Makaron a dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna opiera się o produktach o niskiej zawartości węglowodanów. Będąc na tej diecie musimy więc unikać produktów w skład których wchodzi mąka ze zbóż. Dlatego sięganie po tradycyjne makarony nie jest dobrym pomysłem. Zawartość węglowodanów w popularnych makaronach to nawet od 30% do 70% składu. Nawet jedna porcja spaghetti, penne lub tagliatelle może wybić nas ze stanu ketozy. Czy to oznacza, że mamy pożegnać się z ulubioną carbonarą albo bolognese? Nic bardziej mylnego! W tym artykule przedstawimy Wam najlepsze zamienniki tradycyjnych makaronów.

Spis treści:

fot. mat. nadesłane

Makaron warzywny

Ciekawym rozwiązaniem jest makaron warzywny. Wystarczy wziąć cukinię, kroimy warzywo w paski przypominające spaghetti i dodajemy do ulubionego sosu. Nie musimy osobno gotować naszego warzywnego makaronu. Wystarczy, że dodamy go na patelnię w trakcie przyrządzania naszego ulubionego sosu. Dodatkową zaletą jest fakt, że cukinia zawiera wiele cennych składników odżywczych.

Makaron konjac

Bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych makaronów są gotowe makarony keto. Ale czym tak naprawdę są makarony keto? Powstają one z rośliny o nazwie konjac. Struktura makaronu do złudzenia przypomina ten tradycyjny z mąki pszennej. W smaku oczywiście można doszukiwać się różnić, w końcu to makaron, którego głównymi składnikami są bulwa oraz woda. W związku z tym, nie możemy liczyć na to, aby konjac wchłonął przygotowany wcześniej sos, tak jak częściowo wchłanialne są zwykłe makarony. Warto zauważyć, że udział węglowodanów w tym produkcie to zaledwie około 1% – 1,5%. Inną nazwą dla makaronu konjac to Shirataki. Dostępny jest on w dużych sklepach oraz w sklepach specjalistycznych. Bez problemu zakupimy go też przez Internet.

TIP: Sprawdź przepis na keto makaron.

Makaron z alternatywnej mąki

Tak jak podkreślaliśmy na wstępie, tradycyjny makaron na diecie ketogenicznej nie jest dopuszczalny, ze względu na dużą zawartość węglowodanów w pszennej oraz w razowej mące. Nic w takim razie nie stoi na przeszkodzie, aby używać mąki o obniżonej zawartości węgli. Jaka to mąka? Wyróżniamy dwie najpopularniejsze: mąka migdałowa oraz mąka kokosowa. Ich skład to zaledwie około 6% – 7% węglowodanów . Czyli jak możemy zauważyć – więcej niż w makaronie konjac, ale zdecydowanie mniej niż w tych tradycyjnych. Makarony na bazie mąki migdałowej bądź kokosowej są raczej trudno dostępne w sklepach. Możemy je przyrządzić sami w domu. Musimy jednak liczyć się z pewnym efektem kruchości. Metodą prób i błędów sami znajdziemy odpowiednie proporcje między wodą, a mąką. Mąka kokosowa i mąka migdałowa to idealne rozwiązanie dla osób przebywających na diecie ketogenicznej. Możemy je stosować nie tylko do makaronów, ale również do pizzy czy pieczywa. Mąki te znajdziemy też w składach keto deserów.

Makaron na keto? Jak najbardziej!

Podsumowując nasz artykułów, możemy dojść do wniosku, że dieta ketogeniczna nie ogranicza smakoszy makaronów. Nie musimy rezygnować z naszych ulubionych sosów. Przyrządzamy je tak samo jak do tej pory! Zamiast zwykłego makaronu musimy jednak użyć zamiennika – bardziej zdrowego zamiennika! Możemy sami przygotować makaron z cukinii czy też możemy zakupić gotowy makaron konjac. Mąka migdałowa również przyjdzie nam z pomocą. Dieta ketogeniczna staje coraz bardziej popularna. Sposobów na zastępowanie tradycyjnych dań węglowodanowych, pojawia się coraz więcej. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Aby dowiedzieć się więcej o diecie ketogenicznej – sprawdź: Dieta keto dla początkujących.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (38 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...