Leczenie niepłodności – poznaj sposoby!

Przyczyny niepłodności mogą być bardzo różne i leżeć po stronie obojga partnerów. Każda diagnoza wymaga innego podejścia do problemu i wybrania specjalnej metody leczenia niepłodności. W jakich przypadkach stosuje się poszczególne metody leczenia? Dowiedz się wszystkiego o sposobach leczenie niepłodności.

Farmakologiczne leczenie niepłodności

Farmakologiczne leczenie niepłodności stosuje się w przypadkach, kiedy problemy z płodnością wynikają z nieprawidłowego stężenia hormonów płciowych.

Czym objawia się to w przypadku kobiet?

Nieprawidłowości hormonalne u kobiet objawiają się poprzez:

  • brak miesiączki,
  • nieregularne cykle,
  • cykle miesiączkowe bez owulacji.

Zaburzenia przysadki mózgowej i podwzgórza

Jeśli przyczyną niepłodności są dysfunkcje w układzie podwzgórze-przysadka mózgowa lub zespół policystycznych jajników, podejmuje się leczenie w formie podawania gonadotropin. W przypadku tych nieprawidłowości ich naturalne stężenie w organizmie jest zbyt małe, by doprowadzić do owulacji.

Kiedy w układzie podwzgórze-przysadka-jajnik zachowane są prawidłowe funkcje, wówczas podaje się cytrynian klomifenu w czasie czterech kolejnych cyklów. W większości przypadków dochodzi w tym okresie do prawidłowej owulacji.

Hiperprolaktynemia

Jest to problem polegający na zbyt dużym stężeniu prolaktyny, czyli hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Problem ten może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego w czasie diagnozowania przyczyn niepłodności badaniu stężenia tego hormonu powinni podać się oboje partnerzy. W trakcie leczenia podaje się agonisty dopaminy, które hamują jej nadmierne wydzielanie.

Farmakologiczne leczenie niepłodności męskiej

W przypadku dysfunkcji podwzgórza mężczyznom podaje się gonadoliberynę, czyli hormon, który rozpoczyna kaskadę działania układu rozrodczego. Bez niego nie funkcjonuje prawidłowo przysadka mózgowa, a co za tym idzie – również jądra.

Leczenie męskiej niepłodności często wiąże się również ze zwalczaniem infekcji lub stanów zapalnych w układzie płciowym. Na efekty farmakologicznego leczenia niepłodności męskiej trzeba poczekać około trzech miesięcy, bowiem tyle trwa całkowity proces produkcji nasienia.

Chirurgiczne leczenie niepłodności

W przypadku mężczyzn te metody leczenia niepłodności to najczęściej operacyjne udrożnienie nasieniowodów. Pacjent poddaje się zabiegowi wówczas, gdy plemniki nie są w stanie przedostać się do dróg płciowych z powodu niedrożności nasieniowodów.

Chirurgicznych zabiegów leczenia niepłodności kobiet jest znacznie więcej. W większości przypadków wykonuje się je laparoskopowo, ograniczając ich inwazyjność. Zabiegi mają na celu:

  • udrożnianie jajowodów,
  • usunięcie nieprawidłowości w budowie narządów płciowych: torbieli, zrostów, guzów, mięśniaków w jamie macicy, szyjce macicy lub jajowodach
  • leczenie endometriozy.

Techniki wspomaganego rozrodu

Ostatecznymi metodami leczenie niepłodności są techniki wspomaganego rozrodu. Stosuje się je wówczas, gdy metody farmakologiczne i chirurgiczne nie rozwiązują problemu. Wykonuje się je w warunkach laboratoryjnych. Jakie metody wspomagania rozrodu zna dzisiejsza medycyna?

  • Inseminacja domaciczna – czyli podanie nasienia partnera lub dawcy bezpośrednio do macicy pacjentki. Stosuje się ją w przypadkach braku śluzu lub anatomicznych nieprawidłowościach szyjki macicy oraz niemożności odbycia stosunku płciowego albo problemów z ejakulacją.
  • In vitro – czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Polega na podaniu do organizmu pacjentki zarodka wyhodowanego w warunkach laboratoryjnych.
  • ICSI – czyli metoda podobna do In vitro, jednak polegająca na bezpośrednim umieszczeniu plemnika w komórce jajowej. W klasycznym in vitro plemniki próbują dostać się do jajeczka samodzielnie.

Leczenie niepłodności – czy konieczne jest L4?

Leczenie niepłodności może być czasochłonne szczególnie w przypadku kobiet. Wizyty lekarskie, badania oraz zabiegi są w ich przypadku uzależnione od pojawienia się cyklu menstruacyjnego, którego występowanie nie musi być regularne. Dlatego trudno jest zaplanować obowiązki zawodowe z dużym wyprzedzeniem.

Innym aspektem jest kondycja psychiczna. Diagnoza niepłodności jest bardzo traumatycznym przeżyciem, które może odbijać się na stanie psychicznym osoby mającej problem z płodnością.

Pamiętaj – niepłodność jest chorobą i jeśli jej leczenie wymaga zwolnienia lekarskiego należy z niego skorzystać. Skuteczne metody leczenia niepłodności oferuje klinka Gameta, sprawdź pod gameta.pl.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...