Mamo, skąd się biorą zęby?

Pierwsza wizyta u stomatologa – w jakim wieku? Jak dbać o zdrowe zęby naszych dzieci?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna je zachęcić do kolejnych spotkań z lekarzem. Kluczowe są zatem wizyty adaptacyjne, kiedy dziecko poznaje stomatologa. Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, wiem, że najważniejsze jest zaufanie – dbam o to, by mali pacjenci czuli się bezpiecznie. Wbrew pozorom to dość proste… – mówi lek. stom. Joanna Rozwadowska z Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii „Galeria Uśmiechu”.   

Dziecko myjace zeby

Postawą nawiązania z dzieckiem kontaktu jest zdobycie jego zaufania oraz zainteresowania. Najlepiej zaplanować pierwszą wizytę wówczas, gdy dziecko jest w świetnym humorze i ma zdrowe zęby. Warto przedstawić mu wizytę u stomatologa, jako wycieczkę – lekarz przyjmując dziecko w gabinecie będzie miał okazję do pokazania mu instrumentów dentystycznych i  aparatury. Dziecko wówczas może pojeździć na fotelu, pobawić się ssakami, pomanipulować przyciskami konsoli i zaznajomić się ze wszystkim, co go interesuje. Dodaje Joanna Rozwadowska: Taka wizyta adaptacyjna pozwoli dziecku poznać lekarza oraz jego pracę – to kluczowy czas oswojenia się ze stomatologiem, który w przyszłości zaowocuje spokojną atmosferą podczas leczenia – dziecko nie zareaguje nerwowo na borowanie, czy plombowanie. Pamiętajmy również o tym, by rodzicie aktywnie uczestniczyli w procesie oswajania dziecka z dentystą. Dziecko bardzo często przejmuje emocje dorosłych – kiedy rodzic jest spokojny, swobodnie rozmawia z lekarzem, czy pozwala sprawdzić swoje zęby, to dziecko jest odważniejsze, spokojniejsze oraz chce, jak mama czy tata, zbadać swoje ząbki.     

Pierwsza wizyta u stomatologa – w jakim wieku?

Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy maluch skończy rok, wówczas dziecko jest w trakcie ząbkowania. Sprawdzam czy proces ten przebiega prawidłowo. Dbanie o zęby dziecka rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszego ząbka. Warto zatem nauczyć się podstaw higieny – oczyszczania dziąseł i ząbków. Już wtedy należy eliminować zagrożenie próchnicą. Ponadto dbanie o zęby od początku, to duża szansa na to, że wyrosną one mocne i zdrowe. Kolejne wizyty powinny mieć miejsce co 3 miesiące – tłumaczy lek. stom. Joanna Rozwadowska z Centrum Stomatologii „Galeria Uśmiechu”.

Profilaktyka małego uśmiechu

Działania profilaktyczne ukierunkowane są na wzmocnienie szkliwa zębów, zwiększenie ich odporności na próchnicę, czy jak w przypadku lakowania, zabezpieczenie przed zaleganiem w szczelinach resztek pokarmowych, które gromadząc się w bruzdach sprzyjają rozwojowi bakterii. Wśród skutecznych metod profilaktyki w obrębie zdrowia zębów i jamy ustnej dzieci znajdują się  lakierowanie lakierem fluorowym, lapisowanie oraz lakowanie. O zęby mleczne warto dbać i je ratować, gdyż przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu – kończy Joanna Rozwadowska z Centrum Stomatologii „Galeria Uśmiechu”.

Mleczaki pod specjalnym nadzorem

Mleczne zęby, jak powszechnie wiadomo wypadają w określonym wieku, by w ich miejsce wyrosły zęby stałe. Jednak o zęby mleczne trzeba dbać oraz je leczyć. Dziecko w wieku 3–4 lat posiada już wszystkie zęby mleczne wówczas bardzo ważne stają się wizyty kontrolne. W tym czasie lekarz powinien nawiązać nić porozumienia z maluchem. W przypadku wystąpienia próchnicy należy podjąć leczenie zęba mlecznego – są one inaczej zbudowane niż zęby stałe przez co próchnica szybciej się rozprzestrzenia  – zwraca uwagę specjalista „Galerii Uśmiechu”.

Pomocne w leczeniu zębów dzieci są różnokolorowe materiały wypełniające. Dziecko samodzielnie wybiera kolor wypełnienia, a po zabiegu na ekranie monitora może obejrzeć swojego kolorowego ząbka. Barwne wypełnienia zachęcają dzieci do współpracy z lekarzem i odwracają ich uwagę od zabiegu, który przestaje być stresującym przeżyciem, a staje się ciekawą zabawą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...