Licówki – sposób na hollywoodzki, promienny uśmiech

Zęby to bez wątpienia ozdoba każdego uśmiechu, a dla wielu powód do dumy. Jednak co zrobić, kiedy stają się przyczyną kompleksów, niższej samooceny i blokadą przed kontaktami towarzyskimi? Rozwój stomatologii doprowadził nas do momentu, gdy nie ma już rzeczy, których nie da się wyleczyć czy poprawić pod względem estetycznym. Dzięki stomatologii estetycznej można dziś zmienić kolor zębów, skorygować ich kształt, długość i ułożenie.

Licówki to jeden ze sposobów niwelowania defektów estetycznych i kompleksów. Te bardzo cienkie płatki porcelany odmieniły uśmiechy wielu gwiazd Hollywood, a od kilku lat cieszą się również zainteresowaniem pacjentów polskich gabinetów stomatologicznych.

Czym są licówki?

Najprościej opisując, licówka to uzupełnienie protetyczne, dzięki któremu mamy możliwość korygowania kształtu i koloru zęba. Najpopularniejsze są obecnie licówki porcelanowe. Są odporne na przebarwienia i dają trwały efekt – białe i równe zęby. Ich zastosowanie jest różne, podobnie jak potrzeby naszych Pacjentów. Licówki sprawdzają się bowiem, jako środek do całkowitej odmiany wyglądu uśmiechu, można dzięki nim znacząco zmniejszyć lub zlikwidować przerwy między zębami. Fakt, że Pacjent decyduje się na licówki bywa naprawdę różny, czasem to także chęć ukrycia stanów chorobowych, jak na przykład zaburzeń rozwojowych szkliwa, czy przebarwień po stosowaniu niektórych leków. Jednak jaki by nie był powód, jedno jest pewne, a mianowicie to, że licówki są popularne dzięki ich trwałości oraz ze względu na natychmiastowy efekt estetyczny – mówi lek. stom. Laura Czyżewska z Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Galeria Uśmiechu.

Piękny uśmiech w tydzień…

Nasze standardy leczenia jasno określają, że każdy Pacjent jest dla nas odrębnym przypadkiem – leczymy człowieka, nie tylko jego zęby. Tą samą zasadą się kierujemy w przypadku planowania licówek. Bardzo ważne jest to, aby przed ich wykonaniem Pacjent wyraził swoje oczekiwania. Ja jako specjalista dbam o komfort Pacjenta i efekt leczenia, jednak muszę się wsłuchać też w oczekiwania  – niemal każdy Pacjent doskonale wie, jaki uśmiech chce mieć. – dodaje Laura Czyżewska.

Jak wygląda przygotowanie zęba do osadzenia licówki? Odpowiada stomatolog Laura Czyżewska: Lekarz szlifuje ząb usuwając tylko cienką warstwę szkliwa, następnie pobiera wyciski, na podstawie których technik wykonuje model i przygotowuje licówkę. Kolor licówek dobiera się indywidualnie dla każdego Pacjenta – do naturalnego odcienia zębów lub też barwy uzyskanej podczas wybielania zębów. W czasie oczekiwania na efekty pracy laboratorium, Pacjent ma założone licówki tymczasowe. Licówki właściwe cementuje się specjalnym materiałem światłoutwardzalnym do powierzchni oszlifowanych zębów. Trwałość licówek określa się na 5 – 10 lat. Jednak należy pamiętać w tym czasie o systematycznych wizytach kontrolnych, aby zachować na dłużej estetyczny wygląd uśmiechu.

WARTO WIEDZIEĆ

  • Istnieją dwa rodzaje licówek:
    • Kompozytowe wykonane z materiału światło utwardzalnego,
    • Porcelanowe, które są znacznie trwalsze i nie ulegają przebarwieniom,
  • Licówki pozwalają zmienić wygląd pojedynczych zębów lub ich grupy,
  • Są idealnym rozwiązaniem do niwelowania wszelkich uszkodzeń mechanicznych zębów – ukruszeń, złamań oraz pęknięć,
  • Porcelana jest obojętna dla tkanek, jest bezpiecznym bezpiecznym dla naszej jamy ustnej,
  • Prawidłowo wykonane zapewniają estetyczny wygląd – nie widać granic przejścia licówki w ząb, co dodatkowo chroni przed gromadzeniem płytki bakteryjnej,
  • Licówki są bardzo popularne nie tylko wśród gwiazd kina czy muzyki.

Ich rzetelne wykonanie daje trwały efekt.  Kiedyś zapytano mnie, czy licówkami można zastąpić leczenie ortodontyczne? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa ani jednoznaczna. Owszem dzięki licówkom w niektórych przypadkach można poprawić na tyle wygląd uśmiechu, iż leczenie ortodontyczne jest zbyteczne. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą maksymalnie skrócić czas leczenia. Jednak z drugiej strony warto pamiętać, że nie wszystko uda nam się skorygować licówkami – wówczas niezbędne jest leczenie ortodontyczne. Reasumując licówki warto rozważyć i jeśli nie ma przeciwwskazań czy utrudnień, są one bardzo dobrym rozwiązaniem, które nie pochłonie zbyt wiele czasu a przywróci naturalne piękno uśmiechu – kończy nasza specjalistka centrum stomatologicznego Galeria Uśmiechu, Laura Czyżewska.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (194 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  24 lipca 2014 11:48

    Ciekawe ile kosztują takie licówki.

    Odpowiedz
  2. ma_dzia  4 kwietnia 2015 00:32

    jestem protetykiem i sama nigdy na zdrowych zębach nie zrobiłabym sobie licówek.

    Odpowiedz
  3. Kmakolagwa  10 kwietnia 2015 09:41

    Szkoda, że nie jest podana cena takiego zabiegu. Muszę przyznać, że efekt ostateczny jest powalający.

    Odpowiedz
  4. marrika  3 sierpnia 2015 23:58

    Niestety trzeba mieć dużo pieniędzy na licówki.

    Odpowiedz
  5. efffciaa  22 czerwca 2017 10:36

    Ja się nie raz poważnie zastanawiałam nad licówkami , jednak moja dentystka skutecznie mi to wybija cały czas z głowy , że jej zdaniem nie potrzebuję 🙂

    Odpowiedz
  6. Alicja  19 lipca 2019 17:30

    A czy istnieją możliwości aby podejrzeć swój uśmiech zanim zdecydujemy się na zabieg? Bardzo jestem ciekawa czy takie rozwiązanie pasowałoby mi w efekcie końcowym, a trochę boję się zaryzykować w ciemno.

    Odpowiedz
  7. joanna  19 lipca 2019 20:01

    ale chcesz licówki,czy wstawiasz implant?
    wizualizacja to bardzo fajna sprawa , na pewno dużo by pomogła

    Odpowiedz
  8. Alicja  23 lipca 2019 19:06

    Joanno jeszcze aż tak stara nie jestem żeby zostać bez zębów 😉 Zdecydowanie chce licówki – poza tym o tym jest ten artykuł 🙂

    Odpowiedz
  9. Filo  23 sierpnia 2019 16:49

    Myślę że wizualizację (czyli mockup) zrobi każdy dentysta. Wątpię że ktokolwiek chciałby tak ryzykować 😉

    Odpowiedz
  10. Karolinka  23 sierpnia 2019 23:08

    Witam, znajoma nastraszyła mnie że szlifowanie zębów pod licówki bardzo boli. Czy mogłabym dostać znieczulenie podczas tego zabiegu?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany