Lek Homeovox – na chrypkę i nadwyrężony głos
Nadwyrężenie strun głosowych to przede wszystkim przypadłość osób pracujących głosem: muzyków, nauczycieli, aktorów czy prezenterów. Ale nie tylko, bo tak naprawdę chrypka może dopaść każdego z nas. Co zrobić w takiej sytuacji, jak sobie pomóc i jak jej zapobiegać? Oto nasze sprawdzone sposoby na ból gardła i na chrypę.
Chrypka – co to takiego?
Mianem chrypy określa się każde nienaturalne zaburzenie głosu – jego obniżenie lub podwyższenie czy też niemożność mówienia albo wydobycia pożądanego dźwięku. Chrypa oznacza zatem zmianę barwy głosu, jak i jego wysokości, oraz jego osłabienie. Zachrypnięty głos z reguły jest szorstki i stłumiony.
Przyczyny występowania chrypki
Chrypa może być spowodowana różnymi czynnikami. Warto pamiętać, że sama w sobie nie jest chorobą, a symptomem. Może być wywołana przez infekcje wirusowe, takie jak grypa, przeziębienie czy infekcja gardła, infekcje bateryjne: zapalenie gardła lub krtani, podrażnienie gardła, a nawet przez alergię. Bardziej prozaiczną przyczyną chrypy może być nadmierne używanie albo wręcz nadużywanie głosu, chociażby poprzez śpiew, krzyk czy długotrwałe mówienie. Do zamiany barwy głosu może doprowadzić również stres i spowodowane przez niego silne emocje wpływające na pracę strun głosowych. Dolegliwości związane z chrypką, która nie ma podłoża chorobowego, możemy łagodzić, sięgając po tabletki na głos, takie jak Homeovax®.
Homeovox – na co pomaga?
Niedyspozycja głosu najczęściej przydarza się osobom, których zawód wiąże się z koniecznością wypowiadania dużej liczby słów lub też wymaga śpiewania. Kiedy dopadnie nas chrypa, należy unikać czynników podrażniających krtań, takich jak kurz czy dym papierosowy, i – o ile to możliwe – ograniczyć mówienie. Warto też zastosować odpowiednie leki na gardło. Homeovox® to tabletki do ssania zalecane w leczeniu chrypy i nadwyrężenia strun głosowych. Inne wskazania to profilaktyka. Pastylki te możemy bowiem przyjmować także przed planowanymi wydarzeniami, które wymagać będą od nas długotrwałego używania strun głosowych. Lek ten może być stosowany przez dorosłych, ale również przez dzieci powyżej szóstego roku życia.
Jak zapobiegać chrypce?
Powracająca chrypa to uciążliwa dolegliwość. Aby jej zapobiegać, stosujmy się do poniższych wskazówek:
- zadbaj o wysoki poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których często przebywasz,
- podczas mówienia oddychaj przez nos, nie zaś przez buzię,
- oddychając, pracuj przeponą,
- przeznaczaj odpowiednio dużo czasu na odpoczynek w ciągu dnia,
- stosuj metody pozwalające na opanowanie stresu.
Kiedy z chrypką do lekarza?
Jeżeli nasza chrypka ma charakter przewlekły lub często powraca, nie można jej lekceważyć. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza. Wizyta w gabinecie może okazać się konieczna również wtedy, kiedy chrypa, pomimo stosowania leków, nie mija po 3 dniach. Lekarz pierwszego kontaktu, po rozpoznaniu potencjalnych przyczyn naszych dolegliwości, skieruje nas do specjalisty. Wyleczenie długotrwałej chrypki jest możliwe wyłącznie po ustaleniu i usunięciu jej przyczyny.
Homeovox® tabletki drażowane. Produkt złożony. Wskazanie do stosowania: chrypka, nadwyrężenie strun głosowych (mówienie, śpiewanie). Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą 1/Homeovox/30.08.2023.
Artykuł sponsorowany