Mąka z kasztanów jadalnych – właściwości i zastosowanie
„W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle” – każdy, kto śledził losy Hansa Klossa, bohatera serialu „Stawka większe niż życie” zna dobrze ten cytat. A czy zna smak owych sławetnych kasztanów? Roślinę tę kojarzymy głównie z Francją, ale znana jest w krajach śródziemnomorskich, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce kasztany jadalne występują głównie w ogrodach botanicznych oraz parkach, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Pomorzu.
Mąka z kasztanów jadalnych – właściwości i zastosowanie
W naszych polskich realiach dość dobrze jesteśmy zaznajomieni z owocami kasztanowca, z których robimy nalewkę bądź wespół z dziećmi tworzymy malutkie ludziki. Natomiast jadalne kasztany są ciągle rzadkością – mimo właściwości odżywczych i możliwości zastosowania. Bowiem mąka z kasztanów jadalnych, między innymi, wyśmienicie się nadaje, jako składnik diety bezglutenowej!
Właściwości odżywcze mąki z kasztanów
Mąka kasztanowa to gatunek mąk orzechowych. Tym, co ją wyróżnia jest brak glutenu i wysoka plastyczność. Jest jednym z najlepszych źródeł energii. Porcja 100 g mąki kasztanowej zawiera aż 3 g białka, 2 g tłuszczu, 37 g węglowodanów i 7 g błonnika. Dzięki wysokiej zawartości błonnika cukier w niej zawarty uwalnia się powoli i syci na długo.
W mące z kasztanów znajdziemy wysoką zawartość witamin. Jest ona również uznanym źródłem bioflawonoidów oraz garbników, a także kwasu foliowego. Stosowanie mąki kasztanowej będzie miało zbawienny wpływ na wzrok, a także wesprze proces wzrostu dziecka. Wskazany dla pań planujących potomstwo i tych przechodzących menopauzę. Co ważne, wzmacnia układ krwionośny i nerwowy, poprawia koncentrację i pamięć, a obecność minerałów wpływa na poprawę wyglądu skóry oraz włosów.
Zastosowanie kasztanowej mąki
Z uwagi na swój słodkawy posmak mąka kasztanowa stosowana jest do przygotowywania deserów. Produkt ten daje jednak o wiele więcej możliwości. Najczęściej jest ona dodatkiem do naleśników, ciast i ciastek, a także makaronów domowych oraz do chleba. Bardzo dobrze sprawdza się z takimi produktami, jak wanilia, czy czekolada. Warto też spróbować połączenia z grzybami, mięsami, a także z ciecierzycą i dynią. Mąka podczas procesu pieczenia nieco ciemnieje, ale też uwydatnia swój specyficzny, słodki i orzechowy smak.
Przepisy z wykorzystaniem mąki kasztanowej
Bagietka z kasztanów
Składniki:
150 g gotowanych kasztanów
300 g mąki orkiszowej jasnej
200 g mąki kasztanowej
250 ml wody
2 płaskie łyżeczki soli
opakowanie suchych drożdży
1 jajko
łyżka miodu
Sposób wykonania: Posiekaj kasztany, mąkę z solą drożdżami, jajkiem, miodem i letnią wodą ugnieć na jednolite ciasto. Dodaj kasztany, wymieszaj. Z masy uformuj kulę, przykryj ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. Ciasto na posypanym mąką blacie jeszcze raz ugnieć, a potem podziel na dwie części. Uformuj dwie bagietki i skręć je. Następnie połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pozostaw ponownie do wyrośnięcia. Piekarni nagrzej do 230℃. Bagietki posmaruj wodą i piecz na dolnej szynie przez 25 minut.
Naleśniki z mąki kasztanowej
Składniki:
250 gram mąki kasztanowej
2 jajka
1/2 szklanki wody
pół szklanki mleka
szczypta soli
olej kokosowy do smażenia
Sposób wykonania: Ubij jajka. Dodaj do nich po kolei pozostałe składniki: mąkę, mleko, wodę oraz szczyptę soli. Zmiksuj wszystko do uzyskania konsystencji bez grudek. Jeśli ciasto jest za gęste, dodaj wody. Następnie rozgrzej olej kokosowy na patelni i nalewaj chochelką ciasto. Piecz z dwóch stron.
Ciasto kasztanowe
Składniki:
Sposób wykonania: Mąkę kasztanową wsyp do miski, dodaj olej i wodę. Utrzyj składniki na jednolitą masę. Do masy dodaj rodzynki i migdały, zostawiając garść do ozdobienia wierzchu ciasta. Masę przełóż do prostokątnej formy, którą uprzednio wysmaruj tłuszczem. Wyrównaj powierzchnię ciasta i ozdób pozostałymi bakaliami. Piecz w temperaturze 200 stopni przez 30 minut. Przed podaniem włóż do lodówki. Podaj schłodzone.
Placki z mąki kasztanowej i dyni
Sposób wykonania: jajko wbij do miski i roztrzep widelcem, dodaj mąkę, przyprawy – pomieszaj. Dodaj zgniecioną, pieczoną dynię i znowu pomieszaj. Na rozgrzanej patelni rozpuść tłuszcz i nałóż łyżką placuszki. Smaż z obu stron aż lekko się przyrumienią. Odsącz na ręczniku papierowym. Możesz podać z dynią i migdałami.
Co myślicie o wykorzystaniu mąki z kasztanów? A może od dawna stosujecie ją w swojej kuchni?