Lek na pamięć

Spis treści:

Pamięć odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu człowieka. Ma wpływ na wiele obszarów jego funkcjonowania, dlatego wszelkie problemy z nią związane mogą przyczynić się do pogorszenia nastroju, braku energii do działania czy wycofania się z życia społecznego. Jak temu zapobiec? Jednym ze sposobów jest lek na pamięć.

Fot. Freepik

Dieta uboga w składniki odżywcze, długotrwały stres i inne przyczyny osłabienia pamięci

Na ludzką pamięć, czyli funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, wpływa wiele czynników. Część z nich jest związana ze stylem życia, dlatego w przypadku osłabienia pamięci warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej.

Jednym z elementów stylu życia, który wpływa na pamięć jest dieta. Zawarte w niej składniki (m.in. wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, magnez) są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku ich niedoboru mogą pojawić się problemy z pamięcią. Aby temu zapobiec należy włączyć do jadłospisu produkty, takie jak: tłuste ryby morskie (np. łosoś, makrela), nierafinowane oleje roślinne, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, fermentowane napoje mleczne, pestki, orzechy i nasiona.

Kolejnym ważnym elementem stylu życia, nad którym należy pochylić się w przypadku osłabienia pamięci jest aktywność fizyczna. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych usprawnia krążenie krwi i poprawia ukrwienie mózgu. Ponadto pomaga usunąć napięcie nerwowe. Tym samym może mieć korzystny wpływ na pamięć.

Patrząc na współczesny tryb życia nie można zapomnieć o “cichym niszczycielu pamięci”, czyli długotrwałym stresie. Osoby, które chcą zadbać o zdrowie układu nerwowego powinny unikać sytuacji stresowych i stosować różne techniki radzenia sobie ze stresem (np. medytację uważności, ćwiczenia oddechowe, słuchanie muzyki relaksacyjnej).

Lek na pamięć – na poprawę pamięci, koncentracji i uwagi

Osoby, które odczuwają problem z osłabieniem pamięci, koncentracji i uwagi mogą wspomóc się lekiem na pamięć. Zawarte w nim składniki wspomagają czynność ośrodkowego układu nerwowego, a tym samym pomagają przy problemach z pamięcią.

Przyjmowanie leku na pamięć jest szczególnie zalecane:

  • osobom starszym, które narażone są na różne czynniki osłabiające pamięć (nie tylko naturalny proces starzenia, ale i choroby przewlekłe, niektóre leki, siedzący tryb życia);
  • chorym w okresie rekonwalescencji;
  • osobom, które prowadzą intensywny, stresujący tryb życia i/lub pracują umysłowo i potrzebne jest im dodatkowe wsparcie dla ośrodkowego układu nerwowego;
  • osobom, które są narażone na niedobory składników odżywczych wpływających na pracę mózgu;

Pamięć jest czymś bardzo cennym i nie chodzi tu tylko o sprawne wykonywanie pracy, ale i przechowywanie wspomnień, nabywanie nowych umiejętności itd. W związku z tym warto o nią dbać poprzez urozmaiconą dietę, regularną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, unikanie używek i stresu. W razie potrzeby dodatkowego wsparcia dla ośrodkowego układu nerwowego warto pomyśleć też nad przyjmowaniem leku na pamięć.


Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
loading... zapisuję głos...