Małe narożniki do salonu: jak zaaranżować funkcjonalny pokój dzienny na ograniczonym metrażu?

Nawet mały pokój dzienny można urządzić w sposób funkcjonalny i stylowy. Dzięki odpowiednim meblom i dodatkom oraz sprawdzonym trikom aranżacyjnym pomieszczenie będzie wydawać się przestronniejsze niż jest w rzeczywistości. Remedium na ograniczony metraż są m.in. małe narożniki.

Spis treści:

Jak nie wyrządzić krzywdy małym wnętrzom? Poznaj kilka kluczowych zasad

Urządzanie niewielkiego pokoju dziennego na pewno wymaga wysiłku, żeby uniknąć zagracenia przestrzeni, a jednocześnie nie pominąć niezbędnego wyposażenia. Najważniejszy jest dobry pomysł, ale przydaje się również znajomość trików aranżacyjnych. Oto kilka z nich.

  1. Wykorzystaj moc kolorów – kolorystyka pomieszczenia wpływa na jego wygląd i panujący w nim klimat. Biel i inne jasne barwy pozwalają optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń. Natomiast ciemne kolory mogą działać przytłaczająco. Nie musisz całkowicie rezygnować z ciemnych barw, ale nie daj im dominować.

  2. Ogranicz liczbę dodatków i dekoracji – urządzając mały salon, kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”. Pokój nie ma być sterylny ani pusty, ale przemyślanie wyposażony, bez mnóstwa bibelotów. Niech dekoracyjne akcenty pełnią przy okazji rolę praktyczną. Łącz różne materiały, faktury i sposoby wykończenia. Unikniesz monotonii.

  3. Zadbaj o focal point wystroju – nawet w małym salonie powinien znaleźć się punkt centralny, który przyciąga uwagę od razu po przekroczeniu progu i wokół którego budowana jest cała aranżacja. Focal point wyróżnia się mocnym, wyrazistym designem. Może nim być np. designerski narożnik wypoczynkowy z tapicerką w kontrastowym kolorze.

  4. Zaproś do środka dużo światła – w małych pokojach dziennych często brakuje naturalnego światła. Jeśli nie ma szans na poprawę nasłonecznienia, uzupełnij niedobory światła za pomocą oświetlenia sztucznego. Wykorzystaj różne rodzaje lamp, najlepiej o minimalistycznej estetyce. Unikaj jedynie tych, które wymagają sporo miejsca, np. rozłożystych żyrandoli i obszernych lamp podłogowych.

  5. Wybieraj proste, kompaktowe meble – funkcjonalność i wygląd małych pokoi dziennych poprawiają niewielkie, stylowe i praktyczne meble. W ograniczonym metrażu sprawdzą się m.in. rozkładane, małe narożniki z pojemnikami na pościel, pufy i stoliki ze schowkami czy lampy ze stolikami.

Małe narożniki – remedium na ograniczony metraż

Kompaktowe narożniki wypoczynkowe, zwłaszcza w kształcie litery „L” i z funkcją spania, doskonale sprawdzają się w małych pokojach dziennych. Pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Mogą stanąć tam, gdzie nie zmieściłyby się większe sofy ani inne meble. Dodatkowo oferują wygodne miejsce do spania, np. dla gości. Kolejną korzyścią jest podział wnętrza na funkcjonalne strefy. Wśród najmniejszych rogówek można obecnie znaleźć nie tylko narożniki młodzieżowe, ale także luksusowe, eleganckie konstrukcje, dedykowane nowoczesnym salonom. Praktyczne i efektowne są małe narożniki z Agaty. W ofercie sklepu znajdziesz m.in. modele rozkładane, wyposażone w 1 lub nawet 2 pojemniki na pościel.

Jak ustawić narożnik w małym pokoju dziennym?

Na lokalizację narożnika w salonie istotny wpływ mają pozostałe elementy wyposażenia oraz indywidualny pomysł na wnętrze. Podczas wypoczynku na narożniku musisz znajdować się w bezpiecznej i komfortowej odległości od kominka i telewizora. Jeśli pokój dzienny jest połączony z kuchnią, ustaw narożnik tyłem lub bokiem do aneksu i oddziel wyspą albo stołem z krzesłami. Możesz też postawić rogówkę pod oknem.

Nawet najmniejszy pokój dzienny może zostać funkcjonalnie, stylowo i klimatycznie zaaranżowany. Wystarczy trzymać się kilku kluczowych zasad. Jak widzisz, małe narożniki są efektywnym wsparciem w oswajaniu ograniczonego metrażu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...