Kiedyś twoja znajomość hitów może uratować ludzkie życie. Dowiedz się jak wykonać masaż serca do muzyki!

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał przeprowadzić resuscytację. Wiele osób gorączkowo zaczyna sobie przypominać na czym polegał masaż serca. Niestety, uciekają cenne sekundy, które moglibyśmy przeznaczyć na działanie. Musisz zapamiętać, co by się nie działo, że zawsze wykonujesz 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. To, w jakim tempie powinien odbywać się masaż przypomni ci już twoja ulubiona piosenka. Szpital w Nowym Jorku, we współpracy ze Spotify stworzył w tym celu specjalną playlistę. Zobacz, które hity się na niej znalazły.

Teoretycznie każda z nas powinna wiedzieć jak przeprowadzić resuscytację. Teoretycznie, bowiem w wielu przypadkach wiedzę na ten temat zdobyłyśmy na lekcjach przysposobienia obronnego  lata temu i od tamtej pory nie musiałyśmy z niej korzystać. Przez to nie do końca pamiętamy jak takiej pomocy udzielić. A co jeśli zdarzy się sytuacja, że będziesz jedyną osobą, która będzie mogła uratować komuś życie? Wówczas zamiast wracać myślami do regułek ze szkoły, przypomnij sobie ulubiony hit Beyonce czy zespołu Bee Gees. Jak to ma zadziałać? Już wyjaśniamy!

masaż serca do muzyki

źródło: www.pixabay.com

Kiedyś twoja znajomość hitów może uratować ludzkie życie. Dowiedz się jak wykonać masaż serca do muzyki!

Zanim jednak przejdziemy do nauki tempa masażu serca w rytm muzyki, musicie zapamiętać dwie liczby. Bez nich, nawet poprawne uciskanie klatki piersiowej na niewiele może się zdać. Zatem wykonujemy 3o uciśnięć i 2 wdechy, bez względu na wszystko. Aby łatwiej było wam zapamiętać te liczby skojarzcie pierwszą z 30 urodzinami – każda kobieta o nich pamięta. Dwójka natomiast to liczba dwóch czynności, które musicie wykonać w czasie pierwszej pomocy. Skojarzcie to sobie właśnie teraz i zapamiętajcie na zawsze. Możecie też zapisać to sobie w swoich smartfonach lub na tapecie telefonu. 

Lekarze we współpracy ze Spotify

Lekarze z amerykańskiego szpitala NewYork–Presbyterian we współpracy z platformą muzyczną Spotify stworzyli unikalną playlistę. Znalazły się tam piosenki w tempie 100-120 bpm, które odpowiadają trzem uciśnięciom w ciągu trzech sekund – jak powinno się to odbywać przy masażu serca. Warto zapamiętać kilka utworów i przypomnieć sobie ich rytm w kryzysowej sytuacji. Wśród utworów znalazły się m.in. Lady Gaga „Just Dance”, Adele „Rumour Has It”, Justin Bieber „Sorry”, Spice Girls „Say You’ll Be There” czy hity Beyonce. Aby mieć dostęp do całej playlisty wystarczy zarejestrować się na Spotify.

 

Jak powinna wyglądać prawidłowa resuscytacja?

Jeżeli znajdziesz się w sytuacji, kiedy osoba nieprzytomna będzie potrzebowała pomocy, na początek upewnij się czy tobie nic nie grozi. Wówczas potrząśnij delikatnie ramię poszkodowanego i spytaj czy wszystko w porządku. Jeśli po kilku próbach nie otrzymasz odpowiedzi, wezwij pomoc i  przejdź do resuscytacji. Połóż taką osobę na plecy, umieścić rękę na jego czole i delikatnie odchyl głowę do tyłu. Unieś żuchwę poszkodowanego opuszkami palców i sprawdź czy oddycha. Jeśli przez 10 sekund nie dostrzeżesz ruchów klatki piersiowej, ani nie poczujesz oddechu, przejdź do 30 uciśnięć klatki piersiowej. Wykonuj je właśnie w rytmie piosenek z opisanej wyżej playlisty. Potem dwa wdechy i znów powtórz sekwencję, do momentu, aż na miejsce nie przyjedzie karetka pogotowia. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  1 grudnia 2018 10:47

    Super!

    Odpowiedz
  2. MarciaMarcia  3 grudnia 2018 08:53

    Każda metoda dobra dla osiągnięcia wyższego celu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany