Lista najbogatszych Polek 2017
Popularny polski tygodnik niedawno opublikował ranking najbogatszych kobiet w Polsce. Przedsiębiorcze panie udowadniają, że świat biznesu nie należy wyłącznie do mężczyzn. Najbogatsze Polki zaczynały od małych firm, budowanych wraz z rodziną, dziś kierują wielkimi koncernami, które zajmują ważne miejsca na światowym rynku. Warto je znać, bo te kobiety wiedzą jak zarabiać pieniądze. Większość z nich zaczynała od zera! Oto lista najbogatszych Polek 2017.
Zobacz także: 5 najbogatszych kobiet świata
Kobiecy biznes po polsku
Najbogatsze Polki mają udziały w ogromnych spółkach i bardzo sprawnie prowadzą własne biznesy. Działają w nieruchomościach, farmacji, mediach… Angażują się w działalność kulturalną i charytatywną. Wiele z nich jest inspiracją dla innych. Przedstawiamy wybrane sylwetki, w tym: Dominikę Kulczyk, Teresę Mokrysz, Agnieszkę Radwańską oraz Ewę Chodakowską.
Lista najbogatszych Polek 2017
Poniżej prezentujemy ranking tygodnika „Wprost”. Przedstawiamy wybrane osoby z listy najbogatszych.
Miejsce 1: Dominika Kulczyk, majątek: 7,7 mld
W 2015 roku Dominika Kulczyk, wraz z bratem Sebastianem, została spadkobierczynią majątku po zmarłym ojcu, Janie Kulczyku. Zasiada w radzie nadzorczej Kulczyk Investments, ale to niejedyne zadanie, które pełni. Przede wszystkim prowadzi rodzinną fundację, inwestującą w projekty związane z pomocą humanitarną w najniebezpieczniejszych rejonach świata. Wcześniej pracowała w public relations i zajmowała się organizacją warsztatów motywacyjnych.
Dominika propaguje ideę wolontariatu. Pomaga krajom dotkniętym przez biedę, klęski żywiołowe i różnego rodzaju katastrofy naturalne. Angażuje się w działalność charytatywną, w szczególności w projekty związane z pomocą rozwojową. W 2013 roku została uhonorowana tytułem „Kobiety Dekady” magazynu Glamour.
Miejsce 2: Barbara Komorowska, majątek: 1,9 mld zł
Barbara Komorowska jest największym udziałowcem w firmie BAKOMA. Od jej imienia i nazwiska wzięła się nazwa firmy.
Miejsce 3: Grażyna Kulczyk, majątek: 1,8 mld
Początkowo Grażyna Kulczyk prowadziła biznes wraz z mężem, później zaczęła działać na własny rachunek, co pozwoliło jej zgromadzić potężny majątek. Inwestuje w dzieła sztuki. Szacuje się, że jej zbiory warte są ponad 100 mln euro.
Miejsce 4: Elżbieta Kaczmarek, majątek: 1,77 mld
Elżbieta Kaczmarek wraz z mężem prowadzi rodzinne firmy, które należą do największych producentów mebli w kraju. Na liście kontrahentów mają sieć Ikea.
Miejsce 5: Teresa Mokrysz, majątek: 1,3 mld zł
Teresa Mokrysz niewielką firmę z Ustronia przekształciła w kawowe i herbaciane imperium. MOKATE dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. To rodzinna firma, którą Mokrysz od początku budowała przy wsparciu najbliższych.
Teresa wspiera placówki służby zdrowia, edukacji, kultury i opieki społecznej. Zwraca uwagę na problemy lokalnej społeczności (Śląsk), zaangażowana jest w promowanie polskiej gospodarki. Zdobyła międzynarodowe uznane podkreślając wagę zawodowej aktywności kobiet. W 2000 roku Światowe Stowarzyszenie Liderek biznesu wyróżniło Mokrysz tytułem Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata.
W wolnym czasie Teresa czyta książki i oddaje się pieszym wycieczkom po ukochanych Beskidach. Wśród jej pasji jest jazda konna.
