Leczenie trądziku – objawy, przyczyny, rodzaje choroby

Spis treści:

Trądzik to nie tylko defekt estetyczny, ale też choroba, którą należy leczyć u specjalisty. Zapadają na nią nawet niemowlęta! Czy wiecie, ze istnieje pojęcie: trądzik niemowlęcy ? Podobno aż 85% z nas co najmniej raz na nią cierpiało. Leczenie tego problemu skórnego nie jest łatwe, jednak dzięki lekom i odpowiednim zabiegom, można się pozbyć uciążliwych wyprysków, rozszerzonych porów, a także blizn, które po nich zostają. Wcześniej jednak warto poznać objawy, przyczyny i typy choroby. Pomoże to wybrać odpowiednie leczenie trądziku, terapię, która pomoże zlikwidować problem.

Leczenie trądziku – objawy, przyczyny, rodzaje choroby

pixabay.com

Objawy trądziku i postaci zmian skórnych

Choroba charakteryzuje się nadczynnością gruczołów łojowych i w konsekwencji nadmierną produkcją łoju. Zbyt duża ilość sebum zamyka ujścia gruczołów oraz działa drażniąco na skórę. W wyniku tego wydzielina nie wydostaje się na powierzchnię skóry i dochodzi do powstawania zaskórników.

Zmiany skórne mogą mieć różną postać w zależności od zaawansowania choroby. Zaskórniki (wągry, białawe, czarne kropeczki) to I stadium trądziku. Powstają nie tylko na twarzy, ale też ramionach, dekolcie czy plecach. Grudki i krostki to średnio nasilona postać choroby (II stadium). Na skórze widać czerwone, wypukłe zmiany, świadczące o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych. Guzki sino-czerwone wypełnione ropą to III stadium trądziku, w którym zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a cysty mogą pozostawiać trwałe blizny.

Główne przyczyny powstawania trądziku

Jakie są przyczyny problemów skórnych? Co powoduje powstawania trądziku? Jakie są źródła powstawania zaskórników i wyprysków?

To źródeł powstawiania trądziku można zaliczyć nieprawidłową pracę gruczołów łojowych. Ich głównym celem jest ochrona skóry i włosów przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego, ale niekiedy zaczynają wytwarzać za dużo sebum. To z kolei prowadzi do zatkania przewodów wyprowadzających łój z gruczołów. Na skórze pojawiają się zaskórniki, grudki i ropne krostki.

 Kolejną przyczyną są zmiany i zaburzenia hormonalne. Trądzik pojawia się pod wpływem nadprodukcji androgenów (hormonów męskich) zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, które silnie oddziałują na gruczoły łojowe. Łagodne wersje trądziku mogą też wywoływać wahania hormonów u kobiet w czasie poprzedzającym miesiączkę lub w okresie klimakterium.

 Pojawianie się problemów skórnych może powodować też stres. Zakończenia nerwowe stymulują wtedy gruczoły do nadmiernej produkcji sebum.

 Zmiany trądzikowe mogą wywołać także leki. Najczęściej wystąpienie problemów skórnych pojawia się podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych, tabletek z kortyzolem, pigułek z jodem, solami litu czy związkami bromu.

Tendencję do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych również można „odziedziczyć”. Badania wykazały, że u prawie 50% mężczyzn występuje trądzik, gdy tego typu zmiany skórne miał wcześniej jeden z rodziców.

Rodzaje i odmiany trądziku

Popularny problem skórny ma bardzo wiele rodzajów i odmian. Istnieje trądzik kosmetyczny, męski, młodzieńczy, u dorosłych, po 30 r.ż., pospolity, zaskórnikowy, czy różowaty. Poniżej przedstawiamy odmiany najczęściej spotykanego trądziku pospolitego:

 młodzieńczy – zaskórniki i grudki głównie na twarzy i plecach, nasilony w okresie pokwitania, po kilku latach ustępuje samoistnie;

ropowiczy – torbiele ropne, gojenie następuje poprzez tworzenie się szpecących blizn;

skupiony – zmiany mają postać nacieków i torbieli, które mogą się zlewać, gojenie poprzez bliznowacenie, pojawia się także na pachwinach, pośladkach;

bliznowcowy – przerosłe blizny w obrębie zmian trądzikowych ,towarzyszy często ropowiczemu lub skupionemu;

wywołany – powstający w wyniku działania czynników zewnętrznych, leków, kosmetyków (zawodowy, polekowy, kosmetyczny, niemowlęcy).

Leczenie trądziku

Uporczywy trądzik należy leczyć u specjalisty, pojedyncze, niegroźne krostki można próbować likwidować w gabinetach kosmetycznych lub domowymi sposobami.

Pomoc dermatologa

Pomóc w leczeniu uciążliwego trądziku może dermatolog. Terapia może przebiegać dwutorowo. Polegać może na leczeniu zewnętrznym i wewnętrznym. Pierwszy sposób walki z problemami skórnymi to maści antybakteryjne oraz żele, kremy z tlenkiem cynku, czy preparaty z witaminą A. Drugi sposób to antybiotyki, silne środki zawierające witaminę A, izotretinoinę, tabletki antykoncepcyjne.

Zabiegi gabinetowe

Zmiany trądzikowe mogą zniwelować zabiegi kosmetyczne, np. peeling medyczny z kwasami, kriopeeling, mikrodermabrazja diamentowa, czy zabiegi laserowe usuwania blizn, leczenia światłem.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na trądzik to na przykład odpowiednie menu redukujące ilość cukru, bogate natomiast w warzywa (szczególnie cebula, seler, marchew), kiełki pszenicy, olej lniany czy drożdże piwne. Pomocne są też zioła na trądzik i napary, herbatki toniki z roślin, np. z mniszka lekarskiego, bratka. W walce z trądzikiem pomóc mogą także kosmetyki DIY z domowych produktów: maseczki z drożdży, aloesu, ogórka. Wiele pisałyśmy o tym na naszym portalu. Jeśli nie wiesz, jak zrobić np. skuteczną maseczkę z aloesu – przeczytaj: DIY: Domowe maseczki z aloesu. Wzmocnić działanie domowych sposobów na trądzik mogą również preparaty z drogerii np. punktowe kremy na wypryski z kwasem salicylowym.

Jeśli interesuje Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej – przeczytaj inne artykuły o trądziku na naszym portalu. Może chcesz się dowiedzieć, jak ukryć problemy skórne pod makijażem? Jeśli tak, zobacz nasz tekst: Jak ukryć trądzik pod makijażem. A może interesuje Cię raczej dieta, która pomoże w walce z zaskórnikami? W takim razie przeczytaj: Wasze porady: Pokonaj trądzik przy pomocy diety!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...