Locavore, czyli osoba która wybiera tylko lokalną i naturalną żywność. O tym jak wspieranie lokalnych dostawców ma zasięg globalny

Świadome odżywianie wymaga od nas wiele pracy i wiedzy, stąd nie każdy z nas wybiera tego typu postawę. Tłumaczymy się brakiem czasu lub względami finansowymi, wybierając szybkie i tańsze zakupy w markecie. Ale czy na pewno tańsze? Czy obecność przetworzonej żywności w naszym codziennym menu nie skutkuje znacznie gorszymi konsekwencjami niż na przykład kupowanie u lokalnych dostawców?

Słowo locavore wprowadziła do powszechnego obiegu Jessica Prentice – popularyzatorka ekologicznego żywienia, a także autorytet w sprawach zdrowego żywienia. Gdyby dosłownie przetłumaczyć ów wyraz na język polski to brzmiałoby ono mniej więcej jak „lokalnożerca”. Ów locavore to osoba świadomie wybierająca żywność naturalną, produkowaną lokalnie w sposób tradycyjny. Dlaczego właśnie taką?  Ponieważ lokalna żywność produkowana w niewielkich ilościach daje gwarancję świeżości. Ponadto owoce i warzywa bez chemii  czy inne naturalne produkty mają niepowtarzalny smak i mogą stanowić podstawę zdrowej diety. Dowiedz się więcej o zaletach bycia locavore!

Locavore

Źródło: unsplash.com

Locavore, czyli osoba która wybiera tylko lokalną i naturalną żywność. O tym jak wspieranie lokalnych dostawców ma zasięg globalny

Na czym się opiera idea bycia locavore

Podstawowym pojęciem, które pozwala zrozumieć ideę locavore jest określenie „żywnościokilometrów”. Im mniej ich musi pokonać produkt zanim trafi na stół konsumenta, tym lepiej. Te tzw. „food miles” powinny zostać zredukowane do niezbędnego minimum. Górną dopuszczalną granicę stanowi 100 kilometrów. W ten sposób locavores ograniczają emisję CO2, a także zużycie paliwa, prądu i surowców stosowanych do produkcji opakowań. Bycie locavore jest korzystne dla gospodarki. Wspierając rodzimych rolników, sadowników, przetwórców i dostawców, zwiększa się wpływy podatkowe do budżetu oraz generuje nowe miejsca pracy. Patriotyzm konsumencki wpływa pozytywnie także na jakość odżywiania. Sięganie po krajowe owoce, warzywa i ich przetwory pozwala lepiej zbilansować dietę, którą stosować mogą osoby w różnym wieku.

 
locavore

Źródło: unsplash.com

Dlaczego warto zostać locavore?

Przede wszystkim dlatego, że otrzymasz najświeższą, lokalną zdrową żywność. Znasz także jej producenta i pochodzenie, a co za tym idzie budujesz wzajemne zaufanie i wspierasz lokalną społeczność i przedsiębiorczość. Dzięki kupowaniu od rodzimych dostawców wpływasz na zmniejszenie zanieczyszczeń i poprawę stanu środowiska naturalnego. Dzieje się tak, ponieważ łańcuch dystrybucji i transportu skrócony jest do maksymalnie 100 kilometrów. Decydując się na bycie „lokalnożercą” wpływasz na zmniejszenie zaśmiecania środowiska odpadami, gdyż kupowanie od rolników czy producentów generuje mniejszą ilość opakowań. Ponadto budujesz lokalną społeczność świadomych konsumentów, nawiązując przy okazji trwałe kontakty z producentami lokalnej żywności.

 

Gdzie kupować lokalną żywność?

Osoby mieszkające z dala od biobazarów lub choćby osiedlowego warzywniaka mogą skorzystać z tzw. kooperatyw spożywczych lub spółdzielni spożywczych. Powstają także platformy internetowe próbujące umożliwić konsumentom dotarcie bezpośrednio do producenta żywności. Zawierają one bazę danych, czyli zbiór lokalnych producentów żywności, także ekologicznej, choć atesty nie są wymogiem koniecznym. W tego typu serwisach działa wyszukiwarka według miejsca zamieszkania, dzięki której można odnaleźć producenta w naszej okolicy i skontaktować się z nim bezpośrednio.

 

Co myślisz o byciu locavore?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...