Magiczne zioła, które warto zebrać w Noc Kupały

Nocy Kupały – najkrótsza noc w roku, której Słowianie przypisywali dawniej oczyszczającą moc wody i ognia przypada 21 czerwca. Prawdziwa Noc Kupały to jednak nie tylko tańce przy ognisku, wróżby i plecenie wianków, z którymi zwykle się ją kojarzy, ale także wielkie święto ziół. Zgodnie z wierzeniami, tej nocy nabierają one wyjątkowych właściwości i stają się magicznymi ziołami – pomagają przenikać przyszłość, przyciągać pomyślność, uwodzić, a nawet chronić przed złymi siłami. Sprawdź, po które z nich warto wybrać się w blasku równonocnego księżyca!

Spis treści:

Magiczne zioła zebrane na łące w Noc Kupały mogą okazać się remedium na wiele problemów albo stać się szczęśliwym talizmanem. Ważne, by umieć dobrać je odpowiednio do naszych potrzeb i zdawać sobie sprawę z ich niezwykłych mocy. To właśnie dzięki tym właściwościom ziół w wielu regionach Polski równonoc była nazywana Sobótką (od imienia bogini Soboty – słowiańskiej patronki ziół i lekarki. Sprawdź, po które z roślin szczególnie warto sięgnąć tej nocy!

Magiczne zioła, które warto zebrać w Noc Kupały

Noc Kupały, fot. pixabay

Przeczytaj także:

Magiczne zioła, które warto zebrać w Noc Kupały

Magiczne zioła przez wieki były najważniejszym atrybutem pogan obchodzących Noc Kupały. Dziewczęta wplatały je do wianków albo ciskały w żar ogniska, kochankowie układali na swoich posłaniach, a gospodynie wieszały ich pęki w oknach, aby zapewnić domostwom opatrzność i ochronę przed uderzeniami piorunów. Do najbardziej pożądanych roślin tej nocy należał oczywiście kwiat paproci, jednak jego poszukiwania od lat nie przynoszą rezultatów, dlatego nie wiadomo, czy taki kwiat rzeczywiście istnieje. Wszystkie inne znajdziesz na łące, skwerach, w parkach i zaroślach przy budynkach rodzimej wsi czy miasta. Upleć własny wianek ze świeżych kwiatów oraz gałązek pełnych liści, włóż zwiewną białą sukienkę i wyrusz z nożykiem i materiałową torbą na ich poszukiwania!

 

Bylica piołun

Bylica piołun

Bylica piołun jest uważana za najsilniej magiczne ziele, spośród tych, które tradycyjnie wiąże się z Nocą Kupały. Na Mazowszu, Podlasiu i pod Krakowem przyozdabiano nią dawniej bramy i drzwi do budynków, aby chroniła domowników przed „złym okiem”. Wierzono, że jest w stanie odwracać uroki i leczyć choroby rozwijające się w następstwie rzuconej na kogoś klątwy. Równonocne ognisko musiało pachnieć piołunem! Bylica noszona w wianku razem z bluszczykiem kurdybankiem miała zaś pomagać noszącej go osobie łączyć się ze światem duchów!

 

Babka

Babka

Nie bez powodu nazywana dawniej „babką świętojańską”. W Noc Kupały zbierano ją i wrzucano do lnianych woreczków, które następnie zalecano nosić przy sobie osobom, mającym problem z opanowaniem gniewu. Wierzono także, że pomaga ona w podejmowaniu decyzji, pozwala wyzbyć się tremy i wrodzonej nieśmiałości, a nawet pomaga wyznaczyć sobie priorytetowe zadania i jednocześnie zamknąć wszystkie stare sprawy.

Jasnota

Jasnota

www.pixabay.com

To ziele uchodziło za talizman pobudzający intelekt właściciela. Noszone na głowie w wianku albo w woreczku na szyi czy w torbie, w ususzonej postaci, sprzyjało zdobywaniu wiedzy i jej praktycznemu wykorzystaniu., zachęcało do rozwoju osobistego i poznawania siebie, a także rozwijało pamięć. Ze względu na jej magiczne właściwości, zielarki często zalecały też spalanie zasuszonej jasnoty w kadzielnicy i naukę w okadzanym w ten sposób pomieszczeniu.

 

Dziurawiec

Dziurawiec

Bywał nazywany „świętojańskim zielem”. Jego zasuszony wiecheć użyty do ozdobienia pokoju miał przynosić pozytywne myśli i dbać o radosne spojrzenie na świat. Noszenie przy sobie kilku ususzonych płatków dziurawca miało ponadto moc uchronienia kobiety przed błędami, jakie popełniła w swoich dawnych związkach i zapewnić pomyślność temu świeżo zawartemu.

 

Chaber bławatek

Chaber bławatek

Chaber bławatek to roślina, której Słowianki przypisywały zdolność do zapobiegania zdradzie. Jeśli kobieta chciała się przed nią uchronić, zrywała niebieskie płatki, suszyła je, a następnie zamykała w medalionie, który nie wpuszczał do środka światła. Gotowy talizman codziennie nosiła na szyi. Suche płatki Słowianki kładły też do sekretarzyków, w których trzymały przedmioty czy dokumenty związane z ważnymi sprawami, aby zapewnić sobie ich pomyślny przebieg.

 

Ruta

Żadna dziewczyna w Noc Kupały nie mogła także obejść się bez kwiatów ruty. Ususzone w lnianym woreczku i włożone pod poduszkę, zapewniały spokojny i głęboki sen. Bukiet ułożony z ruty pomagał natomiast wyzbyć się negatywnych emocji i pracować nad rozwijaniem swoich mocnych stron.

 

Pięciornik gęsi

Pięciornik gęsi

Pięciornik gęsi to najbardziej uniwersalny ze wszystkich ziołowych talizmanów. Zapewnia dostatek, przynosi miłość, zdrowie, a nawet mądrość. Pomaga oczyścić ciało i umysł z negatywnej energii. Podarowany przyjacielowi na zawsze wzmacnia zaś przyjacielskie więzi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (246 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...