Liczenie kalorii nie wystarczy! Co robić by schudnąć i zachować zdrowie?
Liczenie kalorii nie wystarczy, by zachować zdrowie , a tym bardziej, by pozbyć się nadmiaru kilogramów, czy uniknąć nadwagi i otyłości w przyszłości. Wspólnie z docentem Lucyną Ostrowską z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością radzimy co robić by odchudzać się zdrowo i uniknąć problemów z wagą w przyszłości.
Polecamy również: Zdrowa dieta na dobrą pamięć i koncentrację
Sama dieta niskoenergetyczna skutkuje nie tylko zmniejszeniem masy tłuszczu, lecz także masy mięśniowej. Receptą na to, by dobrze czuć się w swoim ciele, jest połączenie zbilansowanej diety z regularną aktywnością fizyczną. Krótko mówiąc – nie ma wyjścia, trzeba zmienić styl życia na aktywny.
Liczenie kalorii nie wystarczy! – Wiem, co jem – czy na pewno?
Bezpieczeństwo żywności ma kluczowe znaczenie dla dobrego stanu zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, co robić i na co zwracać uwagę, by spożywany posiłek wpisywał się w zasady zbilansowanej diety. Docent Lucyna Ostrowska z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością przedstawia kilka wskazówek, na co zwracać uwagę przy wyborze produktów i przygotowywaniu posiłków:
– Przede wszystkim warto czytać etykiety produktów, które kupujemy. Każdy oryginalnie zapakowany produkt zawiera informacje na temat ilości kalorii (kcal) w 100 g oraz zawartości białek (g), tłuszczów (g) i węglowodanów (g), a także witamin i mikroelementów. Dzięki temu można racjonalnie rozplanować sobie dawkowanie posiłków tak, by dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, jednocześnie nie przekraczając właściwej ilości przyjmowanych kalorii (kcal). Jeżeli na etykiecie znajdują się tłuszcze czy węglowodany, należy zwracać uwagę na ich ilość. Przede wszystkim powinno się spożywać węglowodany złożone i tłuszcze pochodzące z roślin i ryb. Ograniczyć należy cukry proste i tłuszcze zwierzęce, choć w niewielkich ilościach one również powinny być zawarte w diecie. Nadmierne spożycie cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych jest jedną z przyczyn rozwoju otyłości – wyjaśnia ekspert. I dodaje: Należy również podkreślić, że zawartość witamin w posiłku może ulec zmianie, jeżeli przygotuje się go w zbyt wysokiej temperaturze.
Zobacz też: Terror odchudzania – Piękne bo chude?
Liczenie kalorii nie wystarczy! – Co z tym cukrem?
Węglowodany proste, w tym cukier, są istotnym źródłem energii w diecie wielu konsumentów – to niezaprzeczalny fakt. Czy wbrew obiegowym opiniom należy zupełnie je wyeliminować?
– Kontrolowane spożycie cukrów zawartych w napojach nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia. Zwłaszcza jeżeli część z tych napojów zastąpi się takim, które zawierają słodziki – wyjaśnia docent Lucyna Ostrowska z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.
Powinno się spożywać przede wszystkim węglowodany złożone, jednak niewielkie spożycie węglowodanów prostych, w tym cukru, też jest dopuszczalne i nie powoduje pogorszenia stanu zdrowia. Należy je traktować jako część zróżnicowanej diety i spożywać z umiarem, nawet wtedy kiedy realizuje się aktywność fizyczną. Glikogen zmagazynowany w mięśniach jest wykorzystywany jako pierwszy materiał energetyczny, kiedy podejmuje się aktywność fizyczną. Zapasy zmagazynowane w tkance tłuszczowej są uwalniane później, przy dłużej trwającej aktywności fizycznej.
Odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, to przepis na sukces w odchudzaniu. Warto w takim przypadku skonsultować się z dietetykiem i wspólnie obmyślić odpowiedni jadłospis dla siebie i rodziny. Zmiana diety również wpłynie na nasze samopoczucie i zachęci nas do aktywności fizycznej dodając energii!