Letnie kompozycje z pelargoniami: Twórz niezapomniane aranżacje na każdą okazję!

Spis treści:

Podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich pelargonie wzmacniają letni klimat i radosną atmosferę. Są wszechstronne dzięki różnorodnym kwiatom, które można wykorzystać na wiele sposobów. Idealne kompozycje stołowe najlepiej tworzyć samodzielnie! Oto propozycje  aranżacyjne stołów z pelargoniami, które pasują na każdą okazję – od codziennych obiadów rodzinnych po grille, urodziny i niedzielne brunche.

fot. Pelargonium for Europe

Wszechstronność pelargonii – po które gatunki sięgać?

Pelargonie doskonale nadają się do dekoracji jadalni. Mogą być umieszczone w doniczkach, cięte i włożone do wazonów lub po prostu rozrzucone na stole. Zwisające odmiany są idealne jako kwiaty cięte. Regularne przycinanie stymuluje je do wytwarzania większej ilości kwiatów. Okrągła wiklinowa taca z ciętymi pelargoniami i kraspediami kulistymi (Craspedia globosa) w małych, ceramicznych wazonach to atrakcyjny przykład dekoracji stołowej.

Pelargonie angielskie – ponadczasowe piękno

Oprócz klasycznych odmian rabatowych, angielskie pelargonie królewskie również tworzą piękne dekoracje. Przy odpowiedniej pielęgnacji, doniczkowe pelargonie mogą kwitnąć przez wiele miesięcy.

fot. Pelargonium for Europe

 

Styl vintage z upcyklingiem

W eleganckich, vintage’owych aranżacjach stołowych, cięte pelargonie w filiżankach i małych, szklanych wazonach prezentują się pięknie. Spiralne świece w mosiężnych uchwytach dodają kolorowych akcentów, a babcina porcelana i sztućce wprowadzają nostalgię. Etażerka wykonana z filiżanek i talerzy, z wazonem pelargonii na szczycie, jest ozdobą każdego letniego stołu.

fot. Pelargonium for Europe

fot. Pelargonium for Europe

Prosta etażerka DIY

fot. Pelargonium for Europe

Do wykonania etażerki potrzebujesz filiżanek i talerzy różnych rozmiarów, pistoletu do klejenia na gorąco i kleju do ceramiki.

Alternatywne doniczki

Stare wazy do zupy mogą posłużyć jako doniczki dla kwitnących pelargonii. Pamiętaj, aby usunąć nadmiar wody po 15 minutach od podlewania, ponieważ pelargonie nie lubią stać w wodzie.

 

Dekoracja techniką papier-mâché

fot. Pelargonium for Europe

Papier-mâché to sztuka tworzenia przedmiotów z warstw papieru i kleju. Twórz oryginalne dekoracje, jak wieloramienna świeca i stojak na kwiaty. Potrzebne materiały to: siatka ogrodzeniowa, nożyce do drutu, duże kamienie, klej do tapet, gazeta, biała farba w sprayu, mini świeczniki, białe świece, probówki i cięte pelargonie.

fot. Pelargonium for Europe

Krok po kroku papier-mâché

  1. Wytnij siatkę na podstawę i owiń ją wokół kamieni.

fot. Pelargonium for Europe

  1. Uformuj siatkę na kształt rurek w rogach podstawy, dodaj kolejne rurki z siatki.

fot. Pelargonium for Europe

  1. Wymieszaj klej do tapet, rozerwij gazetę na paski, zwilż je klejem i nakładaj na konstrukcję.

fot. Pelargonium for Europe

  1. Po wyschnięciu spryskaj białą farbą w sprayu.

fot. Pelargonium for Europe

  1. Umieść świece w świecznikach, napełnij probówki wodą i włóż cięte pelargonie.

fot. Pelargonium for Europe

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...