Marco Pierre White radzi: warto wybierać także te mniej popularne części wołowiny

Marco Pierre White radzi na jakie nietypowe części wołowiny warto zwrócić uwagę i co z nich można przygotować. W zależności od tego, co chcemy przyrządzić z wołowiny: steki, hamburgery, pieczeń czy gulasz – takie wybieramy mięso. Zwykle kupujemy popularne polędwicę, rostbef, ligawę, karkówkę czy szynkę wołową. Warto wyjść poza ten schemat i wziąć pod uwagę mniej znane części wołowiny

marco-restauracja

– Najważniejsze to zakupić dobrą sztukę mięsa u sprawdzonego rzeźnika. Takie mięso moim zdaniem jest najlepsze i najsmaczniejsze, jeśli tylko przyrządzisz je umiejętnie – mówi Marco Pierre White. – A oto kilka innych moich ulubionych mięs:

MOSTEK

Polecam gorąco wykorzystywać mostek do przepisów, którego podstawę stanowi długo duszone lub gotowane mięso, jak np. Duszona wołowina z ciemnym piwem Guinness czy Wołowina po burgundzku, ponieważ w obu mięso to doskonale smakuje i urzeka aromatem. Lubię pokroić mostek w większe kawałki, aby na talerzu zagościły spore kawałki mięsa.

ŁATA WOŁOWA

Chude kawałki mięsa mają w sobie dużo smaku, ale jednocześnie są dość twarde i poprzerastane tkanką łączną, toteż wymagają długiej obróbki termicznej, np. powolnego duszenia. Łaty wołowe świetnie sprawdzą się w klasycznym przepisie na Pudding z wołowiną i cynaderkami oraz Placek z wołowiną i cynaderkami. Można je też pociąć na kawałki i zamarynować, przygotowując meksykański smakołyk – fajitas, czyli mięso wołowe (ewentualnie z kurczaka, wieprzowe) podawane z cebulą i papryką oraz dodatkami, takimi jak kwaśna śmietana, salsa, ser czy pomidory.

POLICZKI WOŁOWE

W mojej restauracji policzki są podstawą pysznego gulaszu wołowego. Są to sporej wielkości, poprzerastane tłuszczem, pełne smaku kawałki wołowiny – doskonałe po ok. 4-godzinnym duszeniu. Policzki wieprzowe są podobnie smaczne – co więcej, mięso dostępne jest w dobrze wyposażonych supermarketach.

GOLENIE WOŁOWE

Tańsze kawałki mięsa pochodzą z części zwierząt, których używają one najczęściej, a takim jest m.in. goleń. Zawartość tłuszczu i kości potrafi niektórych zniechęcić, ale warto pamiętać, że wywar z kości wspaniale wzbogaca smak potrawy, którą przygotowujesz.

OGONY WOŁOWE

Ogony wołowe niezmiennie cieszą się popularnością wśród bywalców mojej restauracji. To pożywne danie, idealne na chłodniejsze dni. Sekret przyrządzenia pysznej potrawy z ogonów wołowych to długie, powolne gotowanie lub duszenie przez co najmniej 3 godziny, tak aby wydobyć z mięsa pełnię smaku.

 

Marco Pierre White, ambasador Bulionetki do duszonych dań Knorr

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,11 z 5)
loading... zapisuję głos...