Lekcja etykiety z brytyjską królową
Na popularnej platformie Netflix pojawił się kolejny, IV sezon serialu „The Crown”. Serial przedstawia życie i otoczenie najdłużej panującej na brytyjskim tronie królowej Elżbiety II. Ci, którzy obejrzeli ten sezon z pewnością zapamiętali niefortunne, pierwsze oficjalne spotkanie Lady Diany z rodziną królewską w Pałacu Buckingham. Powodem tej katastrofy był brak znajomości etykiety dworskiej przez przyszłą małżonkę księcia Karola. Aby uniknąć podobnych gaf w życiu codziennym, przygotowaliśmy dla was podstawowe zasady savoir vivre’u.
Kto z współcześnie żyjących najlepiej wie, jak zachować się w towarzystwie? Oczywiście członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej! Nikt nie zna zasad savoir vivre’u tak dobrze jak Elżbieta II i jej otoczenie. Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą zabłysnąć dobrymi manierami wśród znajomych. Oto lekcja etykiety z brytyjską królową. Zapraszamy!
Lekcja etykiety z brytyjską królową: powitanie
Nie wiesz jak prawidłowo się przywitać? Podpowiadamy!
1) Zgodnie z zasadami etykiety kobieta podaje pierwsza rękę mężczyźnie. W pewnych sytuacjach bywa inaczej. Na przykład w kontakcie z przełożonym lub mężczyzną o wysokiej pozycji czy w zaawansowanym wieku.
2) W przypadku osób o tej samej płci z inicjatywą wychodzi ten, kto zajmuje wyższe stanowisko w firmie, jest starszy albo jest gospodarzem.
3) Podczas powitania pamiętaj, by uścisk dłoni nie był za mocny, ani za słaby. Powinien być krótki i energiczny.
Królowa Elżbieta opracowała do perfekcji technikę polegającą na podawaniu ręki rozluźnionej, z kciukiem dotykającym dłoni. Zniechęca to do zbyt mocnych uścisków.
Lekcja etykiety z brytyjską królową: uroczysty obiad
Idąc na uroczysty obiad warto nie tylko odpowiednio się ubrać i zabrać ze sobą mały podarek. Należy też pamiętać o podstawach etykiety!
1) Wchodząc do domu gospodarza wycisz lub wyłącz telefon komórkowy. Żadnych rozmów telefonicznych podczas wizyty! Na pozostawienie włączonego urządzenia można sobie pozwolić tylko w wyjątkowych sytuacjach.
2) Odwiedzając kogoś, należy poczekać na wskazanie przez gospodarza krzesła lub fotela, w którym można zasiąść. Dobrze wychowany mężczyzna nie zajmie miejsca, zanim kobieta nie usiądzie.
3) Siadając, pamiętaj, by zawsze trzymać kolana złączone. Możesz odrobinę przechylić nogi, to skuteczna metoda, by nie pokazać bielizny. Taką pozę bardzo często przyjmują kobiety rodzin królewskich.
4) Kieliszek trzymaj za nóżkę i pij zawsze z jednego miejsca. Na szkle nie zostawisz wtedy wielu odcisków, które wyglądają nieelegancko.
5) Zasiadając do stołu, złóż serwetkę na pół. Używaj wewnętrznej części, zewnętrzną pozostawiając czystą – to ona będzie na widoku współbiesiadników.
6) Gdy przerywasz jedzenie sztućce kładź na talerzu w taki sposób, żeby nie stykały się czubkami. Widelec powinien wskazywać godzinę ósmą, a nóż czwartą. Kiedy skończysz jeść sztućce ułóż równolegle, wskazując na godzinę piątą.
Oficjalny obiad w obecności królowej zaczyna się od zupy, potem podaje się danie rybne. W charakterze pieczystego podczas obiadów królewskich występuje często jagnięcina lub drób. Do mięsa podaje się 3-4 rodzaje dodatków z warzyw. Potem przychodzi kolej na sałatkę i zimny deser. Często jest to pudding, który uwielbiają królowa oraz książę Karol. W trakcie obiadu podaje się pięć gatunków najznakomitszego wina.
Lekcja etykiety z brytyjską królową: herbatka
Dobre maniery obowiązują także podczas spotkania na kawę lub herbatę. O czym warto pamiętać?
1) Kiedy ktoś zaprosi Cię na „herbatkę” pamiętaj o schludnym ubiorze, bez zbytniej ekstrawagancji.
2) Zapamiętaj też kilka reguł spożywania aromatycznego napoju. Do ust podnoś tylko filiżankę, bez spodka. Pamiętaj o tym, że filiżanka wraca na spodek po każdym łyku. Pij małymi łyczkami i jedź drobnymi kęsami.
3) Herbatę możesz pić w kubku w zaciszu domowym, gdy nie masz gości. Jeśli kogoś zapraszasz, podaj gorący napój w odpowiednich filiżankach. Preferuje się oczywiście porcelanę, która jest szlachetna i lekka.
Elżbieta II najczęściej delektuje się herbatą Earl Grey. Królowa przepada za mocnym naparem z niedużym dodatkiem mleka. Jako dodatek do napoju służba serwuje jej zazwyczaj biszkopt z bakaliami. Królowa lubi także kawę. Pija zazwyczaj mieszankę z ekskluzywnego londyńskiego hotelu Savoy – Savoy Hotel Coffee. Na „herbatce” u królowej Elżbiety nigdy nie podaje się alkoholu! Gościom serwuje się małe kanapeczki i miniaturowe desery.
Co myślicie o etykiecie? Szanujecie ją, traktujecie z przymrużeniem oka, czy uważacie za przeżytek?