Leczenie nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy to jedna z częściej występujących patologii tego narządu. Charakteryzuje się nadmierną produkcją hormonów tarczycy FT3 i FT4, które wpływają m.in. na metabolizm organizmu oraz czynność gruczołów płciowych. Sprawdź, na czym polega leczenie nadczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy to jedna z częściej występujących patologii tego narządu. Charakteryzuje się nadmierną produkcją hormonów tarczycy FT3 i FT4, które wpływają m.in. na metabolizm organizmu oraz czynność gruczołów płciowych. Sprawdź, na czym polega leczenie nadczynności tarczycy.

Leczenie nadczynności tarczycy

Co obejmuje leczenie nadczynności tarczycy?

Z nadczynnością tarczycy zmaga się około 2% dorosłej populacji. Najczęściej za jej powstanie odpowiadają choroba Gravesa-Basedowa, autonomiczny guzek nadczynny tarczycy lub wole wieloguzkowe nadczynne. Choroba daje objawy ze strony różnych narządów i układów. Jej leczenie obejmuje:

 • leczenie zachowawcze – postępowanie farmakologiczne,
 • metody radykalne:
  • leczenie chirurgiczne – po uzyskaniu prawidłowej czynności tarczycy w ramach leczenia farmakologicznego,
  • leczenie jodem radioaktywnym (131I).

Leczenie farmakologiczne nadczynności tarczycy

W leczeniu nadczynności tarczycy wykorzystuje się zazwyczaj takie rodzaje medykamentów, jak:

 • leki przeciwtarczycowe – wśród nich zastosowanie znajdują leki ograniczające powstawanie hormonów w tarczycy, tzw. tyreostatyki (tiamazol i propylotiouracyl);
 • leki β-adrenolityczne – najczęściej wykorzystywany spośród nich jest propranolol; środki te ograniczają część objawów towarzyszących nadczynności tarczycy (np. arytmię, wzmożoną potliwość, niepokój, drżenie rąk, nietolerancję ciepła).

Leczenie jodem radioaktywnym nadczynności tarczycy

Leczenie jodem radioaktywnym opiera się o izotop 131I, który emituje promieniowanie β, zdolne do zniszczenia komórek tarczycy wychwytujących jod z krwi. Efekt działania jodu promieniotwórczego widoczny jest w ciągu kilku miesięcy od podania go. Leczenia tego nie podejmuje się w przypadku kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią. Przez mniej więcej tydzień po zastosowaniu omawianej formy leczenia pacjent powinien unikać kontaktu z ciężarnymi i małymi dziećmi. Dodatkowo kobiety muszą wstrzymać się z zajściem w ciążę przez czas od 6 do 12 miesięcy (zalecenie jest zależne od przyjętej dawki izotopu oraz decyzji lekarza prowadzącego).

Leczenie chirurgiczne nadczynności tarczycy

Leczenie chirurgiczne to obok radioterapii kolejna forma leczenia radykalnego, które podejmowane jest w razie nieskuteczności postępowania zachowawczego. Operacja polega na usunięciu w części lub w całości gruczołu tarczycowego. W pierwszym przypadku mówi się o strumektomii subtotalnej, a w drugim o strumektomii totalnej. Leczenie chirurgiczne jest konieczne w przypadku raka tarczycy. Zabieg ten powinien być wykonany w stanie eutyreozy (prawidłowej czynności tarczycy). Po operacji rozwija się niedoczynność tarczycy, którą zwalcza się preparatami tyroksyny. Zabieg usunięcia tarczycy wiąże się z ryzykiem pewnych powikłań, np. porażeniem jednej struny głosowej lub obu, które dotyczy 5–10% pacjentów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  24 lipca 2022 19:28

  moja mama ma z tym problem

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany