Mała czarna sukienka – przegląd na 2013/2014

Mała czarna sukienka  to OBOWIĄZKOWA pozycja w  szafie każdej kobiety. Napisano już setki stron na jej temat, wiele artykułów, wpisów i zdjęć poświęcono jej w Internecie, ma oczywiście swoje hasło w Wikipedii.

alex-sort-unsplash.com

 

Interesujące jest to, że nie zmieniła się ona zasadniczo od czasu, gdy 75 lat temu Coco Chanel zaprezentowała jej wizerunek po raz w magazynie Vogue w formie czarno-białego rysunku.  Magazyn Vogue pisał o niej, że jest jak samochód marki Ford: dostępna dla wszystkich i tylko w jednym kolorze. Swój rozkwit zawdzięcza być może czasom Wielkiego Kryzysu. Była dostępna, wygodna, czarna (a więc nie było widać plam), mogła być wykonana z tańszego materiału. „Dzięki niej biedni mogli wyglądać jak milionerzy” mawiał o swojej małej czarnej Coco Chanel.

Szkic Coco Chanel

Od tego czasu mała czarna staje się swego rodzaju ikoną. Pamiętajmy, że do momentu chanelowskiej rewolucji, w czarne sukienki ubierały się  jedyni wdowy po ofiarach I wojny światowej i hiszpańskiej dżumy. Poprzełomowym rysunku Coco, mała czarna  przestaje być synonimem żałoby; wdziera się na szczyty mody i pozostaje tam do dzisiaj.

Audrey Hepburn W filmie „Śniadanie U Tiffany’ego”

Czarna sukienka Audrey Hepburn z filmu „Śniadanie U Tiffany’ego” zajęła pierwsze miejsce na liście najbardziej eleganckich kreacji filmowych. Jest to słynna mała czarna projektu Givenchy. Oryginał kreacji został sprzedany za $800,000.00 na aukcji.

Dalszy rozwój małej czarnej jest związany z seksownymi, udrapowanymi kreacjami Marilyn Monroe i Jane Mansfield.

M. Monroe

Kobiety na całym świecie zakochały się w tej prostej ale eleganckiej sukience. Tak jest do dzisiaj. W jakże popularnym serialu „Seks w wielkim mieście”  Carrie, Samantha, Miranda i Charlotte ubrane są właśnie w małe czarne na zdjęciu promującym film.

Mała czarna jest tak popularna, że powstał  już skrót LBD – Little Black Dress.

Za co kochamy małą czarną?

 • Kochamy ją głównie za to, że pasuje do każdej sylwetki, wyszczuplając ją (kolor czarny!), wydłużając optycznie nogi (długość do kolan i szpilki!), tuszując zbędne kilogramy. Dzięki temu, że nie ma jednego obowiązującego kroju, małą czarna można perfekcyjnie dopasować do sylwetki.
 • Mała czarna jest doskonałym tłem do wyeksponowania pięknej, oryginalnej biżuterii, torby czy butów.
 • Ubierając mała czarną nigdy nie popełnimy modowej gafy!
 • Doskonała na każdą okazję: skromna, wzbogacona o żakiet do pracy i na spotkania biznesowe, z elegancką biżuterią staje się suknią koktajlową; zmieniamy dodatki na połyskujące, dodajemy szpilki i jesteśmy gotowe na wieczorną uroczystą kolację.

 

Jak nosić mała czarną?

 

Wersja klasyczna oznacza elegancję, stonowanie, dyskretny szyk.  Dodatki to nobliwe perły, buty klasyczne, torebka to kopertówka.

Wersja vintage: dodajemy etolę, ozdabiamy dodatkowo włosy. Całość dopełniamy makijażem w stylu lat 20.-30.

Wersja nowoczesna: powstaje dzięki mocnej, dużej, błyszczącej biżuterii i akcesoriom.  Można też postawić na kontrastowy kolor.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (302 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  28 listopada 2013 20:34

  Mała czarna zawsze była, jest i będzie obowiązkową pozycją w kobiecej szafie.

  Odpowiedz
 2. martucha180  26 grudnia 2013 17:08

  Problem jest wtedy, gdy do kogoś czarny nie pasuje…

  Odpowiedz
 3. Justyna  4 stycznia 2014 20:44

  Przed kolano czy za kolano – mała czarna zawsze wygląda dobrze. A te koronki są cudowne 😉

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  22 stycznia 2014 10:28

  Teraz trochę małe kobaltowe sukienki zdetronizowały małe czarne. Coraz więcej dziewczyn można zobaczyć w takich sukienkach na różych imprezach. Podobnie jak mała czarna pasują niemal do wszystkiego.

  Odpowiedz
 5. Hidari11  14 marca 2016 06:23

  Tyle czarnych sukienek to raj szafowy. Uwielbiam. Większość wybrałabym dla siebie z podanego zestawienia. Pasują na egzaminy, na studia, do chodzenia na spacery, na randkę, do pracy. Ładne kroje.

  Odpowiedz
 6. Neon  27 marca 2020 18:57

  Fantastycznie, uwielbiam małe czarne!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany