Lucuma – nowe superfood i zdrowa alternatywa dla cukru!

Lucuma to narodowy owoc Peru, który rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej przez stulecia wykorzystywali jako lek i wartościowy składnik codziennych posiłków. Teraz i my odkrywamy jego dobroczynne właściwości, sięgając po sproszkowaną formę tego owocu, która okazała się nie tylko świetnym zastępstwem dla cukru, ale i bogatym źródłem niacyny, B-karotenu wapnia i potasu. Sprawdźcie, dlaczego to właśnie lucuma wyrasta na najnowsze superfood.

Jesteśmy coraz bardziej świadome zgubnego wpływu cukru na nasze zdrowie oraz wygląd (w szczególności na skórę i włosy). Zamiast jednak sięgać po równie szkodliwe, sztuczne słodziki warto zastanowić się nad zdrowszą alternatywą. Jednym z najświeższych rozwiązań zasługujących na uwagę okazuje się lucuma – nowe superfood, sprowadzane z Peru. Poznajcie jego historię i właściwości!

Lucuma – nowe superfood i zdrowa alternatywa dla cukru!

Owoce lucumy pochodzą z górzystych obszarów, w których panuje klimat tropikalny lub subtropikalny. Można się na nie natknąć nie tylko w Peru, ale także w Ekwadorze, Chile, Kolumbii, Wietnamie czy Laosie oraz w Kalifornii i Boliwii, gdzie jest obecnie uprawiana z uwagi na swój słodki smak. Mają owalny kształt z charakterystycznym, wydłużonym spiczastym wierzchołkiem i cienką skórkę w brązowo-zielonym odcieniu. Drzewa, na których rosną pozostają zielone przez cały rok. Miąższ lucumy jest jasnożółty, włóknisty i charakteryzuje się bardzo nietypową konsystencją. Przypomina raczej żółtko ugotowanego na twardo jajka niż miąższ większości owoców. Z tego powodu lucuma może być spożywana na surowo jedynie w miejscach jej naturalnego występowania. W transporcie zbyt szybko ulega zepsuciu. Do pozostałych krajów jest sprowadzana w wysuszonej i sproszkowanej postaci.

Określana mianem „złota Inków” lucuma była niegdyś spożywana przez peruwiańskich Andów, którzy nadali jej symboliczne znaczenie. Odkrycia archeologów pozwoliły ustalić, że była symbolem stworzenia oraz płodności. Dziś owoce te cieszą się popularnością w Peru, gdzie są szczególnie pożądanym składnikiem lodów. Serwuje się je także na uroczystych przyjęciach. 

 

Lucuma właściwości

Owoce lucumy mają niezwykle słodki smak, który wiele osób określa jako połączenie syropu klonowego z karmelem oraz zapach przywodzący na myśl dojrzałą gruszkę. Z jej wysuszonych owoców wytwarzany jest proszek, który doskonale sprawdza się w roli naturalnego słodzika. Posiada niski indeks glikemiczny (IG=5), co czyni ją świetną alternatywą dla cukru, szczególnie dedykowaną cukrzykom oraz osobom, mającym problemy z gospodarką węglowodanową.

Jakie jeszcze dobroczynne cechy lucumy warto tu przytoczyć? Przede wszystkim wysoką zawartość błonnika, nadającego jej wysoki potencjał antyoksydacyjny i sprawiającego, że po jej spożyciu przez długi czas odczuwamy sytość. Na uwagę zasługuje też fakt, że jest bogatym źródłem B-karotenu, niacyny, wapnia i potasu, dzięki czemu jej regularne spożywanie przyczynia się do regulowania wielu życiowych funkcji organizmu. Lucuma wykazuje zdolność do hamowania enzymu, który konwertuje angiotensynę, co oznacza, że zmniejsza nadciśnienie. Dodatkowym atutem jest jej wysoka aktywność przeciwutleniająca, którą gwarantuje obecność związków fenolowych, katechin i epikatechin. 

W tradycyjnej medycynie naturalnej owoce lucumy są stosowane jako środek profilaktycznie chroniący serce i cały układ krążenia, lek przeciwzapalny, a nawet antybiotyk. Używany zewnętrznie przyspiesza gojenie ran, zaś w postaci oleju intensywnie odżywia skórę i spowalnia proces jej starzenia.

 

Zagraniczni kucharze wyczarowują zaś z lucumy cuda,  na które nie sposób wprost patrzeć przed podwieczorkiem. Ciasta z zamrożonego musu, koktajle, smoothie bowls i ciasteczka do zaledwie początek…

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (185 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...