Sposób na mocne i zdrowe włosy: masaż skóry głowy. Dlaczego powinnaś go wykonywać? Efekty, opinie, metody
Masaż skóry głowy to jeden z najważniejszych punktów w walce o zdrowe, gęste i mocne włosy. Wiele osób ponad taki masaż skalpu stawia odżywki, maski do włosów i wcierki. Tymczasem to właśnie masaż skóry głowy odgrywa ogromną rolę w pielęgnacji włosów. Poprawia ukrwienie skalpu, stymuluje cebulki włosów i wzmacnia działanie kosmetyków. Ponadto ma wiele korzyści zdrowotnych – łagodzi bóle głowy, relaksuje i zmniejsza napięcie. Zebrałyśmy dla Ciebie wszystkie informacje na temat masażu skóry głowy – efekty, opinie, metody wykonywania. Wszystko co musisz o nim wiedzieć!
Spis treści:
Masaż skóry głowy znany jest od setek lat, nie każdy jednak docenia jego korzystne działanie na kondycję włosów oraz na samopoczucie. Taki masaż można wykonać samodzielnie za pomocą specjalnych masażerów lub opuszkami palców. Trzeba jedynie pamiętać o prawidłowej technice.
Co daje masaż skóry głowy?
Masaż skóry głowy przede wszystkim od zawsze był polecany na ból głowy, silne bóle migrenowe, czy ból karku. Jest skutecznym sposobem na stres, rozładowanie napięcia, przemęczenie. Ponadto doskonale wpływa na kondycję włosa. Dzięki działaniu stymulującemu na cebulki pobudza włosy do wzrostu i sprawia, że kosmetyki, które później nakładamy na skórę głowy (głównie wcierki na porost włosów) są lepiej przyswajane i skuteczniej działają. Masaż skóry głowy wykonywany regularnie przez dłuższy czas wspomaga pamięć i koncentrację oraz pozwala zwiększyć zakres ruchu szyi oraz barków. Jeśli w ciągu dnia bywasz zmęczona, warto więc wykonać masaż skóry głowy, zamiast wypijać kolejną filiżankę kawy.
Masaż skóry głowy efekty
Efekt masażu głowy poczujemy od razu. Pozbędziemy się napięcia, zrelaksujemy, jeśli męczą nas bóle głowy, to masaż skóry głowy skutecznie je złagodzi. W kwestii pielęgnacji włosów, masaż skóry głowy pomoże nam się pozbyć się martwego naskórka ze skóry głowy, więc działa podobnie jak peeling (nie zastąpi go jednak w 100%, więc nie należy z niego rezygnować na rzecz masażu). Podczas masażu możemy zauważyć wzmożone wypadanie włosów, jednak nie powinniśmy się tym martwić. Są to włosy w ostatniej fazie wzrostu, które albo już wypadły, tylko trzymają się między włosami, albo wypadłyby w najbliższym czasie. Masaż przyspieszył ich wypadanie, a co za tym idzie, przyspieszy również wzrost nowych, zdrowych i mocnych włosów. Regularne masowanie skóry głowy sprawi, że włosy będą rosły szybciej i będą mocniejsze, co wpłynie więc również na to, że będą mniej wypadać. W rezultacie włosy rosną zdrowsze. Masaż skóry głowy pobudza też do pracy uśpione cebulki, więc możemy spodziewać się wysypu nowych włosów, tzw. baby hair.
Jak masować skórę głowy?
Masaż skóry głowy ma tak naprawdę mnóstwo technik. Przedstawimy Ci jedną z najprostszych. W tej metodzie masaż wykonujesz opuszkami palców. Nie potrzebujesz do tego żadnego dodatkowe narzędzia, a sam zabieg trwa ok. 5 minut. Jeśli codziennie poświęcisz na masaż skóry głowy kilka minut, to szybko możesz spodziewać się widocznych (i odczuwalnych!) efektów.
- Uciskaj skórę głowy opuszkami palców – zacznij od czoła i stopniowo przesuwaj się kulistymi ruchami w kierunku karku i uszu.
- Masaż będzie najbardziej efektywny, jeśli wcześniej nałożyć na skórę głowy wcierkę wzmacniającą włosy. Możesz wykonywać go także podczas mycia włosów po nałożeniu szamponu.
- Masaż nie powinien boleć – ma być delikatny. Jeśli masz długie paznokcie, możesz nałożyć gumowe lub foliowe rękawiczki lub wykorzystać do tego specjalny masażer. Długie paznokcie mogą uszkodzić i podrażnić skórę.
Jak często wykonywać masaż skóry głowy?
Masaż skóry głowy jest bezpieczny, można wykonywać fo często. Im regularnie będziesz to robić, tym szybciej zobaczysz efekty. Najlepiej masować skalp regularnie, nawet codziennie przez kilka minut.
Masażer do skóry głowy
Na rynku istnieje mnóstwo masażerów, które ułatwiają nam samodzielne wykonywanie masażu skóry głowy. Pomocne są również szczotki do włosów z miękkim włosiem, którym delikatnie możemy masować skalp. Jeśli jednak nie wiesz, czy będziesz regularna i dopiero rozpoczynasz przygodę z masażem skóry głowy, to wypróbuj masaż skóry głowy rękami. Możesz zainwestować też w najprostsze masażery typu “drapaczka” lub grabki do nakładania wcierki. Uważaj natomiast na rollery z maleńkimi igłami, które mogą uszkodzić skórę. Masaż skóry głowy masażerem również najlepiej jest wykonywać regularnie przez kilka minut dziennie.
Przeciwwskazania
Masaż skóry głowy wykonywany opuszkami palców nie jest czymś niebezpiecznym. Właściwie nie ma znaczących przeciwwskazań do jego wykonywania. Jest jednak kilka znaczących przeszkód. Są to przede wszystkim podrażnienia skóry głowy, stany zapalne, świąd, pieczenie, krostki. W takim przypadku najlepiej jest poczekać aż skóra głowy będzie wygojona. Najlepiej natomiast wybrać się po profesjonalną pomoc do dermatologa lub trychologa.
Masaż skóry głowy, żeby był skuteczny i przyniósł efekty powinien być wykonywany regularnie. Oczywiście mowa tu o masażu pod kątem pielęgnacji włosów. Jeśli cierpisz na ból głowy, jesteś zmęczona lub ospała, wykonaj masaż głowy, który natychmiastowo przyniesie efekt.