Lekkie materiały idealne na ciepłe dni

Lekkie sukienki, przewiewne spódnice, bluzki z naturalnych materiałów… To tylko niektóre elementy garderoby kojarzące się z cieplejszymi dniami. Jakie tkaniny najlepiej wybierać na wiosnę i lato, żeby były przyjazne zarówno dla nas, jak i naszej planety? Przybliżamy kilka z nich.

Lekkie materiały idealne na ciepłe dni

Bawełna

Gdy myślimy o naturalnych tkaninach, wielu z nas w pierwszej kolejności w głowie pojawia się bawełna. To dobry wybór na ciepłe dni, ponieważ ten materiał ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że jest w stanie wchłonąć aż do 25% pary wodnej, nie pozostawiając nas przy tym z wrażeniem mokrego ubrania. Szczególnie w przypadku cienkich strojów z bawełny możemy mieć wrażenie lekkości i chłodu. Mając na uwadze zrównoważoną modę, warto też sprawdzić, w jaki sposób został wyprodukowany materiał, z którego ubranie chcemy kupić. W przypadku wyboru bawełny organicznej wiadomo, że jest ona pozyskiwana z wykorzystaniem środków ochrony roślin i nawozów pochodzenia naturalnego. Ponadto uprawiana jest w sposób pomagający w zachowaniu żyzności gleby i ochronie bioróżnorodności. Ubrania z włókien organicznych certyfikowanych przez niezależne instytucje możemy znaleźć np. w linii Eco Aware, dostępnej w sklepach marek spółki LPP, czyli Reserved, Mohito, Cropp, Sinsay i House.

Len

W ciepłe dni (np. te nad morzem!) dobrze sprawdzi się także len. Podobnie jak bawełna ma on wysoką higroskopijność. Dodatkowo daje wrażenie chłodu, sprawia, że mniej się pocimy. Ten materiał jest bardzo przewiewny – odprowadza dwutlenek węgla ze skóry, doprowadzając świeże powietrze do ciała, a odbierając gorąco od skóry, daje przyjemne samopoczucie w ciepłe dni. Nie przepuszcza także szkodliwego promieniowania UV. Len jest też antybakteryjny i – co ważne szczególnie dla osób o wrażliwej skórze i alergików – nie wywołuje podrażnień i uczuleń. W ofertach polskich marek odzieżowych znajdziemy sporo ubrań z tym materiałem w składzie. Przykładowo, we wspomnianym już Reserved możemy szukać m.in. spodni, sukienek, bluzek, koszuli czy kolorowych szortów z lnem. Marka stworzyła nawet kolekcję o nazwie „Czas na len”.

Lekkie materiały idealne na ciepłe dni

Lyocell

Wśród materiałów, które dadzą nam latem komfort noszenia, a zarazem świadomość wyboru zgodnego założeniami zrównoważonej mody, wymienić można również m.in. Lyocell. To materiał, który sprawdzi się zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze ze względu na swoje właściwości regulacji termicznej.  W cieplejsze dni niewątpliwie docenimy jego przewiewność i to, że jego włókna pochłaniają wilgoć i oddają ją do atmosfery. Dodatkowo, ten materiał jest bardzo wytrzymały i przyjazny dla środowiska. TENCEL™ Lyocell wykorzystywany chociażby przez marki spółki LPP w linii Eco Aware jest pozyskiwany głównie z drewna eukaliptusowego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, gwarantujący ich ponowne zalesienie. Produkcja materiału odbywa się w zamkniętym cyklu, a włókna celulozowe są biodegradowalne i nie zanieczyszczają wód mikroplastikiem.

Przygotowując swoją garderobę na coraz cieplejsze dni, pamiętajmy o idei zrównoważonej mody. Podziękuje nam za to zarówno nasza skóra, jak i planeta.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (39 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany