Mapowanie umysłu – jak efektywnie zarządzać czasem

Jeśli przytłacza Cię ilość codziennych obowiązków, a realizacja zadań zajmuje Ci zbyt wiele cennego czasu – wypróbuj mapowanie umysłu ! Zwiększy Twoją efektywność, umożliwi uporządkowanie myśli, oszczędzi czas, który będziesz mogła poświęcić na relaks i docenić znaczenie godzin.  

Wspólnie z Asap24.com.pl przedstawiamy czym jest mapowanie myśli i jak go używać.

mózg

Mapowanie umysłu – Czy potrafisz zarządzać czasem?

Odpowiednie narzędzia i techniki są w stanie pomóc Ci wykorzystywać czas znacznie skuteczniej, niż dotychczas. Jedną z technik dających natychmiastowe korzyści jest tzw. Mind Mapping, czyli mapowanie umysłu. Mind Mapping zwiększa efektywność wykonywanej pracy, a także ułatwia zapamiętywanie zadań. Bardzo ważnym czynnikiem w tej technice jest intuicja aktywowana, dzięki synergicznej współpracy obu półkul mózgowych. Mind Mapping znacznie różni się od zwykłego sporządzania notatek, tzw. listy rzeczy do zrobienia, przy tworzeniu której pracuje przede wszystkim lewa półkula. Tradycyjne planowanie pracy jest nudne i wyczerpujące dla mózgu.

Mapowanie umysłu – Na czym polega?

 

czym-sa-mapy-mysli

 

Główną zasadą Mind Mapping’u jest sporządzanie tzw. map myśli. Choć bardzo łatwo jest rozpoznać profesjonalnie sporządzaną mapę myśli, trzeba choć odrobiny podstawowej wiedzy, by ją w ten sposób wykonać od podstaw. Obowiązuje kilka istotnych zasad przy tworzeniu map myśli:

  1. Umieść w centrum kolorowy rysunek

Musi on stanowić główny temat mapy. Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, wyzwala więcej skojarzeń, pobudza wyobraźnię, która odgrywa kluczową rolę w skutecznym Mind Mapping’u.

  1. Pracuj od środka – na zewnątrz

Rysowanie od środka mapy ustala hierarchię ważności przedstawionych na niej zadań. Coraz cieńsze linie na mapie oznaczają coraz mniejsze stopnie priorytetowości.

  1. Używaj słów kluczy

Słowa klucze reprezentują istotne fakty. Poprzez swoją ogólność uaktywniają strumień skojarzeniowy, ich przywołanie i zapamiętywanie. Hasła należy pisać drukowanymi literami, wraz z odległością od centrum mapy, zmniejszając ich wielkość, co również podkreśla ich hierarchię.

  1. Używaj kolorów, obrazków, piktogramów strzałek

Dzięki nim mapa staje się bardziej czytelna dla obydwu półkul. Elementy graficznie szczególnie pobudzają prawą półkulę.

  1. Rysuj puste linie

Dołączenie pustej, wolnej linii, w przypadku np. chwilowego braku pomysłu, świetnie aktywizuje mózg do wypełnienia tej luki. Działanie to pobudza kreatywność.

  1. Numeruj główne linie

Numerowanie porządkuje główne wątki i dodatkowo scala mapę. Rozwiązanie przydatne gdy na podstawie mapy wygłaszamy przemówienie.

  1. Wypracuj swój własny styl

Mapa myśli powinna odzwierciedlać indywidualny tok myślenia osoby, jej charakter i temperament. Właśnie dlatego warto wykonywać mapy osobiście, nie korzystając z wielu schematów dostępnych w sieci.

Mapowanie umysłu – Dlaczego warto?

Główną zaletą tworzenia map myśli jest to, że oszczędzają one nasz czas i energię, pozwalając skupić się tylko na najważniejszych zagadnieniach lub czynnościach. W sytuacji, w której mapa służy nam do nauki, nasz mózg może skoncentrować się na rzeczach istotnych, bez konieczności wielkokrotnego powtarzania nieistotnych informacji. Skuteczność Mind Mapping’u, polega na tym, że technika ta zgodna jest z naszym naturalnym dążeniem umysłu do ogarniania całości, co ułatwia przyswajanie wiedzy. Co więcej pozwala na uporządkowanie swoich i cudzych myśli oraz ich analizę.

Jak Wam się podoba taka metoda zarządzania czasem i zadaniami? Stosowałyście kiedyś mapę myśli, przyniosła zadowalające dla Was efekty?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (186 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...