Letnie owocowe nalewki. Najsmaczniejsze przepisy!

Lato jest pełne smaków, zapachów i barw. Jak je zatrzymać na dłużej? Najlepiej dzięki wakacyjnym nalewkom! Oto kilka przepisów!

Spis treści:

Letnie owocowe nalewki to świetny pomysł na zatrzymanie na dłużej smaków i aromatów wakacji. Nie tylko są wyśmienite, ale też pełne słodyczy oraz witamin, które przydają się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Za kilka miesięcy będą skutecznym i naturalnym lekiem na przeziębienie lub inne dolegliwości!

owocowe nalewki

Letnie nalewki – polski specjał. Dlaczego warto je robić?

Mimo, że owocowy alkohol znany jest od czasów starożytnych, nalewka to typowo polska specjalność. W dawnych czasach uginały się od nich półki w piwnicach. W każdym domu sarmaty musiało być co najmniej kilka butelek lub gąsiorów z różnorodnymi trunkami. Najczęściej wśród nich znajdowały się wiśniówka, orzechówka i malinówka. Nasi przodkowie najlepsze receptury trzymali w ścisłej tajemnicy. Podobno tak lubili nalewki, że nawet menu biesiad musiało być dopasowane do aromatycznych trunków. Zwyczaj robienia nalewek z czasem nieco się zatarł, ale wiele regionów Polski ma swoje smakowite specjalności.

Póki lato trwa, koniecznie zróbcie ten owocowy alkohol! Na pewno przyda się podczas długich, zimnych wieczorów! Nalewki nie tylko świetnie smakują, ale mają też szereg właściwości prozdrowotnych.

Letnie nalewki z owoców

Nalewka orzechowa pobudza wydzielanie soków trawiennych; z wiśni – relaksuje i pozytywnie wpływa na układ krążenia; pigwowa wzmacnia odporność; aroniowa korzystnie wpływa na cholesterol, zapobiega powstawaniu żylaków; śliwkowa reguluje trawienie i dobrze wpływa na układ nerwowy; z czerwonej porzeczki – działa wzmacniająco; agrestowa – przeciwgorączkowo; morelowa przydaje się w leczeniu anemii i chorób serca;  jagodowa – łagodzi stany zapalne żołądka; a malinowa działa przeciwkaszlowo i przeciwgorączkowo.

Letnie nalewki: przepisy

Letnie nalewki owocowe

pixabay.com

Nalewkę najlepiej zrobić z owoców i ziół, ale można podkreślić jej smak również liśćmi drzew oraz pestkami. Przyrządzenie trunku jest bardzo proste. Wystarczy spirytus lub czysta wódka, woda, bibuła filtracyjna oraz kilka ulubionych składników. Nalewka musi jednak leżakować.

Malinówka

Składniki: 1 kg malin, ½ l spirytusu, 200 ml wody źródlanej, 300 g cukru

Przygotowanie: Maliny przebrać, wsypać do słoja i zasypać cukrem. Odstawić na 3-4 dni w ciepłe miejsce. W tym czasie kilkakrotnie wstrząsać słojem. Gdy owoce puszczą sok, zalać je spirytusem wymieszanym z wodą. Odstawić na 7 dni. Na końcu nalewkę przecedzić przez gazę i przelać do butelek. Butelki zamknąć, odstawić na 4-6 miesięcy. Owoce przełożyć do słoiczków, lekko posypać cukrem. Podawać do deserów.

Agrestówka

Składniki: 1 kg agrestu, 1 l spirytusu, 50 g rodzynek, 0.30 kg cukru, skórka starta z 1 cytryny

Przygotowanie: Agrest obrać, rozgnieść, masę przelać do butli ze spirytusem. Dodać pozostałe składniki. Przykrytą butelkę odstawić na 6 miesięcy. Po tym czasie nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek.

Śliwówka

Składniki: 1.5 dojrzałych śliwek, 20 g pestek, 0.6 kg cukru, 1 l czystej wódki, 0.2 l rumu

Przygotowanie: Śliwki umyć, wydrylować. Włożyć razem z pestkami do gąsiora. Zalać wódką, wymieszać aż do rozpuszczenia cukru i trzymać naczynie przez 1 miesiąc w ciemnym, suchym pomieszczeniu. Później nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek. Gotowa po ok. 2 tygodniach.

Czereśniówka

Składniki: 3 kg czereśni, 0.5 kg cukru, 1 l wody, 1 l wódki

Przygotowanie: Czereśnie umyć, wydrylować, włożyć do dużego słoja. Zasypać cukrem, zalać wodą i alkoholem. Odstawić na 3 tygodnie, co jakiś czas potrząsać. Później rozlać do butelek. Będzie gotowa po 6-7 tygodniach.

Porzeczkówka

Składniki: 900 g czerwonej porzeczki, 600 ml wódki, 300 ml spirytusu, laska wanilii, 500 g cukru, 100 g miodu akacjowego

Przygotowanie: Z porzeczek usunąć szypułki. Owoce włożyć do słoja z rozkrojoną laską wanilii. Zalać alkoholem. Odstawić na  miesiąc w ciepłe miejsce. Płyn przecedzić przez gazę. Przelać do butelek, owoce zasypać cukrem i miodem. Odstawić na 2 tygodnie. Odcisnąć. Syrop połączyć ze zlaną częścią nalewki. Przefiltrować, przelać do butelek. Odstawić na 6 miesięcy.

Rabarbarówka

Składniki: ½ rabarbaru, ¼ szklanki cukru, ½ l wódki

Przygotowanie: Rabarbar przełożyć do słoika i zasypać ¼ szklanki cukru. Pozostawić na 1 dzień, aż owoce puszczą sok. Dodać ½ litra wódki. Odstawić na 1-2 miesiące. Co jakiś czas potrząsać. Po tym czasie zlać do butelek.

Morelówka

Składniki: 2.5 kg dojrzałych moreli, 0.6 kg cukru, 1.5 l wódki, 0.4 rumu

Przygotowanie: Morele umyć, przekroić, usunąć pestki. Włożyć owoce do gąsiora. Dodać cukier, zalać wódką, rumem i zamknąć naczynie. Po 3-4 miesiącach trzymania gąsiora w ciepłym, ciemnym miejscu nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek. Gotowa po miesiącu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (247 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...