Techniki manipulacji psychologicznej w związku. Jak sprawdzić czy Twój partner jest manipulantem?

Wydaje się, że współczesne związki opierają się na partnerstwie. Patriarchat odchodzi w zapomnienie, coraz więcej mężczyzn przejmuje kobiece obowiązki domowe, a panie robią karierę zawodową. Niezależnie od ogólnych tendencji i zmian kulturowych pewne rzeczy się nie zmieniają. Zawsze znajdzie się taka relacja, w której jedna osoba próbuje manipulować drugą. Sprawdź, czy jesteś ofiarą technik manipulacji psychologicznej.

Spis treści:

Na początku manipulacja w związku nie jest widoczna, bowiem partner zręcznie się kamufluje. Nie wiążemy zresztą pojedynczych sytuacji w całość, póki nie zaczynamy dostrzegać wzoru, pewnej prawidłowości, która nie jest zupełnie przypadkowa. Odkrywamy, że stałyśmy się ofiarami manipulacji, ale wieczne poczucie winy nie pozwoliło nam tego wcześniej dostrzec. Cały czas wpędzał nas w nie manipulator, który chciał, byśmy wzięły odpowiedzialność za wszelkie jego niepowodzenia. Jak rozpoznać czy manipulacja w związku dotyczy także Ciebie? Na jakie zachowania partnera zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

manipulacja w związku

Źródło: unsplash.com

Jak sprawdzić czy Twój partner jest manipulantem?

Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że stałaś się ofiarą manipulacji, to koniecznie przeczytaj, w jaki sposób możesz potwierdzić swoje przypuszczenia. Mamy nadzieję, że poniższe charakterystyka w kilku punktach rozwieje wszelkie wątpliwości.

  

Manipulacja w związku sprawia, że czujesz się winna

manipulacja w związku

Źródło: giphy.com

Robi to z niesamowitą wprawą i lekkością. Czujesz się winna nawet jeżeli nie zawiniłaś. Możesz to rozpoznać wtedy, kiedy w jakimś jego sformułowaniu kryje się malutkie „ale”. Na przykład wtedy, kiedy po romantycznej kolacji stwierdzi: „Cieszę się, że zrobiłaś sałatkę, ale była trochę bez wyrazu”. Albo po całym dniu sprzątania oświadczy: „To świetnie, że umyłaś okna, ale widzę pewne niedociągnięcia”. Zauważ, że pierwsza część zdania ma złagodzić mniej przyjemną wymowę tego, co następuje po „ale”. Niby docenia, ale… no właśnie, „ale”. Możesz początkowo odbierać to jako zdrową krytykę, z czasem jednak, kiedy uzmysłowisz sobie, że zrobiłaś wszystko jak trzeba, dotrze do Ciebie, że to subtelna manipulacja ze strony Twojego partnera.

Podkopuje Twoją wiarę w to, że możesz cokolwiek osiągnąć

Źródło: unplash.com

Kiedy próbujesz rozwinąć skrzydła, spróbować czegoś nowego, rozwinąć się na płaszczyźnie zawodowej manipulant sumiennie krok po kroku odwodzi Cię od twych planów. A bo nie masz wystarczających kompetencji, na to trzeba czasu, którego Ty nie masz, a w ogóle to mrzonki i lepiej, żebyś się zajęła czymś, co ma szansę powodzenia. Czyli została tam, gdzie jesteś. Im większy Twój sukces i niezależność, tym większe szanse, że wymkniesz się spod kontroli. Dlatego manipulant skrupulatnie i precyzyjnie przypomni Ci o Twoich wadach i niedostatkach, podkopując wiarę we własne możliwości. W dodatku zwróci Ci uwagę, że tylko przy jego boku, słuchając jego rad możesz w ogóle cokolwiek osiągnąć. Jest to klasyczna manipulacja w związku.

 

Manipulant stale zgrywa ofiarę

Źródło: giphy.com

Pamiętaj, niezależnie od tego co się dzieje w życiu manipulatora zawsze winny jest ktoś inny. Uważa, że sam jest bez zarzutu, tylko okoliczności mu nie sprzyjają. Ciągle ma pod górkę, ciągle z czymś problem. Wszelkie niepowodzenia mają swoje źródło w ludziach złej woli, politycznych uwarunkowaniach czy w trudnym dzieciństwie. Oznacza to, że manipulant nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za swoje życie i czyny. Nieustannie będzie obarczał winą Ciebie, współpracowników czy jakieś inne okoliczności zewnętrzne.

 

Jego reakcje bywają przesadzone

manipulacja w związku

Źródło: giphy.com

Jego reakcje bywają często nieadekwatne do sytuacji. Bardzo łatwo go wyprowadzić z równowagi, zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś go skrytykuje. Zmienia się wówczas cała jego mimika i ton głosu. Z osoby pozornie opanowanej i spokojnej zamienia się w prawdziwego agresora. Zaczyna używać obraźliwych sformułowań, zaciska pięści, sprawia wrażenie jakby za chwilę miał przejść do rękoczynów. Manipulant, który traci kontrolę nad sobą jest w stanie robić rzeczy, które Cię ranią i upokarzają.

 

Sprawia, że czujesz się odpowiedzialna za jego emocje

Źródło: pixabay.com

Wszelkie stany emocjonalne (te negatywne oczywiście) przez które przechodzi manipulant przypuszczalnie są Twoją winą. Jeden fałszywy gest, nie takie słowo, mina i gotowe. Nieszczęśliwy i zdołowany albo zły i rozczarowany. A wystarczyło zachowywać się tak, jak trzeba i wszystko byłoby dobrze. A tak na własne życzenie zafundowałaś sobie nieprzyjemną atmosferę w domu. To kolejne ostentacyjne zachowanie partnera z szerokiego spektrum manipulacji. Jak zwykle jego uczucia są w centrum, i jak zwykle wina leży po Twojej stronie.

 

Jeśli, opisane sytuacje przypominają jota w jotę Wasze relacje, to chyba warto popracować nad zmianami w Waszym związku. Może wystarczy poważna rozmowa albo wspólna terapia? A może trzeba rozważyć rozstanie…

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...