Mama last minute – czyli dojrzałe macierzyństwo

Najpierw kariera, stabilizacja finansowa, własne mieszkanie, a dopiero potem dziecko – dziś kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Nikogo już nie dziwi, gdy zakładają rodzinę dopiero po 30., a nawet 35. roku życia. Jednak by ciąża w tym wieku przebiegła bezpiecznie, a dziecko urodziło się zdrowe, muszą one pamiętać o regularnych badaniach.

jak i kiedy zrobić test ciążow

20, 30, a nawet 40 lat – wiek, w którym kobiety decydują się na dziecko coraz bardziej przesuwa się w górę. Metryka matki nie jest już najważniejszym wyznacznikiem możliwości zajścia w ciążę. Najbardziej liczy się tu zdrowie i ogólna kondycja fizyczna przyszłej mamy oraz profilaktyka.

Świadome i odpowiedzialne

Dojrzałe macierzyństwo to często świadoma decyzja rodziców. Dziś wiemy, że wiek matki to tylko jeden z wielu czynników decydujących o stanie zdrowia dziecka. Może dlatego w ostatnich latach czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą dzieci w przedziale od 30 do 44 lat. Na Zachodzie powoli staje się to normą. Choć ryzyko urodzenia chorego dziecka rośnie wraz z upływem lat, to aż 70 proc. dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety jeszcze przed 35. rokiem życia. Wynika to z faktu, że młode kobiety statystycznie rodzą więcej dzieci, ale także rzadziej stosują się do zaleceń lekarzy. – Dojrzałe mamy są bardziej świadome zagrożeń, jakie mogą wiązać się z późną ciążą, dlatego to właśnie one szczególnie dbają o to, by być pod stałą opieką ginekologa i wykonują wszystkie niezbędne badania – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii.  – Dodatkowo każda przyszła mama po 35. roku życia jest kierowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia na bezpłatne badania prenatalne. Istnieją bowiem choroby, na które starsze mamy są bardziej narażone od swoich młodszych koleżanek. Jednak dzięki nowoczesnej profilaktyce i diagnostyce USG można szybko wykluczyć wiele schorzeń lub zacząć ich leczenie na długo przed wystąpieniem groźnych symptomów – dodaje.

Zaniepokojona – przebadaj się

Z badań statystycznych wynika, że wraz z wiekiem matki wzrasta ryzyko wystąpienia u dziecka wad chromosomalnych. U 20-latek wynosi ono 1 na 1340 przypadków, a w wieku 30 lat już 1 na 800 przypadków. Te liczby mogą wydawać się nam niepokojące, jednak współczesna medycyna, odpowiednia profilaktyka i opieka w ciąży mogą skutecznie uchronić zarówno mamę, jak i dziecko przed wieloma chorobami. – Ciąża po trzydziestce, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko, zawsze wiążę się z większym ryzykiem. Jednak szanse na szczęśliwy finał są ogromne – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii.Podstawą jest stała opieka ginekologiczna i regularne wykonywanie w ciąży badań prenatalnych. Pozwalają one na systematyczne sprawdzanie stanu zdrowia dziecka. Dzięki nim lekarz może nie tylko zobaczyć, jak rozwija się maluszek, ale w razie konieczności odpowiednio wcześnie zacząć leczenie i zareagować na ewentualne nieprawidłowości – dodaje.

Kobiety po trzydziestce są bardziej świadome własnych potrzeb i mają ustalone życiowe priorytety. To sprawia, że coraz więcej z nich decyduje się na dojrzałe macierzyństwo. Jednak należy pamiętać, że pierwsza ciąża w późnym wieku może nieść ze sobą pewnie zagrożenie dla matki i płodu. Dlatego, jeśli masz ponad 35 lat i spodziewasz się dziecka, wybierz lekarza prowadzącego, który rozumie wagę profilaktyki i nie zaniedbuj zleconych przez niego badań.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (116 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...