Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie

Cierpią na nią pracownicy biurowi, mechanicy i informatycy. Łokieć tenisisty, bo o tej chorobie mowa, to bolesna dolegliwość, z którą zmaga się wielu pacjentów. Jej diagnoza jest zazwyczaj prosta – niestety, w odróżnieniu od leczenia.

 

Łokieć tenisisty

źródło zdjęcia: www.en.wikipedia.org

Cierpią na nią pracownicy biurowi, mechanicy i informatycy. Łokieć tenisisty, bo o tej chorobie mowa, to bolesna dolegliwość, z którą zmaga się wielu pacjentów. Jej diagnoza jest zazwyczaj prosta – niestety, w odróżnieniu od leczenia.

Łokieć tenisisty ma swoje źródło w zapaleniu nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Uznawany jest za chorobę zawodową. Wbrew nazwie, bardzo rzadko dotyka tych, którzy grają w tenisa. Najczęściej z tą chorobą zmagają się informatycy, mechanicy, elektrycy, monterzy, pracownicy biurowi, a także miłośnicy gry na skrzypcach.

Problem dotyczy zazwyczaj osób w wieku 30-60 lat – głównie mężczyzn, choć liczba kobiet, które zauważają u siebie niepokojące objawy, ciągle wzrasta. Co ciekawe, dolegliwości najczęściej występują w prawej ręce.

Łokieć tenisisty – objawy

Tym, co bez wątpienia powinno zaniepokoić pacjentów, jest stały, piekący i kłujący ból, który pojawia się podczas ruchów nadgarstka. Jest odczuwalny po zewnętrznej stronie łokcia i zazwyczaj promieniuje aż do barku bądź wyraźnie osłabionego nadgarstka.

Ból nasila się zazwyczaj przy wykonywaniu najprostszych czynności – przy próbie podniesienia kubka z napojem, machaniu na pożegnanie, naciskaniu na klamkę w drzwiach czy przesuwaniu najróżniejszych przedmiotów.

Czym jest spowodowany ból łokcia?

Łokieć tenisisty doskwiera najczęściej tym, których praca polega na siedzeniu przed komputerem. Ręce leżą wtedy na stole, nadgarstki są oparte o blat, a dłonie lekko uniesione. Radykalnie zmniejsza się wówczas przepływ krwi do dłoni i przedramion.

Najczęstszą przyczyną bólu w okolicy łokcia jest przeciążenie nadgarstków. Choroba dotyka również ludzi, którzy jedną ręką z dużą częstotliwością powtarzają ruchy chwytne. Nierzadko odczuwają ją rodzice małych dzieci, którzy ciągle noszą swoje pociechy na rękach.

Warto jednak wspomnieć, że nadmierne odciążanie nadgarstków również nie jest dobrym rozwiązaniem. Niewielkie obciążanie ręki może spowodować osłabienie, a nawet zanik mięśni, wynikający z rzadkiego ich wykorzystywania.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie tego typu dolegliwości nie jest proste. Wymaga cierpliwej współpracy na linii pacjent- fizjoterapeuta. Poza kojącymi ból zimnymi okładami oraz lekami przeciwbólowymi, głównie stosuje się:

 • FALĘ UDERZENIOWĄ – ta nowoczesna terapia pozwala nie tylko uśmierzyć ból, ale i doprowadzić do trwałego wyleczenia (poprawia ukrwienie oraz przyspiesza regenerację tkanek, jednocześnie nie uszkadzając tych, które są zdrowe)
 • ZASTRZYKI Z KRWI PACJENTA działają przeciwbólowo oraz umożliwiają regenerację zniszczonych tkanek
 • TERAPIĘ TOPAZ, która wykorzystuje falę radiową
 • MASAŻ ROZLUŹNIAJĄCY MIĘŚNIE – pomaga szczególnie w przypadku nadwyrężenia kończyn; im bardziej one wówczas odpoczną, tym lepiej
 • ZABIEGI CHIRURGICZNE muszą przejść pacjenci, u których choroba jest na tyle zaawansowana, że kuracja zachowawcza nie byłaby wystarczająca.

Żeby w przyszłości uniknąć objawów związanych z łokciem tenisisty, nie wolno przeciążać stawu łokciowego. Przykładowo, siedząc przed komputerem, należy pamiętać o przerwach w pracy. W przypadku tenisistów należy także poprawić technikę gry i dostosować parametry rakiety do swoich umiejętności i warunków fizycznych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (147 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  7 maja 2016 10:57

  Nie wiedziałam, że praca przy komputerze przyczynia się w dużym stopniu do powstania 'łokcia tenisisty’. Ja mam inny problem z łokciem…

  Odpowiedz
 2. ava  7 maja 2016 11:27

  Nie wiedziałam, że istnieje taka dolegliwość. Kolejna choroba cywilizacyjna 🙁

  Odpowiedz
 3. nataliaa  7 maja 2016 15:03

  i ja również nie zdawałam sobie sprawy z istnienia takiej choroby..

  Odpowiedz
 4. kasia87g  8 maja 2016 17:24

  pracuje w biurze przy komputerze, obejrzałam swój łokieć na razie jest z nim w porządku, ale zawsze wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć i nie chorować

  Odpowiedz
 5. gusia.  8 maja 2016 21:41

  Z tego co słyszałam wiele ludzi dotknęła ta dolegliwość,jest bardzo uciążliwa.

  Odpowiedz
 6. Aneta  9 maja 2016 13:55

  Pracując przy komputerze 5 dni w tygodniu + wieczorami robiąc różne rzeczy na uczelnię, jestem narażona na tego typu schorzenia… Muszę pomyśleć o jakiejś profilaktyce.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany