Jak zrozumieć kota?

Nie wszyscy posiadacze czworonożnego pupila zdają sobie sprawę, że kociak bardzo często komunikuje się ze swoim właścicielem w przewrotny sposób. Kot ma dwoistą naturę: z jednej strony jest przytulnym domowym zwierzątkiem, z drugiej zaś nocnym łowcą, który swoim ruchem ciała doskonale porozumiewa się z otoczeniem. Wystarczy nauczyć się rozpoznawać kilka podstawowych gestów kociej komunikacji, aby rozpoznać nastrój i potrzeby zwierzęcia. Koci język nie musi być trudny. 

 

Małe „ale”

Na początku warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim nie każdy kot będzie wykonywał identyczne ruchy i wydawał podobne dźwięki, ponieważ koty są wielkimi indywidualistami i mają złożoną osobowość. Im więcej właściciel przebywa ze swoim pupilem, tym lepiej rozpoznaje jego mowę ciała. Wiele zależy od rasy zwierzątka, niemniej istnieje kilka uniwersalnych gestów, które są wspólne wszystkim puszystym czworonogom. Wszak największe przyjaźnie opierają się na porozumiewaniu bez użycia słów. Z pewnością dobre imiona dla kota ci w tym pomogą. 

Ruchy ogonka

To najlepszy wskaźnik samopoczucia zwierzaka. Podniesiony do góry oznacza, iż kot jest zadowolony, pewny siebie i jest szczęśliwy. Jego przeciwieństwem jest najeżony lub silnie nastroszony ogonek – wówczas kot się czegoś boi i w ten sposób chce przestraszyć swego wroga. Ogonek spuszczony na dół i wolno poruszający się symbolizuje rozdrażnienie, natomiast ruchy rytmiczne i szybko uderzające o ziemię oznaczają radość na widok właściciela. Chowanie ogona między łapy jest znakiem, iż pupil czuje się nieswojo. Często towarzyszy temu intensywne lizanie futerka, chcąc w ten sposób ukryć swoje zakłopotanie lub zmieszanie.

Najładniejsze imiona dla psów. Sprawdź, jak nazwać swojego nowego pupila!

Najładniejsze imiona dla psów. Sprawdź, jak nazwać swojego nowego pupila!

Święta i początek nowego roku to czas, gdy w wielu domach pojawiają się nowi czworonożni przyjaciele. Schroniska organizują wtedy akcje tymczasowych adopcji psów na zimowy okres, po którym większość z nich nie wraca już do przytuliska tylko zostaje z nowymi właścicielami. Część zostaje adoptowana w związku z noworocznymi postanowieniami. Zdarza się też, że dzieci znajdują pod choinką kosze z upragnionymi szczeniakami. Jeśli i Twoja rodzina wzbogaciła się właśnie o nowego, futrzastego domownika, zajrzyj do naszego psiego imiennika i wybierz dla niego wyjątkowe imię!

Kocie odgłosy

Wszystkie koty wydają trzy podstawowe dźwięki: mruczą, prychają i gruchają. Zwykłe miauczenie może oznaczać szereg różnorodnych emocji i w tym przypadku należy umiejętnie nauczyć się je rozpoznawać. Jeden kot będzie miauczał z powodu złości, zaś drugi w ten sposób wyrazi swoją dezaprobatę (jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat, to warto zajrzeć na stronę www.kociarze.pl, gdzie właściciele często dzielą się swymi bogatymi doświadczeniami w tej kwestii). W przypadku mruczenia sprawa jest prosta: zwierzątko oznajmia, iż jest zadowolone i poddane swego opiekunowi. Przeciwieństwem tego jest prychanie, czyli jednoznacznie negatywna postawa kota wobec właściciela wyrażają złość, agresję i ogromne zniechęcenie. Gruchanie to dźwięk na pograniczu mruczenia i miauczenia, którym pupil wyraża zaufanie oraz ogólną satysfakcję.

Kocie gesty

Koty, podobnie jak psy, lubią oznaczać swoje miejsca specyficznym zapachem. Wykorzystują do tego woń futerka. Niemniej w przeciwieństwie do psów, koty oznaczają również swoich właściciela. To właśnie ocieranie się o nogi właściciela jest wyrazem największej aprobaty, jaką można otrzymać od swego pupila. Ten koci rytuał symbolizuje radość, szacunek oraz trwałe przywiązanie do swego pana. To nie tylko wyraz głębokiej wdzięczności, ale także sposób zakomunikowania pewnych potrzeb, takich jak uwagi i pieszczot. W przypadku chęci zabawy koty bardzo często przewracają się na grzbiet lub tarza po podłodze na widok opiekuna. Dorosłe koty powtarzają bardzo wiele gestów ze swego dzieciństwa, dlatego też nie powinno nikogo dziwić, iż zwierzątko lubi lizać dłoń i twarz właściciela, a także charakterystycznie ugniatać łapkami jego ciało (najczęściej są to brzuch i kolana). Są to dowody wielkiego zaufania i przyjaźni, jaką darzą człowieka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (165 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kama.Ga  25 października 2016 13:37

  polecam artykuł.ładnie wytłumaczone ,prosto i na temat

  Odpowiedz
 2. ewalub  25 października 2016 13:42

  Czyli chyba mój kot mnie lubi 🙂
  A jak wytłumaczyć nagłe rzucanie się z zębami na nogi właściciela? Czasami gdy przechodzimy obok naszego kocurka, to tak właśnie robi. Niespodziewanie nas gryzie i szybko ucieka po tym.

  Odpowiedz
  • Anett13  25 października 2016 21:24

   Może po prostu w ten sposób zaczepia i zwraca na siebie waszą uwagę?

   Odpowiedz
   • ewalub  25 października 2016 22:18

    Ale dlaczego tak boleśnie? Po kocie długo się goi, moje nogi znowu są całe podrapane. Tak zaznacza swoją własność? 🙂

    Odpowiedz
  • Joanna007  26 października 2016 08:16

   Mój tak robi gdy chce żebym z nim się pobawiła. Rzuca mi się na nogi ale krzywdy nie robi bo pazurki obcinam mu regularnie, a gryzie tak delikatnie- zaczepnie;p

   Odpowiedz
   • ewalub  26 października 2016 08:22

    Pazurki też obcinamy, problem jest tylko z ząbkami. Może jeszcze zmądrzeje. Zestarzeje się i stanie się prawdziwym kanapowym kocurem 🙂

    Odpowiedz
    • Joanna007  26 października 2016 08:44

     Mój gryzie jak go głaszczę albo zaczepiam go gdy leży. Nie lubi skubaniec przytulańców. Też liczę na to że z czasem się zmieni, ale nie jest źle. Jest po prostu specyficznym kotem 😉

     Odpowiedz
    • Joanna007  26 października 2016 08:44

     A Twoją córkę też gryzie czy na dzieci reaguje inaczej?

     Odpowiedz
     • ewalub  26 października 2016 08:49

      Niestety też mu się zdarzy na Małą rzucić. I dlatego mąż już kilka razy chciał go wywieźć do moich rodziców na wieś, ale Mała kocha tego futrzaka i kot ma ostatnią szansę. Zmienia się już, może już niedługo będzie grzeczny.

 3. kasiadrozdz  25 października 2016 16:49

  nie lubię kotów

  Odpowiedz
 4. A. czy  25 października 2016 20:26

  W przypadku mojego kota to chyba sie nie sprawdzi XD

  Odpowiedz
 5. mama_kazala  26 października 2016 18:57

  Kota nie zrozumiesz !:)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany