Lilie w ogrodzie – uprawa, sadzenie, wymagania

Lilie to piękne, wyraziste rośliny, które znajdują swoje miejsce w wielu ogrodach. Ich różnorodność odmian sprawia, że każdy miłośnik ogrodnictwa może odnaleźć gatunek odpowiadający własnym potrzebom i upodobaniom. W niniejszym artykule przedstawimy podstawowe informacje dotyczące uprawy, sadzenia i wymagań lilii, które przygotowaliśmy na bazie wiedzy ekspertów – Gospodarstwa Ogrodniczego Elżbiety i Zbigniewa Bilskich.

Gdzie sadzić lilie – wymagania glebowe lilii

Lilie są roślinami dość wytrzymałymi i niewymagającymi, jednak odpowiednio dobrana ziemia może znacznie wpłynąć na ich rozwój i piękno kwitnienia. Najlepsze są gleby przepuszczalne, próchniczne, bogate w składniki odżywcze, o lekko kwasowym odczynie (pH 6,0-6,5). Stanowiska o podłożu zbyt gliniastym, który utrudnia odprowadzenie wody, należy poprawić poprzez dodanie piasku, aby dostosować wilgotność.

Jeśli chodzi o przygotowanie gleby przed sadzeniem lilii, warto przekopać ją wcześniej, wymieszać z kompostem bądź przekompostowanym obornikiem i dobrze nawodnić. Niektóre odmiany preferują gleby słabo przepuszczalne, jednak w większości przypadków unikać należy miejsca, gdzie zbiera się woda, gdyż może prowadzić to do gnicia cebul. Sprawdź szeroki wachlarz odmian lilii w Gospodarstwie Ogrodniczym Elżbiety i Zbigniewa Bilskich i wybierz tę odmianę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie: www.bilscy.info/lilie-lilium. 

Wymagania świetlne lilii: słońce czy półcień?

Chociaż lilie preferują stanowiska słoneczne, mogą również dobrze rosnąć w tak zwanym półcieniu, czyli na stanowisku, na którym rośliny otrzymują pół dnia słońca. 

Należy jednak pamiętać, że lilie potrzebują dostatecznej ilości słońca do prawidłowego rozwoju i kwitnienia, zwłaszcza te odmiany, które wykształcają wyższe pędy. Odpowiednie nasłonecznienie zapewnia również intensywniejsze i mocniejsze zabarwienie kwiatów oraz wzmacnia ich pędy, co sprawia, że są mniej podatne na różne choroby.

Kiedy i jak sadzić lilie?

Sadzenie lilii najlepiej przeprowadzać jesienią, w okresie od września do listopada bądź wczesną wiosną, od marca do połowy kwietnia – przed pojawieniem się młodych pędów. Cebule sadzimy na głębokości około 10-20 cm (w zależności od wielkości cebul – zazwyczaj na trzykrotność wysokości cebul), w odstępach 15-30 cm pomiędzy roślinami. Aby uzyskać efekt gęstego, połaciowego kwitnienia, warto posadzić kilka lilii w jednym miejscu.

Kiedy wykopywać lilie?

Generalnie, można uprawiać większość odmian lilii przez kilka lat na tym samym stanowisku, zwłaszcza gdy rośnie dobrze i regularnie kwitnie. Jeśli jednak zauważymy spadek dekoracyjności rośliny, konieczne może być przesadzenie na nowo. Należy wykopać cebule wtedy, kiedy rośliny są uschnięte (jesienią), a następnie oczyścić, sprawdzić stan, podzielić w razie potrzeby i przesadzić na nowe miejsce lub zostawić przechowane przez zimę w suchym, chłodnym miejscu.

Czy lilie należy okryć lub wykopać na zimę? Zimowanie lilii

Większość lilii jest roślinami mrozoodpornymi, zwłaszcza odmiany azjatyckie. Okrycie części nadziemnej, zwanego zimowanie, jest zazwyczaj zbędne, co więcej, przesadne okrycie może prowadzić do zgnilizny cebul. W przypadku niektórych delikatniejszych odmian (np. lilii długokwiatowych), które nie są mrozoodporne, należy jesienią przed przymrozkami wykopać cebule i przechowywać je w suchych pojemnikach, zasypane trocinami lub piaskiem w temperaturze 2-4 stopni Celsjusza. Warto również sprawdzić stan cebul przed przyjściem zimy, aby odkryć ewentualne uszkodzenia czy choroby.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,93 z 5)
zapisuję głos...