Łuszczyca skóry – przyczyny i objawy. Leczenie i zapobieganie chorobie

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry. Wynika z zaburzeń układu odpornościowego, które wywołują zmiany skórne, czyli nadmierne rogowacenia naskórka. Dlaczego powstaje? Jakie są odmiany łuszczycy? Czy da się zapobiegać chorobie?

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Do rozwoju łuszczycy przyczyniają się czynniki  genetyczne, immunologiczne (nieprawidłowości w funkcjonowaniu komórek w naskórku) oraz mechanizmy zależne od limfocytów T. Łuszczyca skóry rozwija się też na skutek wielu czynników środowiskowych, do których zaliczamy infekcje, niektóre zażywane leki (głównie przeciwmalaryczne, beta-blokery, cymetydyna, niesteroidowe leki przeciwzapalne), a także stres, palenie papierosów, alkohol, ciążę, poród oraz menopauza.

Najczęstsze odmiany łuszczycy

– Łuszczyca zwyczajna (plackowata) to czerwone wykwity zwieńczone warstwą obumarłych komórek naskórka
– Łuszczyca krostkowa w postaciach ogólnej i miejscowej; ma formę krostek z czerwoną obwódką.
– Łuszczyca uogólniona (erytrodermia) zajmuje całą powierzchnię ciała, charakteryzuje się bolesnymi zmianami skórnymi. Czasem towarzyszy jej obrzęk i gorączka.
– Łuszczyca stawowa. Groźna odmiana łuszczycy, która atakuje stawy i może prowadzić nawet do kalectwa.

Łuszczyca – typowe lokalizacje zmian chorobowych

Skóra – łuszczyca najczęściej dotyka obszary skóry narażone na urazy i otarcia: kolana, łokcie, dłonie, fałdy skórne, pachy i pachwiny. Może się też pojawić na owłosionej skórze głowy (wówczas często mylona jest z łupieżem). Łuszczyca głowy może występować jako samodzielna jednostka chorobowa lub być częścią ogólnych zmian łuszczycowych. Pomimo występowania dużej ilości łusek, łuszczyca skóry głowy nie powoduje utraty włosów.

Paznokcie – to być może zaskakujące, ale na zmiany łuszczycowe często narażone są paznokcie. Łuszczyca na tym obszarze objawia się punktowymi wgłębienia na płytce, rozwarstwianiem się paznokci oraz  nadmiernym rogowacenie. Te symptomy często mylone sa z grzybicą paznokci.

Stawy – to rzadka, ale niestety bardzo groźna postać łuszczycy. Atakuje stawy i moze prowadzić do groźnych powikłań i zniekształceń. Dotyka drobnych stawów między paliczkowych, a także i dużych stawów kończyn. Bywa ona trudna w diagnozie, gdyż przypomina reumatoidalne zapalenie stawów, a bywa również tak, ze obie te choroby mogą występować równocześnie.

Łuszczyca – leczenie i zapobieganie chorobie

Łuszczyca znacząco wpływa na jakość życia pacjenta, jego ogólny stan zdrowia oraz stan psychiczny. Niezbędne jest podjęcie efektywnej kuracji, obejmującej nie tylko leki farmakologiczne, ale również profilaktyczne działania, takie jak zmiana diety. Konieczne jest leczenie dermatologiczne, a w wyjątkowych przypadkach może być potrzebna psychoterapia ze względu na negatywny wpływ choroby na poczucie własnej wartości. Dla łagodnej postaci choroby wystarczające jest zastosowanie miejscowych preparatów przeciwłuszczycowych, które mogą obejmować keratoliczne preparaty, cygnolinę, dziegciowe preparaty, miejscowe kortykosteroidy o różnej sile działania, maści natłuszczające oraz witaminę D3 w postaci pochodnych. W ramach skutecznej terapii uznaje się fototerapię, czyli naświetlanie zmian promieniowaniem UVA i UVB. Osiąga się również pozytywne efekty dzięki fotochemioterapii, z uwzględnieniem naświetlania UVA oraz jednoczesnego podawania psoralenów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (20 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...