Loy Krathong – czyli Noc Kupały po tajlandzku
Dzień Loy Krathong – święto obchodzone w całej Tajlandii – na różnych terenach w różny sposób, a istotą tego obrzędu jest spławianie wodą małych tratw – „Krathong”. Są to kawałki pnia bananowca ozdobione kwiatami, kadzidełkami i świeczkami. Zapewniają spławiającemu odpędzenie złego losu a także są jakby symbolicznymi przeprosinami bóstw rzecznych.
Spis treści:
Na terenach słowiańskich obchodzimy podobne święto – obecnie traktowane jako zabawa – zwane Nocą Kupały. U nas także puszczamy na wodę stroik z przymocowanymi świeczkami. W Tajlandii puszczenie łódeczki ma zapewnić powodzenie, u nas ma połączyć w pary młodych. Niemniej, pierwotne puszczanie wianków było związane z wiosennym zaklinaniem „dobrego początku” i nadchodzącego urodzaju – czyli także zapewnić powodzenie.
Podobieństwa i różnice między świętami w Polsce i Tajlandii
Oba obrzędy odbywają się przy rzekach, strumieniach czy jeziorach; bowiem woda traktowana jest jako uzdrawiający żywioł. Oba święta są związane z kalendarzem księżycowo-słonecznym: słowiańskie święto związane jest z letnim przesileniem Słońca – obchodzimy go w najkrótszą noc w roku (z 21 na 22 czerwca) zaś Loy Krathong jest obchodzone podczas pełni księżyca w dwunastym miesiącu lunarnego kalendarza tajskiego, zwykle wypadającego w listopadzie.
Jak jest obchodzone święto Loy Krathong w Tajlandii?
Ponieważ większość z nas zna zwyczaje i obrzędy słowiańskie – zobaczcie jak to wygląda w Tajlandii, gdzie święto Loy Krathong jest obchodzone szczególnie uroczyście. Główne ulice w Bangkoku są ozdobione błyszczącymi dekoracjami, szczególnie wzdłuż rzeki Menam (Chao Phraya). Głównym punktem programu jest tu parada rzęsiście oświetlonych łodzi. Z łodzi płynie muzyka a niektóre fundują nawet mini pokaz sztucznych ogni.
W parkach przylegających do rzeki także odbywają się imprezy, barwne procesje pokazy tańców ludowych. Puszczane są również khom fai – czyli papierowe lampiony.
W mniejszych miejscowościach obchody tego święta wyglądają trochę inaczej. Niemniej wciąż towarzyszy temu atmosfera radości – wystarczy jakikolwiek woda, rzeka, jezioro – tam spławiane są małe tratewki, będące niekiedy małym dziełem sztuki powstałym z kwiatów.
Jeżeli planujecie w przyszłości wyjazd do Tajlandii w okresie jesieni i wczesnej zimy – warto wziąć pod uwagę datę święta Loy Krathong. Równie malowniczo święto to jest obchodzone w Tajlandii północnej – szczególnie w Chiang Mai.