Maleństwo na ekranie

Spis treści:

Coraz więcej kobiet w ciąży wykonuje badania USG. Przede wszystkim po to, by sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija, ale również po to, aby po raz pierwszy zobaczyć na ekranie swoje nienarodzone jeszcze maleństwo, usłyszeć jego bicie serca czy też sprawdzić jakiej jest płci. Co i w którym trymestrze ciąży może stwierdzić lekarz ginekolog podczas wykonywania USG?

noworodek

Statystycznie rzecz ujmując, ciąża u kobiet trwa od 281 do 301 dni. Właśnie w tym okresie rodzi się 95 proc. prawidłowo rozwiniętych dzieci. Jednak zanim nasze maleństwo przyjdzie na świat możemy je już zobaczyć i sprawdzić, jak się rozwija.

Mała fasolka

Cały okres trwania ciąży jest najczęściej dzielony na trzy okresy zwane trymestrami – każdy trymestr to trzy kolejne miesiące ciąży. Organizm dziecka rośnie i rozwija się nieustannie, od momentu zapłodnienia aż do samego porodu. Początek ciąży to okres bardzo ważny dla etapu rozwoju dziecka.  Dlatego w pierwszym trymestrze ciąży koniecznie wybierz się na badanie USG. Najlepiej zrobić to między 11. a 14. Tygodniem.. Już wtedy podczas pierwszego badania będziesz mogła zobaczyć bijące serduszko dziecka oraz jego zarys. – Takie badania to często bardzo wzruszający moment dla rodziców – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare, działającego na terenie poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia. – Jednak wykonanie badań USG to nie tylko pretekst, aby po raz pierwszy zobaczyć dziecko. Są one też bardzo istotne ze względów medycznych. Dlatego każda przyszła mama powinna je wykonać – dodaje.  Dzięki takiemu badaniu lekarz może już na początku ciąży sprawdzić, czy jest ona pojedyncza czy mnoga, a także dokładnie określić wiek płodu. Już w tym momencie może też stwierdzić wady takie, jak rozszczep kręgosłupa czy bezczaszkowie, zagrożenie przedwczesnym porodem, nadciśnienie czy hypotrofię, czyli nieprawidłowy wzrost płodu. – Pamiętajmy, że wcześnie wykryta wada może zostać szybo i skutecznie wyleczona. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby koniecznie w pierwszym trymestrze ciąży wybrać się na USG mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog. – Już w trzecim miesiącu ciąży  dobiega bowiem końca tzw. organogeneza, czyli kształtowanie się najważniejszych narządów w ciele dziecka – dodaje.

Okrągły brzuszek

W drugim trymestrze ciąży brzuch mamy robi się zdecydowanie bardziej widoczny, mijają nieprzyjemne objawy takie, jak nudności czy zawroty głowy, mija też czas, kiedy ciąża jest najbardziej zagrożona poronieniem. Na przełomie czwartego i piątego miesiąca większość kobiet zaczyna już odczuwać ruchy dziecka. – Na początku mogą być to tylko delikatne muśnięcia, które z czasem nabiorą na sile i zmienią się w intensywniejsze kopnięcia i uderzenia mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog. Na początku 6 miesiąca ciąży przyszła mama powinna po raz kolejny udać się na badanie USG. – Na tym etapie ciąży jesteśmy już w stanie stwierdzić płeć dziecka. W trzecim trymestrze płód szybko rośnie i staje się już miniaturowym człowieczkiem o proporcjach zbliżonych do dziecka po urodzeniu – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare, działającego na terenie poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia. – Podczas drugiego USG lekarz ocenia też pracę łożyska, określa stan wykształconych już organów wewnętrznych, może również wykluczyć wady serca czy kręgosłupa – dodaje.

Prawie noworodek

W ostatnim, trzecim trymestrze ciąży dziecko wygląda już prawie jak noworodek, jednak nadal kształtuje się jego układ nerwowy i organy wewnętrzne takie, jak mózg czy płuca. Od 8 miesiąca organizm kobiety zaczyna przygotowywać się do porodu. W tym czasie coraz bardziej odczuwalne stają się skurcze Braxtona-Hicksa. Choć bywają one nieprzyjemne, nie powinny nas martwić, bo to właśnie one przygotowują macicę do porodu. W trzecim trymestrze ciąży powinnyśmy również wykonać ostatnie badanie USG – najlepiej między 30.-32. tygodniem ciąży. – Na tym etapie ciąży głównym zadaniem tego badania jest ocena rozwoju płodu oraz jego ułożenia, ustalenie położenie łożyska, a także ilości płynu owodniowego. Dzięki takiemu USG lekarz może też spróbować doprecyzować termin porodu – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog.

Ciąża to czas, kiedy przyszła mama musi odwiedzać lekarzy różnych specjalizacji zdecydowanie częściej. Nie powinna ona jednak zaniedbywać tych wizyt. Bowiem te pierwsze 9 miesięcy życia dziecka są niezmiernie ważne dla jego dalszego rozwoju i zdrowia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...