Małe mieszkanie – duże wyzwanie

Spis treści:

Aranżacja mieszkania o małej powierzchni to niełatwe zadanie. Kluczem do sukcesu są rozwiązania łączące estetykę z funkcjonalnością. Z jednej strony trzeba pamiętać o tym, że liczy się każdy metr kwadratowy, z drugiej wybierać takie elementy wyposażenia, które nie przytłoczą i tak mało już przestronnych pomieszczeń.

sypialnia

 

Na małe mieszkania decydujemy się najczęściej ze względów ekonomicznych. Zwłaszcza w dużych miastach każdy dodatkowy metr winduje cenę nieruchomości o kilka tysięcy złotych w górę. Minusy niewielkiej powierzchni są oczywiste, jednak przy jej rozsądnym zagospodarowaniu może się okazać, że koniec końców wyszliśmy na plus, na pewno finansowo. Mniej metrów kwadratowych to także niższe koszty wykończenia mieszkania. Zaoszczędzone pieniądze warto zainwestować w rozwiązania, które uczynią niewielką powierzchnię funkcjonalną i przyjazną dla domowników.

 

Czego oczy nie widzą…

Urządzając sypialnię, można poszukać łóżka z wysuwanymi szufladami lub podnoszonym materacem. Jeśli zdecydujemy się na zwykłą ramę na czterech nogach, warto schować pod nią pojemniki. Pomieszczą one nieużywane na co dzień przedmioty takie, jak walizki, buty narciarskie czy dodatkowy komplet pościeli. Szybko docenimy dodatkowe miejsce do przechowywania, które będzie pojemne i prawie niezauważalne. Podobny efekt możemy uzyskać w kuchni zabudowując szafki pod sam sufit. Taką możliwość dają nam meble robione na wymiar. Jeśli odpowiednio je zaprojektujemy, nie musimy się martwić, że przytłoczą wnętrze – przeszklenia i drzwiczki dzielone na dwie części powinny rozwiązać sprawę.

 

Iluzja we wnętrzu

W małych mieszkaniach dobrze sprawdzają się jasne barwy. Ciemne kolory mogą okazać się zbyt przytłaczające, dlatego należy stosować je z umiarem, raczej jako akcent niż motyw przewodni. Wrażenie głębi i przestronności uzyskamy dzięki zawieszeniu na ścianie lustra, które będzie odbijało jaśniejszą lub bardziej atrakcyjną część wnętrza. Ważna jest też pewna spójność stylistyczna – jeśli każde pomieszczenie urządzimy w oderwaniu od pozostałych, mieszkanie będzie sprawiało wrażenie chaotycznego. Idąc tym tropem, do łączących się pokoi warto wybrać jednakową podłogę.

 

Jasna sprawa

Istotnym elementem w niewielkich wnętrzach jest światło. Jeśli mieszkanie nie ma zbyt wielu okien, warto pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy je rozjaśnić. Pomocne będę nie tylko kolory, ale także rozwiązania aranżacyjne np. drzwi szklane lub przeszklone. W zależności od charakteru pomieszczenia możemy wybrać odpowiednią powierzchnię i rodzaj przeszkleń. Przykładowo, drzwi do łazienki mogą mieć niewielką, mleczną szybę, natomiast te prowadzące do pokoju dziennego mogą być w całości szklane. W przypadku okien, warto też zrezygnować z ciężkich zasłon na rzecz lekkich, jasnych rolet.

 

Do zadań specjalnych

– Jednym z „wynalazków”, który pozwoli zaoszczędzić miejsce są drzwi przesuwne – mówi Adam Hucz z firmy INVADO.  – Świetnie sprawdzają się w małych, a  także trudno ustawnych wnętrzach, w których meble znajdują się blisko drzwi i mogą kolidować z tradycyjnie otwieranym skrzydłem. Decydując się na system przesuwny, warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze – drzwi naścienne czy chowane w ścianę. Te pierwsze są łatwiejsze w montażu, ale przez to, że nachodzą na ścianę, odbierają możliwość jej zaaranżowania. Nie można zamontować na niej półek, obrazków czy przełączników światła. Kolejnym, nieco tańszym, ale równie funkcjonalnym rozwiązaniem są drzwi łamane. Mogą kojarzyć się z niegdyś popularnymi drzwiami harmonijkowymi, ale w rzeczywistości są o wiele solidniejsze i sprawniejsze. Podczas otwierania łamią się na pół, dzięki czemu zajmują mniej miejsca niż tradycyjne skrzydło drzwiowe – tłumaczy.

 

Małe mieszkanie wymaga umiejętności planowania przestrzeni i rozwiązań, a czasem także pójścia na kompromisy. W końcu nasze cztery kąty powinny nie tylko cieszyć oko, ale sprawiać, że będzie nam się mieszkało komfortowo i przyjemnie. Pamiętając o podstawowych zasadach i wykorzystując aranżacyjne triki powinniśmy osiągnąć świetny efekt.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (204 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...