Co maseczka z kurkumą ma wspólnego z indyjską panną młodą?

W Indiach kurkuma zajmuje szczególne miejsce zarówno w kuchni, jak i w medycynie ajurwedyjskiej przez wzgląd na swe właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Co ciekawe, pełni także istotną rolę w ceremoniale Haldi tradycyjnie służącym przygotowaniu panny młodej – której skóra wymaga błyskawicznego odświeżenia – do zaślubin. Dlaczego to właśnie maseczka z kurkumą jest – obok ślubnych damskich tatuaży z henny – najważniejszym elementem upiększającego rytuału? 

maseczka z kurkumy

kolaż własny redakcji, źródło zdjęć: www.pixabay.com (indian-wedding-3468035_640)

Co maseczka z kurkumą ma wspólnego z indyjską panną młodą?

Haldi (nazwa wydarzenia w języku hindi) to w Indiach bardzo ważna ceremonia odbywająca się przed właściwą uroczystością zaślubin. Kobiety z rodu panny młodej przygotowują wtedy specjalną pastę z kurkumy, drzewa sandałowego, wody różanej oraz –  w zależności od zwyczaju danej rodziny – mieszanki ziół. Pasta ta jest następnie nakładana na ciało panny młodej w kierunku od dołu ku górze, czyli od stóp, przez nogi i ramiona aż po twarz przyszłej mężatki. Ma ona za zadanie błyskawicznie oczyścić cerę i nadać jej blask, tak, by w najważniejszym dniu w swoim życiu panna młoda wyglądała idealnie. 

www.pixabay.com

Dawniej w ceremoniale Haldi uczestniczyło niewielkie grono rodziny. Dziś, rozpropagowany przez kino Bollywood ściąga do domu tak wielu gości, że zaczyna przypominać dodatkowe wesele. Rytualnemu upiększaniu towarzyszy muzyka, taniec i oczywiście jedzenie. Po upływie czasu przeznaczonego na działanie maseczki, kobiety pomagają pannie młodej zmyć ją z ciała, opowiadając zabawne anegdotki i czyniąc tradycyjne docinki nawiązujące do rychłego zamążpójścia. Towarzyszy temu śmiech i ogólna wesołość wyrażana przez gości. Nowoczesnym odpowiednikiem klasycznej indyjskiej maseczki Haldi jest Maseczka la Noce Chic Chiq.

 

fot. materiały prasowe

POJEMNOŚĆ I CENA:

Bambusowe pudełko – 100 ml (8 – 10 aplikacji); 80,99 PLN

Wersja w saszetce: 8 gramów (1-2 aplikacje);  19,98 zł PLN

Maseczka la Noce z kurkumą odżywia, chłodzi i oczyszcza skórę. Kurkuma oprócz działania antybakteryjnego i przeciwzapalnego, rozjaśnia również przebarwienia, jak choćby blizny potrądzikowe. To właśnie dlatego jest traktowana jako idealny szybki sposób na przedślubną poprawę urody. Maseczka odżywia, rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry, jednocześnie oczyszczając ją i dogłębnie nawilżając. W swoim składzie zawiera odrobinę białej kurkumy, która (stosowana od wieków w Ajurwedzie) występuje głównie w himalajskich dolinach w Indiach, gdzie jest zbierana ręcznie wyłącznie raz do roku, w okresie monsunowym. Obecna w formule maseczki ciecierzyca pochłania nadmiar wydzielanego sebum bez wysuszania skóry i naruszenia jej naturalnej powłoki, usuwając delikatnie martwy naskórek i oczyszcza pory, dzięki czemu zapobiega powstawaniu trądziku. Kwiaty nagietka wspomagają zaś gojenie się podrażnionej skóry, zwalczają oznaki starzenia, a jednocześnie nawadniają skórę i stymulują produkcję kolagenu.

Maseczka jest zalecana do aplikacji wieczorem, na krótko przed ważnym wydarzeniem, aby skóra stała się świeża i lśniąca.

fot. materiały prasowe

 

fot. materiały prasowe

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...