Łatwy i mało kaloryczny Fit burger – najlepszy przepis
Burgery dla niektórych są synonimem “cheat meal”, czyli tzw. “oszukanego posiłku. Dania, które jest wysoko kaloryczne i całkowicie wbrew diecie, na której się znajdują. Tymczasem wystarczy odrobinę przekształcić tradycyjny przepis na burgery wołowe i okaże się, że będąc na diecie, nie musimy w ogóle rezygnować z takiego posiłku.
Burgery to danie bez którego część z nas nie wyobraża sobie życia. Jest łatwy do przyrządzenia, sycący i oczywiście pyszny. Na diecie jednak staramy się rezygnować z tego typu posiłków. Domowe burgery wołowe to prawdziwa bomba kaloryczna. Są jednak pewne sposoby, dzięki którym nie musimy rezygnować z tego typu posiłków. Wystarczy, że zamiast po klasycznego burgera, sięgniemy po wersję Fit. Tak, fit burgery mogą być równie smakowite, co tradycyjna wersja, wystarczy wiedzieć jak je wykonać.
Domowy Fit burger
Składniki:
- 2 piersi z kurczaka,
- 4 razowe bułki,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 cebula żółta i 1 cebula czerwona,
- 1 marchewka (nieduża),
- 4 plastry pomidora,
- garść rukoli,
- pół łyżeczki słodkiej papryki (przyprawa),
- łyżeczka ziół prowansalskich,
- 4 łyżki posiekanej natki pietruszki
- sól i pieprz do smaku
Wykonanie:
- Piersi z kurczaka zmiel w maszynce lub posiekać na drobne kawałki.
- Do mięsa dodaj posiekany czosnek i cebulę żółtą oraz startą marchewkę.
- Przypraw mięso słodką papryką, ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem.
- Wyrób mięso dłonią przez kilka minut dodając stopniowo kilka łyżek zimnej wody.
- Podziel wyrobioną masę mięsną na 4 części i z każdej z nich uformuj kotleta.
- Kotlety usmaż na patelni grillowej. Jeżeli nie posiadasz, usmaż na zwykłej z niewielką ilością oleju.
- Przekrój bułkę i opiecz na suchej patelni wnętrzem do dołu.
- Na przygrzanych spodach bułek połóż rukolę, usmażone kotlety, plastry pomidora, cebulę czerwoną i przykryj drugą częścią bułki.
- Do fit burgerów możesz przygotować też sos tzatziki z jogurtu naturalnego.
Fit burger – dodatkowe porady
Kluczem w wykonywaniu fit burgerów są przede wszystkim sosy i mięso. W gotowych propozycjach dostępnych w restauracjach, czy foodtruckach, zazwyczaj kaloryczność podbijają gotowe sosy, które mają bardzo dużo kcal. Podobnie jest z mięsem. Jeżeli nie jesteś na diecie redukcyjnej, zazwyczaj sięgasz po mięso wołowe, które ma więcej kcal. Gdy zależy Ci na redukcji kaloryczności burgera, wybierz chude mięso, np. z kurczaka. Kupując gotowego burgera zdarza się nam brać również zestaw z frytkami, które często są smażone na głębokim oleju. W domu możesz zrobić frytki pieczone, które są o wiele mniej kaloryczne. Zamiast ziemniaków, możesz postawić też na inne warzywa, np. marchewki.
Przepis na tradycyjne domowe burgery wołowe
Dla wszystkich, którzy nie muszą liczyć kcal przypominamy nasz ulubiony przepis na klasyczne domowe burgery. Warto spróbować:
Fit burger – z czego zrobić?
Znamy mnóstwo smakowitych przepisów na fit burgery. Ten, który udostępniłyśmy powyżej, to nasza ulubiona wersja. Jest pyszna, można przygotować ją z łatwo dostępnych składników i wykonać dosłownie w kilka minut. Świetnie sprawdzą się wegetariańskie wersje burgera, np. z kotletem z ciecierzycy, buraka, kalafiora, czy kaszy jaglanej.