Miejsce 6: Aldona Wejchert z dziećmi – 1,2 mld zł
Miejsce 7: Katarzyna Frank-Niemczycka – 900 mln zł
Miejsce 8: Solange Olszewska – 800 mln zł
Miejsce 9: Anna Podniesińska – 800 mln zł
Miejsce 10: Małgorzata Adamkiewicz – 750 mln
Miejsce 11: Irena Eris – 525 mln zł
Miejsce 12: Dorota Soszyńska – 500 mln zł
Miejsce 13: Barbara Inglot – 450 mln zł
Miejsce 14: Victoria Wejchert – 297 mln zł
Miejsce 15: Elżbieta Grycan – 293 mln zł
Miejsce 16: Lucjana Kuźnicka – Tylenda – 289 mln zł
Miejsce 17: Urszula Siecińska – 288 mln zł
Miejsce 18: Wiesława Herba – 273 mln zł
Miejsce 19: Agata Wejchert- Dworniak – 270 mln zł
Miejsce 20: Barbara Bielenda – 226 mln zł
Miejsce 21: Elżbieta Filipiak – 222 mln zł
Miejsce 22: Grażyna Karkosik – 208 mln zł
Miejsce 23: Anna Gordon – 199 mln zł
Miejsce 24: Dorota Cacek – 190 mln zł
Miejsce 25: Katarzyna Górecka – 188 mln zł
Miejsce 26: Ewa Lechowska – 183 mln zł
Miejsce 27: Izabela Koral – 154 mln zł
Miejsce 27: Monika Koral-Urbańczyk – 154 mln zł
Miejsce 29: Marzena Gradecka – 130 mln zł
Miejsce 30: Alina Szynaka – 115 mln zł
Miejsce 31: Zofia Mikołuszko – 109 mln zł
Miejsce 32: Magdalena Mucha – 103 mln zł
Miejsce 33: Dorota Jarodzka – Śródka – 99 mln zł
Miejsce 34: Agnieszka Radwańska, majątek: 96 mln zł
Agnieszka Radwańska, wybitna polska tenisistka, pochodzi z rodziny sportowej. To wiceliderka i najwyżej notowana zawodniczka reprezentująca Polskę w historii rankingu WTA Tour. Zwyciężczyni Turnieju Mistrzyń w 2015 roku. Jest jedną z najbogatszych i jednocześnie najlepszych tenisistek świata. W Polsce nie ma drugiej sportsmenki, która zarabiałaby równie dużo.
Popularna „Isia” nie lubi medialnego zgiełku i rzadko udziela wywiadów. Pozwala sobie jednak na drobne szaleństwa. Po udanym występie, odwiedza paryskie sklepy oraz butiki.
Miejsce 35: Urszula Mąka – 89 mln zł
Miejsce 36: Ewa Sałek – 89 mln zł
Miejsce 37: Maria Magdalena Kwiatkiewicz – 87 mln zł
Miejsce 38: Anna Rozwadowska – 85 mln zł
Miejsce 39: Izabella Wałkowska – 80 mln zł
Miejsce 40: Beata Maria Skowrońska – 72 mln zł
Miejsce 41: Dorota Michalak – Kurzewska – 70 mln zł
Miejsce 42: Tatiana Pikula – 69 mln zł
Miejsce 43: Stefania Smoleńska – 69 mln zł
Miejsce 44: Zofia Iwona Stajkowska – 62 mln zł
Miejsce 45: Barbara Edelmuller-Generaux – 62 mln zł
Miejsce 46: Joanna Jakubas – 52 mln zł
Miejsce 47: Ewa Chodakowska, majątek 49 mln zł
Największe zaskoczenie tegorocznego rankingu. Ewa Chodakowska to kobieta, która „ruszyła” z kanapy miliony Polek. Cały czas podkreśla, że kluczem do sukcesu jest życie pasją, a pieniądze to tylko miły efekt uboczny. Kiedy zaczynała przygodę z fitnessem, postawiła sobie za cel pomagać Polkom w walce z kompleksami. Wiele osób z niej szydziło, a dziś jest gwiazdą Internetu i jedną z najbardziej lubianych trenerek.
– Jestem Twoją sąsiadką. Z wielkim marzeniami, głową pomysłów i nieskończonymi pokładami chęci do pracy. Moim celem nie były pieniądze. Nie marzyłam o pieniądzach. Ale zawsze wiedziałam, ze osiągnę sukces… jak tylko znajdę to, co kocham najbardziej i dam z siebie wszystko – podkreśla trenerka milionów Polek.
Chodakowska wydaje poradniki książkowe, płyty DVD. Ma własny magazyn Be Active i organizuje obozy treningowe. Aktywnie działa w Internecie.
Miejsce 48: Iwona Przybyło – 48 mln zł
Miejsce 49: Danuta Guzowska – 47 mln zł
Miejsce 50: Zenona Kwiecień – 46 mln zł
Przeczytaj również: Najlepsze kraje dla kobiet w 2017 roku
Czy zaskoczyła Was lista najbogatszych Polek 2017? Co myślicie o tym rankingu?