Liposukcja laserowa – modelowanie brzucha na miarę XXI wieku
Jeszcze do niedawna modelowanie brzucha, bioder i ud związane było z licznymi niedogodnościami, jakie towarzyszyły liposukcji, czyli chirurgicznemu zabiegowi odsysania tłuszczu. Zabieg taki miał charakter inwazyjny, a po jego wykonaniu pozostawały szpecące blizny. Dziś jest jednak zupełnie inaczej. Nowe technologie stosowane w chirurgii estetycznej, takie jak m.in. liposukcja laserowa , zmieniają całkowicie charakter zabiegów wykonywanych z gabinetach medycznych. A nadmierny tłuszcz z brzucha i jego okolic może być redukowany zupełnie bezboleśnie oraz nieinwazyjnie – bez użycia skalpela. Na czym taki zabieg polega?
Rozbijanie, upłynnianie oraz usuwanie nadmiernych komórek tłuszczowych nosi nazwę liposukcji bądź lipolizy laserowej. Jest to zabieg przynoszący szczególnie korzystne wyniki przede wszystkich w tych partiach ciała, które są trudne do wymodelowania poprzez ćwiczenia fizyczne i w których blizny po tradycyjnej liposukcji byłyby szczególnie niepożądane. Końcówkę lasera wprowadza się do ciała jedynie poprzez drobne, niezauważalne nacięcia skóry, a obszar ciała objęty zabiegiem jest poddawany miejscowemu znieczuleniu, dlatego też cały proces jest bezkrwawy i zupełnie bezbolesny. Podgrzany i upłynniony tłuszcz może być usuwany poza obręb ciała przy pomocy strzykawki lub spalany samoczynnie w przeciągu od 3 do 6 miesięcy – z przestrzeni międzykomórkowej jest on przenoszony do naczyń limfatycznych, a z nich do wątroby.
Liposukcja laserowa przeprowadzana jest zazwyczaj za pomocą jednego z dwóch typów lasera: Smart Lipo oraz AccuSculpt. Pierwszy z nich to specjalny laser, przy pomocy którego przeprowadza się bezkrwawe i bezbolesne zabiegi lipolizy w warunkach gabinetu chirurgii estetycznej od samego początku popularyzowania się nowych technologii laserowych. Urządzenie AccuSculpt natomiast jest laserem nowej generacji o szczególnie korzystnej długości fali światła wynoszącej 1444 nm. Takie światło jest szczególnie efektywnie pochłaniane przez tłuszcz, dzięki czemu komórki tłuszczowe zostają rozbite trzy razy skuteczniej niż w przypadku zastosowania laserów starego typu (operujących światłem o długości fali 1064 lub 1320 nm).
Zabiegowi mogą być poddawane różne partie ciała: od ramion poprzez biodra, brzuch i pośladki, aż po uda i kolana. Ponadto laser może być z powodzeniem wykorzystywany do dokonywania korekt podbródka bądź odsysania nadmiaru tłuszczu z poszczególnych fragmentów twarzy. Szczególnie dużą popularnością wśród pacjentek cieszy się liposukcja brzucha, gdyż do uzyskiwanych efektów należy nie tylko redukcja nadmiernego tłuszczu, ale również znakomite ujędrnienie i uelastycznienie skóry na poddanych zabiegowi partiach ciała. Dzieje się tak, gdyż światło lasera wpływa na obkurczenie skóry, w związku z czym jest ona bardziej napięta, a wyraźnie zauważalny staje się efekt liftingujący zabiegu.
Przeciwwskazania do zabiegu to choroby nerek, wątroby i serca, a także cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi oraz choroby dermatologiczne. Zabiegi przeprowadzane przy użyciu lasera nie wiążą się z koniecznością hospitalizacji ani z dłuższą rekonwalescencją, a pacjent może po 2-3 dniach wrócić do swoich stałych obowiązków. Wskazane natomiast jest stosowanie tzw. drenażu limfatycznego, czyli przeprowadzanego w kilku seriach masażu mającego na celu zminimalizowanie obrzęków oraz wyrównanie ewentualnych nierówności.
Bez bólu, bez skalpela, bez konieczności rehabilitacji – to wystarczające przesłanki przemawiające za tym, by zaufać lekarzowi zajmującemu się liposukcją laserową. Czy trzeba lepszej zachęty?