Macierzyństwo – jak się do niego przygotować?
Dlaczego karmienie piersią jest ważne? Czy można się do niego jakoś przygotować? Jakie kroki należy podjąć?
Karmienie piersią to ważny etap macierzyństwa, który pomaga nawiązać silną więź emocjonalną z dzieckiem już od pierwszych dni jego życia. Lekarze i położnicy zwracają coraz większą uwagę na wczesny kontakt matki z maluchem bezpośrednio po porodzie, zwany „skóra do skóry”, ponieważ przyśpiesza on także odruch ssania u noworodka. Aby przyzwyczaić dziecko do naturalnych reakcji, warto odpowiednio przygotować się do karmienia piersią – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Według badań, bardzo wczesny kontakt noworodka z matką nie tylko ułatwia pierwsze karmienie, ale też wydłuża okres karmienia piersią średnio o ponad 42 dni. Chociaż tego typu praktyki są coraz bardziej powszechne na oddziałach położniczych, wciąż wiele kobiet rezygnuje z naturalnego pokarmu na rzecz mleka modyfikowanego. Przyczyny niepowodzeń w karmieniu piersią mogą być różne, dlatego o pomoc należy się zwrócić do specjalisty. Położna sprawdzi czy dziecko wykształciło odruch ssania, pokaże odpowiedni sposób przystawiania malucha do piersi i doradzi optymalną częstotliwość karmienia.
„Początkowy okres macierzyństwa bywa trudny, szczególnie dla matek które urodziły pierwsze dziecko. Pierwsze dni na świecie są dla maleństwa najważniejsze – już wtedy należy zacząć komunikować się z noworodkiem, odpowiednio odczytywać jego reakcje, a także wyzwolić u niego naturalne odruchy. Dlatego tak ważne jest karmienie piersią, któremu jednak może towarzyszyć stres, niepokój i bezradność, należy więc się do niego przygotować także emocjonalnie. Nie wolno jednak zapominać o aspekcie fizycznym” – mówi dr Mirosława Gałęcka.
Przygotowując swoje ciało do naturalnego karmienia, warto zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację brodawek sutkowych. Uelastyczniona i nawilżona skóra pozwoli matce bezboleśnie karmić malucha i ułatwi mu ssanie. Preparatem przeznaczonym do tego celu jest na przykład Maltan – maść zawierająca glukozę, która działa przeciwzapalnie i hamuje rozwój bakterii. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli uniknąć przykrych skutków bolesnych otarć, stanu zapalnego czy pękania skóry. Jej stosowanie należy zacząć dwa miesiące przed porodem, a następnie kontynuować w okresie laktacji – po każdym karmieniu.