Leczenie kanałowe – co warto wiedzieć?

Próchnica często jest bagatelizowana – wynika to z tego, że pacjenci często nie wiedzą, że jej postępujący rozwój może doprowadzić nawet do konieczności ekstrakcji zęba. Próchnica z czasem dociera do miazgi, która zostaje zakażona, przez co dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Mimo tak kiepskiego stanu zęba i zapowiadającej się ekstrakcji, istnieje możliwość wyleczenia go z użyciem leczenia kanałowego.

Doświadczony stomatolog w zakresie endodoncji jest w stanie sprawić, że konieczność usunięcia zęba nie zaistnieje. Stomatolog ma na celu sprawić, że kanały zęba zostaną oczyszczone ze skażonej miazgi – tak, aby choroba nie rozwijała się. Dowiedz się, jakie działania musi poczynić dentysta, aby leczenie kanałowe okazało się skuteczne.

Leczenie kanałowe – wskazania

Endodoncja, nazywana także jako leczenie kanałowe, zalecana jest między innymi w przypadku różnych problemów z miazgą zęba. Ten rodzaj problemów można rozpoznać poprzez ból spowodowany zmianą temperatur, a także przez obrzęk tkanek znajdujących się wokół zęba.

Leczenie kanałowe jest zalecane w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Ten rodzaj choroby może przekształcić się w zgorzel, martwicę zęba, które z czasem mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Leczenie endodontyczne stanowi często ostatnią formę leczenia podejmowaną przed ekstrakcją. Jeśli leczenie kanałowe nie przyniesie pożądanego efektu, najprawdopodobniej konieczna będzie ekstrakcja zęba.

Czynności przeprowadzane podczas leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest nieprzyjemnym zabiegiem, które może spowodować ból – z tego powodu wykonuje się znieczulenie miejscowe. Zdarza się, że pacjent rezygnuje z leczenia kanałowego ze względu na strach przed bólem – z racji zastosowania znieczulenia mimo wszystko warto podjąć leczenie.

Leczenie kanałowe warto jest wykonywać pod mikroskopem, celem zaoferowania jak najwyższego poziomu oczyszczenia kanałów. Użycie mikroskopu pozwala znaleźć większą ilość kanałów, dzięki czemu udaje się oczyścić skażoną miazgę. To sprawia, że szansa konieczności wykonania tzw. re-endo jest zdecydowanie mniejsza.

Rozwiązania protetyczne po leczeniu kanałowym

Ząb po leczeniu kanałowym często wymaga wypełnienia w postaci wybranego rozwiązania protetycznego. Wynika to przede wszystkim z działania choroby – próchnica uszkodziła dużą część tkanek zęba, przez co konieczne było ich usunięcie. Dodatkowo leczenie kanałowe odciska swoje piętno na pozostałej części zęba – protetyka idealnie wpisuje się w potrzeby pacjenta po leczeniu endodontycznym.

Po leczeniu kanałowym z reguły konieczne jest zastosowanie koron protetycznych. Protetyka jest bardzo rozwiniętym działem stomatologii – jej rozwiązania wyglądają naturalnie i są trwałe. Korony protetyczne, na przykład korony pełnoceramiczne, wyróżniają się cechami, przez które trudno jest odróżnić je od naturalnego zęba.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (98 głosów, średnia: 4,43 z 5)
loading... zapisuję głos...