Maska przeciwpyłowa – co warto wiedzieć przed zakupem?

Mieszkańcy dużych miast, w których smog jest jednym z najpoważniejszych problemów, ale również osoby żyjący na obszarach, gdzie z różnych powodów dochodzi do silnych okresowych zanieczyszczeń powietrza powinny zaopatrzyć się w niezwykle przydatne akcesorium jakim jest maska antypyłowa. Do gadżetów tego typu przekonało się już wielu ludzi uprawiających aktywność fizyczną na zewnątrz, a jednocześnie chcących zadbać o swoje zdrowie. Co warto wiedzieć przed zakupem i jak wybrać produkt, który faktycznie spełni swoją rolę?

Kiedy przydaje się maska pyłowa?

Cząsteczki pyłów znajdujące się w powietrzu oraz inne związki chemiczne mogą powodować różnego rodzaju problemy ze zdrowiem, związane przede wszystkim z układem oddechowym oraz krwionośnym. Za zanieczyszczenia odpowiadają głównie spaliny pochodzące z domowych systemów ogrzewania, wyziewy przemysłowe, a także spaliny z samochodów i środków komunikacji. W sezonie grzewczym normy dotyczące stężenia pyłów bardzo często są znacznie przekroczone w wielu miastach w Polsce.

Szkodliwość smogu, zarówno w ujęciu krótkoterminowym, jak i długoterminowym potwierdzają liczne badania. Tym co powinno wzbudzić nasz niepokój i wpłynąć na zakup maski pyłowej mogą być częste bóle głowy, uczucie podrażnienia oczu, przewlekłe zmęczenie, problemy z oddychaniem oraz skłonność do alergii. Wieloletnie wdychanie zanieczyszczonego powietrza może być z kolei przyczyną zawału serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i nowotworu.

Czym powinna wyróżniać się dobra maska antypyłowa?

Na rynku dostępne są różne rodzaje masek, jednak nie wszystkie zapewniają odpowiednio skuteczną ochronę. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów?

 • Pierwszym kryterium jest klasa maski, która informuje jakiej wielkości zanieczyszczenia są zatrzymywane. P1 zatrzymuje 80% pyłów (w większość PM10, czyli nieprzekraczającej wielkości 10 mikrometrów) i niewielką część PM2.5 (pyły nieprzekraczające wielkości 2.5 mikrometra. P2 zatrzymuje zdecydowaną większość pyłów PM2.5 i około 94% tych o średnicy poniżej 0.5 mikrometra. Klasa P3 zatrzymuje z kolei minimum 99,5% pyłów o średnicy poniżej 0.5 mikrometra.
 • Maska antypyłowa powinna posiadać wymienny filtr. Największą popularnością cieszą się filtry z aktywnym węglem, które dodatkowo chronią przed pyłkami roślin, kurzem, dymem tytoniowym i całym mnóstwem innych szkodliwych substancji. Warto zdecydować się na filtr N99, który wyróżnia się najwyższą absorpcją toksyn (99,9%). Jest w niego wyposażona każda maska przeciwpyłowa na DragonMask. Co więcej, filtr został przebadany przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP, co potwierdziło jego skuteczność.
 • Aby maskę użytkowało się komfortowo, musi wyróżniać się odpowiednią konstrukcją. Ważna jest szczelność, trwałość rzepów i elastyczność zacisku nosowego. Dzięki temu, nawet podczas najbardziej intensywnej aktywności nie trzeba będzie obawiać się o przemieszczanie maski. Zawory boczne muszą z kolei zapewniać wysoką przepustowość powietrza.

Najlepsza maska przeciwpyłowa dla aktywnych

Jeśli zapoznaliśmy się z kryteriami jakie należy uwzględnić podczas wybierania maski, pora zastanowić się jakie parametry okażą się najkorzystniejsze dla biegaczy, rowerzystów oraz innych osób, które przepadają za aktywnością na zewnętrz. W tym przypadku zdecydowanie najlepszym wyborem będzie maska antypyłowa klasy P3. Z uwagi na to, że podczas aktywności wdychamy znacznie więcej powietrza, konieczna jest najwyższa ochrona. Najlepiej wybrać model z nieco większymi zaworami bocznymi, które umożliwią bezproblemowe wydychanie powietrza i ograniczą gromadzenie się wilgotności.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (78 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Biomedka  1 września 2020 10:46

  Póki co nie zamierzam się w coś takiego zaopatrzyć, ale dobrze wiedzieć czym się charakteryzują takie maski. Nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedzą może się przydać. 😉

  Odpowiedz
 2. Skosa Sandra  1 września 2020 14:34

  Mieszkam w dużym mieście, gdzie jest dużo zanieczyszczeń i często występuje smog, ale pomimo tego nie kupiłam jeszcze takiej maski.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany