Love is all you need – czyli z Walentynkami dookoła świata!

Dzień Zakochanych jest obchodzony niemal na całym świecie. Jego celebrowanie to dobra okazja do podróży poprzez tradycje i obyczaje różnych państw. Zobacz, jak świętują zakochani w innych krajach.

Dzień Zakochanych jest obchodzony niemal na całym świecie. Jego celebrowanie to dobra okazja do podróży poprzez tradycje i obyczaje różnych państw. Co kraj, to obyczaj, a popularne Walentynki mają nieco inny charakter w krajach europejskich i w dalekiej Japonii. Włosi chętnie obdarowują swoje damy czerwoną bielizną, a mieszkańcy Tokio czekoladkami.

Walentynki

W Stanach Zjednoczonych Walentynki są świętem adresowanym do wszystkich, nie tylko par. Zgodnie ze zwyczajem, mały prezent otrzymują wszyscy: członkowie rodzin ofiarodawców, ich bliscy przyjaciele, a nawet współpracownicy. Najpopularniejszym amerykańskim prezentem jest bombonierka w kształcie serca.

Zaskakującym może być fakt, że we Francji Walentynki są świętem narodowym! Świętem obchodzonym hucznie i pachnąco. Zamiast klasycznych kartek z życzeniami do ukochanej osoby wysyła się bukiet kwiatów. Zwyczajem stało się także zaproszenie do teatru. Po doskonałym spektaklu, Francuzi kontynuują świętowanie podczas romantycznej kolacji.

Romantyczną naturę mają także Włosi. W słonecznej Italii 14 lutego króluje czerwień. Panowie najchętniej wybierają dla swoich ukochanych czerwoną bieliznę, a panie dla swoich Partnerów szerszy asortyment garderoby. W Umbrii, a więc miejscu spoczynku Świętego Walentego, Dzień Zakochanych ma swoje specjalne miejsce w kalendarzu. W niedzielę poprzedzającą Walentynki odbywa się Święto Zaręczyn. To właśnie wtedy pary z różnych stron świata przybywają nad grób Świętego Walentego, by ślubować sobie miłość i wierność.

Nieco inną atmosferę mają Walentynki w Hiszpanii. Jej mieszkańcy dbają, aby prezenty, którymi obdarowują się ukochane osoby, były przede wszystkim praktyczne. Panie najczęściej otrzymują sprzęt AGD, a Panowie komputery i elektroniczne gadgety.

W odległej Japonii przyjęto zwyczaj, w którym to kobiety obdarowują mężczyzn słodkimi upominkami. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych podarunki wręcza się nie tylko ukochanej osobie, ale także członkom rodziny, znajomym i współpracownikom. W Japonii, w związku z dniem Świętego Walentego przyjęły się dwa typy czekoladek: własnoręcznie wykonane, którymi panie obdarowują najbliższych, oraz zagraniczne – przeznaczone dla mniej znanych osób. Panowie mogą odwdzięczyć się swoim paniom w dniu 13 marca, w tzw. Biały Dzień, kiedy to obdarowywanymi są właśnie kobiety.

Walentynki przyjęły się także w Polsce. W Święto Zakochanych prezenty najchętniej wręczamy naszym, popularnie mówiąc, drugim połówkom. Największym zainteresowaniem cieszą się kwiaty, słodycze i drobne upominki.

Walentynki 2014 Empik

W tym roku wachlarz walentykowych drobiazgów jest nieco szerszy. Specjalnie dla miłośników święta, walentynkową kolekcję przygotował Empik.

Kolekcja „Love is all you need” jest dostępna w wybranych salonach Empik.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (284 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  5 lutego 2014 07:06

  Fajne te drobiazgi. Nawet samej sobie można coś kupić i zrobić sobie przyjemność.:-)

  Odpowiedz
 2. bbo  5 lutego 2014 20:36

  Ja pamiętam czasy kiedy o Walentynkach w Polsce nikt jeszcze nie słyszał 😀

  Odpowiedz
 3. truskawka89  13 stycznia 2015 13:01

  piękne gadżety może w tym roku mąż mnie obdaruje czymś oryginalnym

  Odpowiedz
 4. Marlena  31 lipca 2015 18:34

  Mega 🙂

  Odpowiedz
 5. Hidari11  13 stycznia 2017 07:02

  W tym dniu robi się wszędzie tak różowo, czerwono, słodko i miło. Czasem jednak czuję w tym przesadę i udawanie. Ludzie zbytnio eksponują swoje uczucia. A potem uczucia znikają i nikt nie wie, dlaczego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany