Leczenie zaburzeń snu – kiedy wybrać się do specjalisty?

Zaburzenia snu to problem bardzo poważny, chociaż czasami bagatelizowany. Sen nierozerwalnie wpływa na cały przebieg funkcjonowania człowieka, na jego działania i możliwości. Obecnie twierdzi się, że różnego rodzaju zaburzenia snu dotykają około 30% populacji. Istnieje bardzo dużo rodzajów zaburzeń snu, jednak w tym artykule przedstawimy te najczęstsze.

Zaburzenia snu- co to jest?

Zaburzenia snu to problemy dotyczące zarówno długości snu, jak i jego jakości. Tak naprawdę istnieją dwie główne grupy tych zaburzeń, czyli dyssomnie i parasomnie. Dyssomnie dotyczą snu, który trwa zbyt krótko lub zbyt długo, a jego jakość jest niewystarczająca. Wśród najpopularniejszych dyssomni możemy wyróżnić bezsenność i  narkolepsję. Z kolei parasomnie dotyczą złej jakości snu ale nie jego czasu. Oznacza to, że mogą pojawić się koszmary senne, paraliż lub lunatyzm.

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny nie jest typowym zaburzeniem snu, ponieważ dotyczy oddychania. Jednak wpływa on w znaczny sposób na jakość snu. Zaburzenie to polega na wielokrotnym zapadaniu się dróg oddechowych, przez co oddech zostaje wstrzymany w trakcie snu. Typowe objawy wiążą się z głośnym chrapaniem, niespokojnym snem, dławieniem i duszeniem, kołataniem serca, osłabieniem libido oraz porannymi bólami głowy, czy suchością w ustach. Co ważne, jeżeli zauważasz u siebie tego typu objawy koniecznie powinieneś skontaktować się z poradnią leczenia zaburzeń snu.

Bezsenność

Bezsenność polega na uogólnionym problemie z zaśnięciem. Co ważne, bezsenność może zostać zdiagnozowana dopiero, gdy pacjent ma problem z zaśnięciem trzy lub więcej razy w tygodniu. Natomiast jeżeli dana osoba ma spore problemy ze snem przez miesiąc jest to zaburzenie przewlekłe. Zwykle przyczyną bezsenności są zaburzenia psychiczne czy depresja, a czasami jest to powiązane z zespołem niespokojnych nóg. Odwrotnością bezsenności jest hipersomnia, która pojawia się w sytuacji , gdy chory śpi zwykle powyżej 9-10 godzin dziennie (u ludzi dorosłych), a nawet zasypianie w ciągu dnia.

Narkolepsja

Narkolepsja to poważna choroba, na którą składają się następujące objawy:

  • Napady senności,

Spadek napięcia mięśniowego, przez co chory może się osunąć na ziemię,

  • Omamy senne,
  • Uczucie paraliżu sennego.

Należy dodać, że leczeniem narkolepsji zajmuje się neurolog,  jednak warto skonsultować się początkowo w poradni leczeniab zaurzeń snu, a dopiero później udać się do poradni neurologicznej.

 

Co ważne, zaburzenia snu są możliwe do wyleczenia, jednak należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie. Warto pamiętać o tym, że sen wpływa w znaczny sposób na funkcjonowanie w ciągu dnia, na życie osobiste i pracę zawodową, dlatego tak ważna jest dobra jakość snu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (57 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Klaudia  17 sierpnia 2018 01:35

    Ja mam problemy ze snem nie wiem co na to poradzić ;/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany