przez czas dłuższy niż 8 godzin. Nie zakładaj jej więc ponownie.
- R – oznacza, że maska nadaje się do wielorazowego użytku. Taka maska powinna mieć wymienny filtr.
- D – znaczy, że maska przeszła test na zatkanie pyłem dolomitowym. Jeżeli planujesz używać maski jedynie do ochrony przed smogiem, nie musisz kupować maski z takim oznaczeniem. Co innego, jeżeli planujesz jej używać podczas remontu – wtedy maska odporna na zatkanie pyłem bardzo się przyda.
- N99 – takie oznaczenie oznacza, że filtr maski zatrzymuje 99 procent pyłów.
3. Rodzaj filtra
Te informacje również będą zawarte na masce lub jej opakowaniu w postaci skrótu.
- F1 – oznacza to, że maska ma filtr węglowy. Taki filtr chroni przed smogiem oraz alergenami. Co ciekawe, z badań wynika, że filtry węglowe obniżają też prawdopodobieństwo zachorowania na choroby zakaźne. Taki filtr należy wymieniać co około 50 godzin, chociaż to zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza.
- HEPA – taki skrót oznacza, że filtr został wykonany ze szkła spiekanego. Takie maski zatrzymują nie tylko pył i groźne substancje zawarte w smogu, ale też wiele szkodliwych czynników biologicznych, np. alergeny, wirusy, grzyby czy niektóre bakterie. Te filtry są odpowiednie dla sportowców, gdyż przepuszczają aż o 40% więcej powietrza niż filtry węglowe. Należy je wymieniać co około 50 godzin.
- F3 – to filtr łączący w sobie cechy filtru HEPA oraz węglowego. Taki filtr także nadaje się dla sportowców, a oprócz tego blokuje tlenek siarki i azotu, które bardzo nieprzyjemnie pachną. Niestety, maski z takim filtrem są dość drogie.
- FFP1, FFP2, FFP3 – te skróty oznaczają klasę ochrony filtra. Skrót z oznaczeniem 1 oznacza najsłabszą klasę, 3 – najwyższą.
4. Instrukcja obsługi
To kolejny punkt, który może wydawać się oczywisty. Nie kupuj maski, która nie zawiera instrukcji obsługi po polsku. Musisz dokładnie wiedzieć, jak ją zakładać, użytkować i czyścić.
Czy więc warto kupić maskę antysmogową? Jak najbardziej, ale nie może to być przypadkowa maska. Zanim ją kupisz, sprawdź wszystkie parametry i dostosuj ją do swojego trybu życia.
A oto kilka ciekawych wzorów masek przeciwsmogowych
Maska przeciwsmogowa dla dzieci
Wybór maski w Twoim ulubionym kolorze – czy osłodzi choć trochę konieczność jej noszenia?
Maski miewają też najróżniejsze wzory…
… a niektóre wyglądają jak coś, co mogłaby mieć na sobie postać z komiksu.