Magia kolorów we wnętrzach
Kolorystyka wnętrza wpływa na jego estetykę, a także na nastrój przebywających w nim osób. W tym sezonie najmodniejsze są optymistyczne, jasne barwy, sporadycznie przełamane mocniejszym akcentem.
Nie zawsze warto jest poddawać się kaprysom mody, które tak często się zmieniają. Tym bardziej w zakresie wystroju i wyposażenia wnętrz, których przecież nie będziemy zmieniać co sezon. Meble zmieniamy rzadko, a ten sam kolor ścian towarzyszy nam zazwyczaj przez kilka sezonów, solidne drzwi wewnętrzne będą z nami jeszcze dłużej. Istnieją jednak trendy, które z dużym prawdopodobieństwem będą stale powracać, może tylko w nieco zmodyfikowanej formie, takie jak jasne, pełne światła aranżacje. Jasne kolory optycznie powiększą wnętrze, sprawią również, że będzie wyglądać na harmonijne i bardziej stylowo niż to utrzymane w kolorowej pstrokaciźnie.
Właściwości kolorów
Kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Stanowią one również odbicie naszej osobowości, temperamentu i marzeń. Żółty, pomarańczowy i czerwony to barwy energetyczne, pobudzające do działania, wybierane najczęściej przez ekstrawertyków i ludzi o wysokim poziomie motywacji. Niebieski czy zielony utożsamiane są z naturą i jako takie uspokajają oraz łagodzą emocje. Różne odcienie zieleni i niebieskiego, jak akwamaryna, turkus czy lazur spotykamy w biurach i dziecięcych pokojach, bo sprzyjają koncentracji i kreują przyjazną atmosferę. Czarny oznacza magię, tajemnicę i niedostępność. Jest bardzo elegancki, jednocześnie buduje dystans. Dlatego do ludzi ubranych na czarno podchodzimy na ogół z większą rezerwą, ale też postrzegamy ich jako bardziej kompetentnych i godnych zaufania. Stąd popularność ciemnych garniturów, garsonek, spódnic i żakietów w miejscach pracy. We wnętrzach czarny prezentuje się bardzo stylowo, ale na pewno nie w nadmiarze, gdyż optycznie zmniejsza pomieszczenie, przez co przytłacza i buduje poczucie alienacji. Biały natomiast przywodzi na myśl przestrzeń, czystość, subtelność, ale też chłód i powściągliwość. Wnętrze całościowo utrzymane w tej kolorystyce może wydawać się zbyt monotonne, a nawet sterylne. Wystarczy jednak kilka akcentów słonecznej żółci, czerni, intensywnego różu czy pomarańczy, by przekonać się jaki jest potencjał aranżacji z bielą w roli głównej.
Wszystko jasne
–Tym, którzy planują remont i chcą być w zgodzie z aktualnymi trendami, polecamy drzwi w takich dekorach jak: dąb bielony, coimbra czy buk naturalny ? mówi Joanna Dec-Galuk z firmy INVADO, producenta drzwi wewnętrznych. -Taką kolorystykę odnajdziemy w wielu modelach z oferty naszej firmy, mają ją między innymi TORINO, GWINEA czy D?ARTAGNAN ? dodaje. –Jasne drzwi będą świetnie prezentować się w towarzystwie ścian w zdecydowanych, nasyconych barwach. To właśnie biały wydobywa z innych kolorów, ich pełną ekspresję. Dlatego jasna kompozycja z nutą kontrastu sprawi, że wnętrze nabierze dynamiki i charakteru, nie tracąc przy tym nic ze swojej stylowości. Hegemonię bieli z powodzeniem przełamują drobne akcesoria, obrazy czy wazony w energetyzujących, ciepłych barwach, jak i meble w ciepłych brązach czy beżach. Oczywiście, jeżeli mamy czuć się dobrze w naszych domach, powinniśmy dopasowywać aktualne trendy do naszych gustów, a nie na odwrót ? podkreśla Joanna Dec-Galuk z INVADO. Nie jest to trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę to, że w kolekcjach drzwi INVADO, paleta dostępnych dekorów jest naprawdę ogromna i rozciąga się pomiędzy najjaśniejszą coimbrą czy dębem bielonym, a intensywną tonacją hebanu czy kasztana. Pomiędzy nimi znajdują się łagodne beże i szarości (wiąz, dąb verade, jesion szarozłoty), ciepłe brązy różnych orzechowców (orzech miodowy,orzech boliwijski, orzech amerykański, orzech czekoladowy) i z domieszką pomarańczy: wiśnia, cognac, badi.
Jeśli nie wiesz do końca jaki kolor chcesz wybrać dla swoich drzwi, zawsze możesz przetestować swoje aranżacyjne pomysły w wirtualnej rzeczywistości. Na stronie invadio.pl znajduje się bezpłatny door planner, dzięki któremu sprawdzisz jak wybrany przez Ciebie model drzwi będzie wyglądał z różnymi kolorami ścian, podłóg i elementami wyposażenia wnętrz.