Marzec na balkonie – czas zasadzić kolorowe bratki! Ale nie tylko

Przywitałyśmy już astronomiczną wiosnę, a zatem czas na wiosenne przebudzenie! Zacznij od ubarwienia swojego balkonu. Podpowiadamy co zasadzić w marcu.

Marzec na balkonie i tarasie to przede wszystkim bratki! Są zapowiedzią wiosny, a także radośnie ją z nami witają. Chyba najbardziej ze wszystkich kwiatów dadzą sobie radę w doniczkach, nawet przy najbardziej kapryśnej pogodzie. Obawiasz się, że jeden rodzaj kwiatów oznacza nudę? Nic z tych rzeczy! Po pierwsze twój balkon albo taras wreszcie ożyje po zimie i  każda roślina będzie oznaczała diametralną zmianę, choć to jeszcze nie czas na zioła na balkonie. Na nie przyjdzie czas w połowie maja! 

A po drugie możesz zakupić bratki różnych wielkości, wybierając spośród bogatej palety barw. Obok nich zacznij powoli sadzić prymulki, stokrotki czy żonkile. Gotowa na wiosnę?

źródło: www.pixabay.com

Marzec na balkonie – czas zasadzić kolorowe bratki! Ale nie tylko

W marcu, po smutnych miesiącach nasze balkony powinny obudzić się do życia. Przyszedł czas na zieleń i kolory, po szarościach i pustce. Spokojnie możesz zacząć sadzić przede wszystkim bratki, które są odporne na zmienną jeszcze marcową pogodę. W końcu, jak to mówią: „W marcu jak w garncu”. Warto zająć się swoim balkonem i tarasem, bowiem na prace ogrodowe jest jeszcze za wcześnie. Dlaczego? Nie wkładamy jeszcze roślin do gruntu! Póki co poprzestajemy na doniczkach.

Bratki w całej palecie barw

https://www.instagram.com/p/ButFGD_hCEL/

W marcu stawiamy przede wszystkim na odporne na przymrozki bratki, które najlepiej umieścić w skrzynkach balkonowych oraz pojemnikach z naturalnych materiałów ( drewno i wiklina) czy ceramice. Pamiętaj, że są to rośliny 2-letnie, które kwitną do wczesnej jesieni. Powinny stać w lekko zaciemnionym miejscu i być regularnie podlewane niewielką ilością wody. Sadzonki w większej doniczce umieszczaj w ziemi blisko siebie.

Wsadź pomiędzy bratki…

https://www.instagram.com/p/BurbH44Anlj/

Pomiędzy bratki, aby ubogacić swój taras i balkon, możesz zasadzić również inne gatunki kwiatów. W marcu potrzebują one jeszcze osłony, w której do roli sprawdzą się właśnie bratki. Wystarczy, że skrzynie z różnymi roślinami ustawisz obok siebie, ale możesz też zmieszać doniczki, a niektórym ofiarować wspólną ziemię.

Prymulki

https://www.instagram.com/p/Bg3kNc2F7kZ/

W pełni zakwitnie w kwietniu, ale już teraz możesz wystawić ją na balkon, pod warunkiem, że w czasie przymrozków zabierzesz ją do domu. Należy często ją podlewać i uwielbia zaciemnione towarzystwo bratków.

Żonkile

https://www.instagram.com/p/ButH1dBhtpB/

Lubią słońce (ewentualnie lekko zacienione miejsca) i temperatury rozpoczynające się od 13 stopni C, dlatego słoneczne wiosenne dni bez obaw mogą spędzać na balkonie. Nie możesz dopuścić do wysuszenia piaszczysto-gliniastego podłoża.

Stokrotki

https://www.instagram.com/p/Buq2D68gvlY/

Wymagania gleby, podobnie z resztą jak w kwestia podlewania są takie same jak w przypadku bratków. Poza tym, tak samo musimy pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Dzwonki

https://www.instagram.com/p/BtRNtsxlRar/

Mogą rosnąć koło żonkili, ponieważ podobnie jak one lubią słońce. Gleba natomiast powinna być umiarkowanie żyzna i średnio wilgotna.

Hiacynty

https://www.instagram.com/p/ButHsTgBqrq/

Wystarczy kilka stopni powyżej zera, aby cebulki hiacyntów zaczęły budzić się do życia. Powinny rosnąć w odległości kilku centymetrów od siebie. Oprócz tego, że musisz je regularnie podlewać, nie zapominaj też o nawozach – bardzo je lubią.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (63 głosów, średnia: 4,94 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Weronika  8 marca 2019 17:34

  Ślicznie, uwielbiam kwiaty.

  Odpowiedz
 2. Mali  9 marca 2019 11:25

  Bratki zdobią już mój balkon 🙂

  Odpowiedz
 3. Magdalena  10 marca 2019 00:30

  Oj tak 😀 Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty 🙂

  Odpowiedz
 4. Kwiaciarnia Lublin  15 marca 2019 07:24

  Uwielbiam kwiaty.Mam spory balkon tak wieć zawsze mam na nim wiele kwiatów. W doborze kwiatów doradza mi moja znajoma z kwiaciarni w Lublinie. Super zna się na kwiatach i praktycznie zawsze jest w stanie doradzić mi dobry wybór kwiatów jakie powinnam posadzić na balkonie…..

  Są wśród nich oczywiście przepiękne bratki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany